o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Prywatny fotoradar pod przedszkolem zadziałał. Wielkie zwycięstwo rodziców

25
Podziel się

Ustawili prywatny fotoradar pod przedszkolem w Chotomowie, by zebrać dowody na śmiertelne zagrożenie dzieci ze strony piratów drogowych. Rodzice i inicjatorzy tej akcji odnieśli wielkie zwycięstwo. Urzędnicy zgodzili się na budowę w tym miejscu zabezpieczeń przed piratami drogowymi.

Ustawili prywatny fotoradar pod przedszkolem w Chotomowie. Jest efekt. Niebezpieczne przejście będzie przebudowane
Ustawili prywatny fotoradar pod przedszkolem w Chotomowie. Jest efekt. Niebezpieczne przejście będzie przebudowane (Facebook.com, Konwent Aktywistów Gminnych Jabłonna)
bDyCXvQR

To także sukces Wirtualnej Polski. O kontrowersyjnych działaniach rodziców i aktywistów z Chotomowa napisaliśmy jako pierwsi. Sprawą zainteresowało się kilka stacji telewizyjnych, Polskie Radio i liczne redakcje portali, w tym także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Urzędnicy nie mieli innego wyjścia, jak zgodzić się na przebudowę przejścia dla pieszych przed przedszkolem.

- Uzyskaliśmy zapewnienie ze strony starosty legionowskiego Roberta Wróbla, że przejście dla pieszych pod przedszkolem zostanie przebudowane. Powstanie infrastruktura drogowa, która uniemożliwi kierowcom szybką jazdę w tym miejscu - informuje Marcin Mizgalski, jeden z inicjatorów akcji z obywatelskim pomiarem prędkości w Chotomowie.

Podkreśla, że starosta zaangażował się w sprawę osobiście. Wspólnie objechali kilka miejsc w Warszawie, gdzie przebudowane wcześniej przejścia dla pieszych skutecznie hamują kierowców (wyniesiona płyta przejścia, wyspowe progi zwalniające itd.). Spotkanie miało zakończyć się "przybiciem piątki" na zgodę.

bDyCXvQT
Zobacz także: Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

- Zbudujemy nie jedno bezpieczne przejście, ale cztery. 30 proc. kosztów opłaci wójt gminy Jabłonna. Od załatwienia problemu dzieli nas jeden krok, czyli uzgodnienia z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie - dodaje Mizgalski.

Prywatny radar drogowy. Mocne dowody zagrożenia

We wrześniu rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola zainstalowali przy placówce radar drogowy. W dwóch kilkudniowych seriach pomiarów zarejestrował wykroczenia kilkudziesięciu tysięcy pojazdów. Żaden kierowca nie stosował się do znaku ograniczenia prędkości 40 km/h. Najwolniejszy jechał z prędkością 62 km/h, kilku rekordzistów pędziło prawie 130 km/h.

bDyCXvQZ

Dane miały skłonić decydentów do reakcji. Od roku rodzice nie mogli się doprosić pomocy ze strony niektórych urzędników i lokalnej policji. Patrole drogówki pojawiały się sporadycznie. Tymczasem na przejściu przed przedszkolem mnożyły się niebezpieczne sytuacje. W godzinach szczytu komunikacyjnego około setki dzieci musi dotrzeć do przedszkola przy ruchliwej ulicy.

Chotomów okazał się Polską w pigułce. Rodzicom zarzucano, że zbieranie danych wypożyczonym radarem jest nielegalne. Odezwali się obrońcy wolności kierowców i przeciwnicy radarowej inwigilacji. Choć tak naprawdę nikt nie chciał karać piratów, a jedynie pokazać i nagłośnić problem.

- Jak załatwić coś takiego, bo z radością wskażę kilka podobnych miejsc w tym moją własną ulicę? - skomentował sprawę radaru Roman Czejarek, dziennikarz Polskiego Radia.

bDyCXvRa

Burza w mediach trwała trzy tygodnie. Nikt nie zapytał, dlaczego to rodzice przedszkolaków musieli wykazać największą motywację w walce o bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że na tle Europy Polska ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelnych wypadków na przejściach dla pieszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyCXvRu
KOMENTARZE
(25)
Brydzia
rok temu
Po pierwsze, primo...KIEROWCY ŁAMALI PRZEPISY! Rodzice zapobiegli pewnie wielu tragediom z udziałem tych kierujących i przypadkowym ich ofiarom !
Furman
rok temu
Gdzie jest policja?
grubybmw
rok temu
Problem jest taki: jeżdżę już prawie 40 lat zawodowo i niejednokrotnie widywałem na drogach tzw. "radosną twórczość radarową", która nie miała nic innego na celu jak NABIJANIE KASY lokalnym watażkom. W związku z tym, NATURALNĄ koleją rzeczy stała się ZNIECZULICA i niejednokrotnie BRAK WYOBRAŹNI LUDKÓW ZMOTORYZOWANYCH. Jeśli by od początku radary i inne utrudnienia były tam gdzie być powinny to by PROBLEMU NIE BYŁO, ot i tyle w temacie... No i oczywiście szkolenie, które niestety ma wiele do życzenia (ostatnio jadę sobie i widzę jak L-ka za mną jedzie a instruktorek śpi jak mops)...
bDyCXvRv
Twój nik
rok temu
Ta świetnie tylko w tym durnym kraju montuje się nie progi zwalniające a góry niszczące zawieszenia, co powinno być przestępstwem drogowym . Próg to pasek plastikowy, z odblaskami , krótki mały acz skuteczny . A nie góra wielkości Giewontu z namalowanymi niechlujnie kreskami , niewidoczna w nocy ...
goldengecko
rok temu
No urzędnicy to czekali by jak ktoś zginie dopiero wtedy reakcja na szczęście rodzice byli bardziej czujni
Najnowsze komentarze (25)
SKANDAL
rok temu
poprostu skandal na skalę światy żeby takie cuda niewidy działy się w tym kraju że urzędnicy nie wpadli wcześniej na taki pomysł ;-)
Taki tam
rok temu
Jak to: zbieranie danych jest nielegalne? Nie wolno mierzyć prędkości przejeżdżających aut? A wolno nagrywać kamerką z samochodu inne samochody łamiące przepisy? Mamy wolny kraj! Przy okazji, żaden to sukces Wirtualnej Polski, tylko tych, którzy zorganizowali akcję. WP tylko to opisała, a czy pierwsza czy ostatnia, nie ma znaczenia.
ex dod
rok temu
od kiedy można ustawiać prywatne FOTORADARY ?
Jarek
rok temu
Śmieszne komentarze obrońców piratów drogowych którzy łamali ograniczenia szybkości.
goldengecko
rok temu
No urzędnicy to czekali by jak ktoś zginie dopiero wtedy reakcja na szczęście rodzice byli bardziej czujni
Twój nik
rok temu
Ta świetnie tylko w tym durnym kraju montuje się nie progi zwalniające a góry niszczące zawieszenia, co powinno być przestępstwem drogowym . Próg to pasek plastikowy, z odblaskami , krótki mały acz skuteczny . A nie góra wielkości Giewontu z namalowanymi niechlujnie kreskami , niewidoczna w nocy ...
vvVvv
rok temu
Eeee, jak zwykle wszystko przesadzone... Prywatny radar, he he
kierowca
rok temu
w nosie mam te spowalniacze i progi zwalniające nie od tego mam SUV-a przy 120km/h nawet tego nie czuje jakiś tam wybój na drodze ot co
bDyCXvRn
abcX
rok temu
Bo to Polska właśnie. Im się należy...
Dudek
rok temu
Sąd skarze dzieci na dożywotnie więzienie bo takie mamy sądy.
zxc
rok temu
Przecież tam do czasu postawienia fotoradaru powinni "suszyć" non stop. Nikt by tego nie zakwestionował. Kasa by płynęła.
groszek-s
rok temu
A czemu przedszkole jest w tak głupiej lokalizacji?
gość
rok temu
Bez zgody i wiedzy kierowców którzy zostali z tego fotoradaru ukarani to jest naruszenie praw Konstytucyjnych i dowody z takiego fotoradaru są nielegalne a osoby które je udostępnił z godnie z Polskim prawem są ścigane z urzędu
gość
rok temu
Wirtualna Polska kłamie że napisała pierwsza bo ukazało się to w TVP w środę 09.10.2019 rok a wy dopiero teraz to opisujecie 13.10 .2019 spóźniony temat
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić