Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Przełomowy wyrok ws. silników diesla. Kierowca dostanie nowy samochód

14
Podziel się:

Sąd w Hamburgu przyznał rację właścicielowi Volkswagena Tiguana, który wniósł skargę w związku z fałszowaniem wysokości emisji spalin. Dostanie od koncernu nowe auto.

To pierwszy taki wyrok przeciwko producentowi volkswagenów
To pierwszy taki wyrok przeciwko producentowi volkswagenów (PAP, DPA/Stefan Puchner)

Trzy lata temu mężczyzna kupił Tiguana, który jak się okazało, należał do wielu pojazdów marki Volkswagen z oprogramowaniem fałszującym stopień emisji spalin. Sąd przyznał mu prawo do odszkodowania, co w praktyce oznacza, że dostanie nowe auto od producenta.

Zdaniem adwokata, który reprezentował w sądzie skarżącego, wyrok ten może mieć znaczący wpływ na kolejne wyroki zapadające w związku z dieselgate. Jeszcze nigdy do tej pory żaden sąd nie przyznał poszkodowanemu racji w tak wielu punktach. Właściciel auta zaktualizował wprawdzie pierwotne oprogramowanie, jednak sąd uznał, że prowadzi ono do szybszego zużywania się samochodu, stąd decyzja o prawie do otrzymania przez niego odszkodowania od producenta.

Zobacz także: Zobacz też, co czeka Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty:

W wielu innych sądach w Niemczech toczą się podobne procesy. Zdarza się też, że zanim sprawa trafi na wokandę, producent proponuje ugodę. Sąd w Koblencji oświadczył, że w minionym tygodniu nastąpiło to w trzech z czterech rozpatrywanych właśnie przypadków.

Skarżący to właściciele aut marki VW, Audi i Skoda, którzy w związku z manipulacją poziomem wydzielania tlenku azotu zażądali unieważnienia umów sprzedaży lub odszkodowania.

dpa / Monika Sieradzka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(14)
ExTradycja
5 lata temu
To tak jak w "Misiu" Barei ,rozmowa węglarzy na furmance .
Volviaczek
5 lata temu
Auta elektryczne tracą na znaczeniu w niskich temperaturach. Żywotność akumulatora spada 2-3 krotnie przy ujemnych temperaturach rzędu : -10 / - 20 C .
chris
5 lata temu
Nie zrozumiałeś artykułu. Tutaj chodzi o to, że volkswagen wprowadzał świadomie konsumentów w błąd. W USA,gdzie reklamowano te auta jako "czyste diesle" temat był bardzo głośny, skończył się wyrokami sądowymi dla wysokiej kadry kierowniczej koncernu - 4 lata bezwzględnego więzienia, za świadome oszustwo oraz nakazy zwrotu pieniędzy dla niezadowolonych klientów. W tej chwili rdzewieje tam kilkadziesiąt tysięcy volkswagenów, które zostały zwrócone. Co ciekawe amerykanie przeprowadzili badania, w wyniku których okazało się , że emisja najbardziej szkodliwych tlenków azotu przekracza dopuszczalne normy o 40-50(!) razy. Temat w Europie został praktycznie wyciszony poza sporadycznymi doniesieniami o nielicznych procesach indywidualnych konsumentów, co potwierdza jedynie fakt, że politycy siedzą głęboko w kieszeniach koncernów samochodowych. Reasumując, nie chodzi o to, że diesle trują bo trują, tylko o to że producenci dla podniesienia poziomu sprzedaży kłamią w żywe oczy, że tak nie jest.
Joox
5 lata temu
Tak, tylko co zostaje po spaleniu benzyny a co po spaleniu oleju opał....eee napędowego?
eu
5 lata temu
co na to wszystkie komisje europejskie i niejaki tusk, schultz itd , nio i kod
Zbigniew
5 lata temu
Emisja NOx (nadlenków azotu) nie ma nic wspolnego z przyspieszonym zuzyciem silnika. Dla redukcji emisji NOx podnosi się ciśnienie otwarcia wtryskiwacza. Kiedyś wystarczało 250 bar, aktualne silniki dużej mocy (np okretowe) mają ciśnienie otwarcia 450 bar. To zaś tylko zwiększa obciążenie elementow napędu pomp wtryskowych.
pi sszit
5 lata temu
kaczka maczała tu swój dziób..
Sssss
5 lata temu
VW-na można zawsze poznać po smrodzie jaki po nim się ciągnie. Nie idzie wytrzymać i zawsze trzeba zamykać nawiew jak jedzie się za takim cuchnącym dziadostwem.
.bmx
5 lata temu
Mam nadzieję że nie zgodzi się na szmelc vw czy skoda, choć czego spodziewać się po kimś kto sam, z własnej woli, kupił ten szans.
007
5 lata temu
a inne rynki zbytu szajs wagenów ? za taki numer + badanie toksyczności spalin na zwierzętach powinni pójść z torbami i nigdy nie powstać, śrubokręty najwyżej im w produkcji zostawic.
mnmnmnm
5 lata temu
diesel nie jest szkodliwy! nawet spala go auto srednio o 4 litry mniej niz benzyny. Wszystko pic na wode.
FX
5 lata temu
VW itp szmelcwageny to takie trochę przereklamowane dziadostwo które wciskają nam że to super i w ogóle ale tak naprawdę tylko reklama ! Fakt nie ma idealnych samochodów ale miałem już marki made in france, japan i inne nie niemieckie i jeżdżą i nie śmierdzą reklamą.
.............
5 lata temu
Pola jak zwykle dzięki PISowi wała dostanie.
bbb
5 lata temu
Ile USA i CHINY (gospodarka,samochody i tryb bytu) Emisji powodują zróbcie o tym artykuł! To jazda takim dieslem to 150lat. Jeden lot z Frankfurtu do USA to 50lat jazdy jednym samochodem. Ciekawe, gdzie zwolennicy aut na prąd biorą ten prąd? (elektrownie węglowe), druga ciekawostka, gdzie zwolennicy aut na prąd będą składać zużyte akumulatory i co z nimi będą robić? Takie są fakty co powoduje zanieczyszczenia....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić