Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sylwester Ruszkiewicz
Sylwester Ruszkiewicz
|
aktualizacja

Przyjaciółka Kaczyńskiego zarobiła 79 tysięcy w PGE

54
Podziel się

76-letnia Janina Goss, przyjaciółka prezesa PiS zarobiła w ubiegłym roku w radzie nadzorczej PGE 79,2 tys. zł - wynika z raportu rocznego spółki za 2018 rok. To ona jakiś czas temu pomogła Jarosławowi Kaczyńskiemu i pożyczyła 200 tysięcy złotych.

Przyjaciółka Kaczyńskiego zarobiła 79 tysięcy w PGE
(Agencja Gazeta, Tomasz Stańczak)
bEUgASUl

Jak wynika z raportu rocznego PGE, najwięcej w radzie nadzorczej zarobiła przewodnicząca Anna Kowalik 89,8 tys. zł. Członkowie rady, w tym Janina Goss otrzymali niewiele mniej, bo 79,2 tys. zł. W latach 2016-18 Janina Goss uczestniczyła w 47 z 49 posiedzeń rady nadzorczej.

Janina Goss nazywana jest szarą eminencją PiS i należy do ścisłego grona najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego. Znają się jeszcze z czasów dzieciństwa. Gdy Jadwiga Kaczyńska, czyli mama polityka, zachorowała, przyjaciółka pożyczyła mu 200 tys. zł na opiekę medyczną. Jak wynika z oświadczenia majątkowego za 2017 rok, prezes PiS pożyczkę juz spłacił.

bEUgASUn

- Długi mam, bo musiałem mieć środki na obronę życia mojej ciężko chorej mamy. Ona potrzebowała całodziennej opieki, zatrudnienia pań pielęgniarek na etatach. To dalece przekraczało moje dochody, musiałem się zapożyczyć - komentował sprawę prezes PiS.

Zobacz także: Zobacz także: "Kaczyński jest bezdenną głębiną cnót". Paweł Szefernaker o taśmach

O byłej działaczce Porozumienia Centrum zrobiło się ostatnio głośno, za sprawą nagrań austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera. Na ujawnionych taśmach prezes PiS mówi, że to ona jest "najsilniejsza" w spółce Srebrna. To ona miała nakłaniać Jarosława Kaczyńskiego do wycofania się z inwestycji. Goss zasiada w zarządzie kontrowersyjnej spółki od lipca 2012 roku.

bEUgASUt

Przyjaciółka prezesa PiS dostała posadę w radzie nadzorczej PGE w marcu 2016 roku. Kilka miesięcy później dostała się do rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.

Jak wygląda praca w radzie nadzorczej? "Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące" - czytamy w raporcie PGE.

"Rada Nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy członkowie zostali zaproszeni. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym i sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki" - czytamy w dokumentach spółki. Goss zasiada dodatkowo w dwóch Komitetach Rady: Audytu oraz Nominacji i Wynagrodzeń. W rzeczywistości posiedzenia Rady trwają po kilka godzin, a rola członków RN sprowadza się do głosowania gotowych już uchwał.

bEUgASUu

Jak wyliczył serwis oko.press, w ciągu niespełna trzech lat w tych spółkach Goss zarobiła łącznie ponad pół miliona złotych. BOŚ wypłacił jej w sumie prawie 289 tys. zł, a PGE niemal 216 tys. zł (do lutego 2019 r.). Portal nazywa dochody Goss "emeryturą+"..

Poza pracą w radach nadzorczych, Goss jest obecnie na emeryturze. W przeszłości była radcą prawnym w Łodzi, przyjaźniła się z nieżyjącą już matką prezesa - Jadwigą Kaczyńską. Jest jedną z niewielu osób, które znają prywatne numery telefonu Jarosława Kaczyńskiego. Ma do niego bezpośredni dostęp, drzwi jego gabinetu są dla niej zawsze otwarte.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUgASUO
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(54)
SzoŁ
3 lata temu
Fajna Hogata, puknie stopkami i odfrunie.
Znaj proporcj...
3 lata temu
79 tyś , w porównaniu z przekrętami kolesi z PO i PSL to drobne na waciki .
glut
3 lata temu
To sie nazywa pisowska sprawiedliwość i robienie dobrobytu dla Polaków!
bEUgASUP
kasztan
3 lata temu
Sympatycy PiSu nie mają nic przeciwko tu część z nich przecież dostała 500+
Krasnal
3 lata temu
Zapewne jeszcze jedna bezinteresowna patriotka , więcej nam takich potrzeba
bimbadlo
3 lata temu
TO TYLE SAMO ILE NAUCZYCIEL DYPLOMOWANY ZARABIA NA ROK ! mOJE ZEZNANIE PODATKOWE ZA ZESZŁY ROK WYGLĄDA PODOBNIE...
q
3 lata temu
Tylko tyle? No skandal! Dać jej premię!
ak001
3 lata temu
Pamiętam jak PiS wrzeszczał na najmniejszy objaw kumoterstwa w PO. No cóż - polityka jest brudna i zakłamana. Ale zwróćcie uwagę, ze pani za dwa - trzy posiedzenia w radzie (dokładnie polega to na siedzenie na dupie kilka godzin) wzięła tyle, co miesiąc pracy nauczyciela. Zero odpowiedzialności, zero wysiłku fizycznego czy intelektualnego, a kasa leci. To samo mógł ny robić moja kotka. Z pozdrowieniami dla klakierów PiSu.
Kross
3 lata temu
Pisowscy złodzieje, podła zmiana
Korupcja po n...
3 lata temu
Za te układy machlojskie ze stanowiskami dla znajomych Kaczyński powinien siedzieć.
Tak traktuje ...
3 lata temu
Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie.
abc
3 lata temu
ja też tak chcę zarabiać, panie prezesie, proszę o taką posadę
pezet
3 lata temu
a to tylko jedna spółka .
bEUgASUH
PP
3 lata temu
Ojej jaki ten Kaczyński okropny daje zarobić swoim a powinien tych pozatrudniać co mu nic nie pożyczyli. A w ogóle on może kogoś gdzieś zatrudnić?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić