o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Przyjmujesz księdza po kolędzie. Potem czytasz o sobie i sąsiadach w raporcie parafialnym

120
Podziel się

"Świeciło się światło i słychać było głosy. Kiedy pukaliśmy, nagle milkną. Trochę przykre to jest. Może gdy oni przyjdą do mnie w jakiejś sprawie, wtedy ja będę siedział cicho". Tak proboszcz z Włocławka w oficjalnym raporcie skrytykował 431 rodzin, które nie przyjęły księdza po kolędzie.

Co wiedzą o nas nasi proboszczowie? Wszystko wychodzi na jaw podczas kolędy.
Co wiedzą o nas nasi proboszczowie? Wszystko wychodzi na jaw podczas kolędy. (East News, Bogdan Hrywniak/Eastnews)
bErZdNrF

Publikowane szczegółowe raporty z odwiedzin wiernych "po kolędzie" to już powszechna praktyka stosowana przez polskich duchownych. Można w nich wyczytać ile par żyje bez ślubu, ile rodzin przyjęło księdza, a ile zamknęło przed nim drzwi, ile i od kogo udało się zebrać datków.

Trwa właśnie kolęda 2018/2019, podczas której duchowni odwiedzają parafian. Tematem, który wzbudza najwięcej emocji wcale nie jest zawartość koperty wręczanej duchownemu, ale to, co po odwiedzinach duchowny napisze o parafianach. Niektórzy z proboszczy nie przebierają w mocnych słowach i wymieniają konkretne adresy.

Ile osób przyjmuje księży w Warszawie. Ależ różnice

Proboszcz z warszawskiej dzielnicy Tarchomin tak zagalopował się w publikowanych statystykach, że napisał wprost: - Najsłabiej przyjmowały nas rodziny w blokach Osiedle Modlińska 67 B i C. Tylko 15 proc.! Najlepiej zaś przyjmowano nas w domach przy ulicy Zakątnej 100 proc. i Familijnej 95 proc. - zauważa duchowny.

bErZdNrH

Wylicza też, że po odwiedzeniu 1062 rodzin w formie datków i ofiar uzbierał 46 450 zł. Pochwalił przy tym religijność mieszkańców nowo wybudowanych osiedli tej dzielnicy. Okazuje się, że świeżo zameldowani w Warszawie przybysze pochodzą z Suwałk, Łomży, Lublina i Zamościa. Jeszcze się na dobre nie urządzili, ale już czekali na księdza. Wymienia adresy nowe osiedle Modlińska i ulica Ku rzecze.

Znacznie gorsze statystyki publikują Jezuici z warszawskiej dzielnicy Mokotów. Drzwi otworzyła im zaledwie co czwarta rodzina (24 proc). Na prawie 7 tys. odwiedzonych domostw, 4700 był zamkniętych na głucho, a w 467 przypadkach duchownym odmówiono wizyty w mieszkaniu. Ojcowie nie komentują jednak przyczyn takiego stanu rzeczy.

Za to problem tych licznych zamkniętych drzwi analizuje we własnym podsumowaniu proboszcz z Włocławka. Nie wierzy, że parafianie są zapracowani. Raczej uciekają przed nim, domyśla się. - Ludzie, którzy nie otwierają drzwi nie mają odwagi przyznać się od innego wyznania, albo do tego, że są niewierzący. Niektórzy sprawiali wrażenie jakby uciekali przed kapłanami (...) a może jak ktoś z takich umrze, wtedy i my uciekniemy - skomentował. Ale to nie wszystkie gromy. Proboszcz dziwi się, że niektórzy wprawdzie przyjmują duszpasterzy po kolędzie, ale nie znają nazwiska proboszcza, ani innych posługujących kapłanów. Albo mówią, że parafia jest wspaniała i zżyta, a nie uczęszczają na msze w niedzielę.

bErZdNrN

Sprawozdanie opatrzone pieczątką i podpisem opublikował na Facebooku. Parafianin Tomasz odpisał duchownemu, że po takich słowach zazwyczaj traci się sympatię i zaufanie wiernych. - Straszenie odmową pochówku, czy udzielenia ślubu to chamstwo - dodał.

Polska lokalna. Żyją bez sakramentu, lenie nie chodzą na mszę

Proboszcz z Samogoszczy (woj. mazowieckie) napisał, że tylko przez jeden dzień odważył się zrobić eksperyment. Odwiedzając parafian w poniedziałek, pytał, kto z nich był w niedzielę na mszy. - Wynik tego mojego sondażu był przerażający. Spośród zapytanych osób, tylko 14 było w niedziele na Eucharystii, a 44 nie było. I kiedy takie były proporcje, to sondaż zakończyłem - napisał w podsumowaniu kolędy ks. Bogusław. Dalej poucza tak: - Wiele osób żyje bez sakramentu małżeństwa, choć nie mają żadnych przeszkód, w niektórych wypadkach trwa to latami. Jest to tym bardziej niepokojące, że pary takie, niejednokrotnie porzuciwszy regularne praktyki religijne, nie uważają swojej sytuacji za sprzeczną z moralnymi zasadami chrześcijańskiego życia - donosi.

Największą troską proboszcza była jednak frekwencja na mszach. Nie omieszkał oszacować skali problemu z kalkulatorem. Jak policzył podczas kolędy, parafia składa się dokładnie z 1858 osób. Na niedzielne msze przychodzi 650-700 wiernych. Brakuje więc 1100 osób. Następnie odlicza najmłodszych maluchów (dokładnie 183 osoby) i tych najstarszych powyżej 80. roku życia (118 osób). Brakuje dokładnie 799 osób.

bErZdNrO

Do nich adresuje słowa: - Chyba najczęstszym powodem jest zawsze nasze lenistwo i stawianie przed Bogiem innych spraw, takich jak odwiedziny rodziny, zakupy w centrach handlowych, rozrywka, gra w piłkę, czy też inne hobby - dodaje proboszcz i zachęca do większego entuzjazmu.

- Wszystkim, którzy mnie przyjęli, którzy szczerze ze mną rozmawiali i którzy obficie mnie na obiadach czy kolacjach karmili i w czasie kolędy częstowali smaczną kawą, serdecznie dziękuję - kończy podsumowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErZdNsi
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(120)
Rozumne pokol...
3 lata temu
Nie wpuszczać sekty do domów.
Organista
3 lata temu
Nie czytałem artykułu ale księża o nas nie powinni wiedzieć nic, to jest tylko i tylko moja sprawa
Ludwiczek
3 lata temu
Było takie coś co działało podobnie a nazywało się stasi w byłym NRD.
bErZdNsj
Realista x Pr...
3 lata temu
Czarna sukienkowa mafia ma wywiad lepszy od obecnego i tak już zrujnowanego przez "nijakiego maciorę".
Aaą
3 lata temu
A gdzie ochrona danych osobowych 😲
Mimi
3 lata temu
Czemu nie chodze... Bo księża na badoo siedza... I podaja sie za project managerów!!!!
jaca
3 lata temu
cholerny skansen,jedyny w swiecie ,czym to sie rózni od talibów?
jacek
3 lata temu
pewnie to drugie
Ridzig
3 lata temu
Podobno niektórzy z Suwałk, Łomży, Lublina i Zamościa to od półtorej roku czasu kupywali kapcie dla księdza. Kazali mu ich założyć podczas wizyty.
Rffff
3 lata temu
Pedofilskie pasibrzuchy... liczenie, straszenie, molestowanie. Tyle z tzw. posługi.
dziadek
3 lata temu
Wywiad środowiskowy ,teraz to w internecie.
wierny
3 lata temu
GESTAPO
anouk
3 lata temu
Kieruję zapytanie do wymienionego tu proboszcza -czy znane są mu moralne zasady chrzescianskiego życia? Przestałam chodzić na mszę ponieważ straciłam zaufanie do księży.
bErZdNsb
Nigdy racji n...
3 lata temu
Pseudo ksiadz? Inteligetny ksiadz krytyke zaczyna od siebie a nie odwrotnie. Jezeli ma przetrwac katolizm radze tak zaczac podchodzic do swoich problemow. A nie uznawac siebie za boga. ktory zawsze ma racje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić