o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Prywatna firma zbudowała niewielki reaktor. Osiągnął temperaturę wyższą, niż wnętrze Słońca

28
Podziel się

Brytyjska firma twierdzi, że z powodzeniem przetestowała prototyp reaktora jądrowego, osiągający temperatury wyższe od Słońca. W 2030 roku ma rozpocząć pracę i dostarczyć ogromne ilości energii.

Reaktor ma zacząć zasilać świat w 2030 roku
Reaktor ma zacząć zasilać świat w 2030 roku (Tokamak Energy)
bEqaELTp

Firma Tokamak Energy poinformowała o udanych testach osiągów swojej maszyny ST 40. To urządzenie do syntezy jądrowej, które uruchomiono w zeszłym roku. Wczoraj ujawniono, że udało się osiągnąć temperaturę plazmy o wysokości 15 milionów stopni Celsjusza wewnątrz reaktora.

Celem firmy jest uzyskiwanie energii termojądrowej. Dzięki prywatnemu sektorowi finansowemu, przedsięwzięcie rozwija się bardzo płynnie, przez co wiąże się duże nadzieje z projektami firmy. Dyrektor generalny Tokamak Energy, Jonathan Carling, twierdzi, że ich osiągnięcia mogą przynieść korzyść dla całego świata. Do tej pory firma zebrała 40 milionów dolarów na swoje przedsięwzięcia.

bEqaELTr

ST40 to reaktor wielkości furgonetki. Jest dużo, dużo mniejszy od typowych reaktorów jądrowych. Typowo takie urządzenia mogą być wielkości domu a nawet boiska piłkarskiego. ST40 działa poprzez wykorzystanie procesu kompresji scalającej, w ten sposób osiąga tak wysokie temperatury. Uwalnia energię w postaci pierścieni plazmy, które zderzają się, wytwarzając pola magnetyczne. Następnie te pola "łączą się" poprzez połączenie ponowne.

Korzystając z bardzo zwartej konstrukcji, Tokamak Energy twierdzi, że może osiągać znacznie wyższe ciśnienie plazmy, niż typowe urządzenia tokamak. W 2025 roku firma ma nadzieję opracować urządzenie energetyczne na skale przemysłową. W 2030 roku ich urządzenia mają rozpocząć dostarczanie energii do sieci energetycznych.

bEqaELTS
KOMENTARZE
(28)
bogdanxg
3 lata temu
Nie pokazujcie redemptoryście Rydzykowi. Na geotermię połknął coś około 40 milionów i nie wypaliło. Na atomówkę połknie ze 200 mln PLN.
MMk
3 lata temu
Jeśli to prawda, to wchodzimy w nową erę
Jasiek z IV b
3 lata temu
A kiedy i czym ci naukowcy zmierzyli temperaturę wnętrza słońca ?
bEqaELTT
Physics Forum
3 lata temu
The D + T reaction produces 14.1 MeV neutrons and 3.5 MeV alphas, and in that sense it's radioactive. The neutrons will slow activate the structure enclosing the plasma chamber, so some of the structure overtime will become radioactive. The D + D reaction produce p + T or n + He3, with about a 50/50 split in probability. T is a low energy beta emitter. In the plasma, T will react with D, n's will leave the plasma, and He3 may react with D in an aneutronic reaction, (D + He3 -> p + He4). There are other radiative processes in plasma that produce radiation, namely recombination (ions recombining with electrons - think Lyman, Balmer, . . . spectra) and bremsstrahlung radiation. With plasmas at keV energies, there is a fair amount of low energy gamma, X-ray and UV.
BiBa
3 lata temu
A co z projektem Polywell dr. Busscarda? Coś mi się wydaje, że za dobrze im szło - reaktor działał więc łapę na tym położyła armia USA i wszystko ucichło. Dalsze prace w tajemnicy...
Inżynier
3 lata temu
Trzeba by taki kupić do Żarnowca, gdy tylko uzyska certyfikat bezpieczeństwa ENEA. Odpadłyby wszystkie problemy z paliwem i wzbogacaniem czy z odpadami promieniotwórczymi których nie mogą się pozbyć klasyczne elektrownie uranowe/plutonowe
Bkzw
3 lata temu
Widzę ciemnogród w akcji. Idzcie sobie kopać węgiel. Przecież jest taki ekologiczny i jego spalanie nie emituje promieniowania.
Admirał
3 lata temu
jadrowy czy fuzyjny jesli jadrowy to ciekawe jesli fuzyjny to prototyp byl pokazywany jakies 5 lat temu a dwie budowy jedna we Francji druga w USA trwaja juz od jakiegos czasu
aaa
3 lata temu
Ekspertem nie jestem, ale wątpliwości mam.To, że jest to fuzja jądrowa, a nie rozpad pierwiastków nie zmienia sprawy, że można to wykorzystać do celów typu terroryzm. Na podobnej zasadzie opierała się bomba z Nagasaki. Może i nie powoduje skażenia radioaktywnego jak uran i po użyciu jest "czysto", ale bałaganu może narobić.
LoL
3 lata temu
Brytyjska firma twierdzi, że z powodzeniem przetestowała prototyp reaktora jądrowego, osiągający temperatury wyższe od Słońca. A jak zbadano ile ma faktycznie jądro słońca czy tylko domysłami?
Przesmiewca
3 lata temu
15 milionow stopni C i nie odparowal kierowca tej furgonetki ? He... he...
gość
3 lata temu
Najprawdopodobniej chodzi tutaj o zjawisko "fuzji" czyli łączenia jąder atomów ciężkiego wodoru (deuteru) efektem czego jest uwolnienie wolnych elektronów czyli "prądu". Proces technologicznie bardzo złożony ale bezpieczniejszy od reakcji odwrotnej czyli rozpadu jąder np. uranu. Problem tkwi w bilansie energetycznym procesu, bowiem wcześniejsze próby wymagały większego wkładu energii niż zawarta w uwolnionych elektronach zaś olbrzymia temperatura jest krótkotrwała - liczona w bilionowych częściach nanosekundy - rozbłysk mogący osiągnąć nawet 30 mln stopni C.
raket2050
3 lata temu
Skoro są wstanie skonstruować coś co wytrzyma w środku temperaturę wnętrza słońca to powinno użyć tego samego do budowy rakiet i pancerzy by wylądowanie na słońcu było możliwe ;)
bEqaELTL
Czlowiek pele...
3 lata temu
osiaga temperature 15 milionow stopni i nic sie w nim nie topi .... ciekawe :-D lol co za sciema
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić