Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Jan Muller24.04.17 (12:19)

Putin zbroi się na potęgę. Wyprzedził nawet szejków

Rosja zwiększa zbrojenia pomimo sankcji i malejących cen ropy - donosi Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Pod względem wydatków na armię nasz sąsiad zajmuje już trzecie miejsce w świecie. Rosja wyprzedziła Arabię Saudyjską.
PAP/SERGEI ILNITSKY

*Szejkowie saudyjscy odpuścili. *Ropa jest zbyt tania, by mogli utrzymać dotychczasowy poziom wydatków na zbrojenia. Ich kraj wyprzedziła Rosja, której prezydent Władimir Putin kolejny rok z rzędu gotów jest wydawać na wojsko coraz więcej.

W 2016 roku było to 64 mld euro tj. 5,9 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Wyprzedzające ją Chiny (#2) i Stany Zjednoczone (#1) też zwiększają swoje budżety wojskowe, odpowiednio 5,4 proc. do 198 mld euro i 1,7 proc. do 563 mld euro - informuje SIPRI.

REKLAMA

W 2015 roku Arabia Saudyjska była na miejscu trzecim pod względem wydatków na armię. Ale już w kolejnym roku ścięła wydatki o 30 proc. do 58,7 mld euro. Według SIPRI było to największe cięcie budżetu wojskowego spośród monitorowanych państw. W tym samym czasie cena baryłki ropy spadła z około 100 dolarów do 40, poważnie nadwyrężając saudyjski budżet i tak obciążony już udziałem w wojnie domowej w Jemenie.

Z kolei pierwsze miejsce Stanów Zjednoczonych na liście może być sygnałem końca trendu ograniczania budżetu wojskowego zapoczątkowanego kryzysem ekonomicznym 2008 roku i wycofaniem żołnierzy z Afganistanu i Iraku - czytamy na dntv.com.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij