o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Rachunek hańby i "wpadka" Borysa Budki. Tłumaczymy, jak działa refundacja leku Valcyte

23
Podziel się

- To rachunek hańby rządu PiS - mówił w trakcie przedwyborczej debaty Borys Budka. - Ten rachunek to kłamstwo - ripostował Samuel Pereira z TVP. Okazuje się, że obaj mieli rację. Tłumaczymy, jak działa refundacja leku Valcyte.

W trakcie debaty przedwyborczej Borys Budka wyjął "rachunek hańby rządu PiS". To jeden z głównych tematów dzisiejszego dnia
W trakcie debaty przedwyborczej Borys Budka wyjął "rachunek hańby rządu PiS". To jeden z głównych tematów dzisiejszego dnia (WP.PL)
bDIYJBJx

O leku Valcyte od wtorkowego wieczora zrobiło się bardzo głośno. To zawiesina stosowana w profilaktyce po przeszczepach, przede wszystkim wśród dzieci.

Ile kosztuje? Od 1 września lek w tej formie pojawił się na liście leków refundowanych i kosztuje 3,20 zł za opakowanie. Był to powrót na listę po kilku latach nieobecności, co podkreślają dziś politycy opozycji.

bDIYJBJz

Jak to się stało, że na paragonie pojawiło się prawie 2100 zł za dwa opakowania? Przecież widać datę 30 września, czyli teoretycznie lek powinien być refundowany.

Zobacz także: Obejrzyj: Budka wyciąga "rachunek hańby"

Sprawa nie jest prosta. Refundacja może trwać tylko przez 110 dni od przeszczepu (lub 200, jeśli mowa o przeszczepie nerki). Po tym terminie lek jest już pełnopłatny.

bDIYJBJF

100 proc. ceny trzeba też zapłacić, jeśli lekarz uzna, że refundacja się nie należy. Na przykład wtedy, gdy pacjent może przyjmować tabletki. Ale tu też nie jest prosto, bo tabletki Valcyte refundowane nie są. Są za to tańsze zamienniki.

- Jest dostępny zamiennik Valcyklox, ale on po refundacji kosztuje 513 zł - mówi Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Ratunkiem może być też inny zamiennik - Valhit. Tu tabletki kosztują 3,20 zł. Problem w tym, że... tabletki nie na wszystkich działają.

bDIYJBJG

Zapytaliśmy ekspertów, czy zdarza się, że profilaktyka trwa dłużej niż 110 lub 200 dni. - Są protokoły na świecie, według których należy stosować tego typu preparaty dłużej - mówi money.pl prof. Jacek Różański, transplantolog i krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Jak dodaje, forma zawiesiny jest najbardziej popularna właśnie wśród dzieci. Dla nich jest po prostu bardziej przystępna niż tabletki.

A co z konkretnym paragonem, pokazanym przez Budkę? W swojej zbiórce opisała to pani Małgorzata, matka Szymona, który musi stosować Valcyte. To ona opublikowała w sieci rachunek.

bDIYJBJH

"Szymek jest czteroletnim, bardzo wesołym i energicznym chłopcem, który 24 listopada 2015 roku przeszedł rodzinny przeszczep wątroby. Obecnie, ponieważ wyniki nie są w normie, musi on zażywać bardzo drogi lek Valcyte, który po refundacji kosztuje 3.20 zł, a bez refundacji ok 1040 zł za jedno opakowanie, które starcza jedynie na tydzień leczenia. Niestety wskazania do refundacji są ograniczone i Szymek bez specjalnych badań (które będzie miał pod koniec października) nie może mieć go wypisywanego na refundację" - napisała w specjalnie zorganizowanej zbiórce.

Rację ma więc Borys Budka mówiąc, że są rodzice dzieci, które za Valcyte muszą płacić fortunę. Rację ma też Samuel Pereira, który mówi, że lek kosztuje 3,20 zł. Z tym, że nie dla każdego.

Izba aptekarska apeluje

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Naczelną Izbę Aptekarską. Potwierdza ona powyższe ustalenia.

"O tym, jak długo lek będzie przyjmowany przez pacjenta, decyduje lekarz. Pacjent płaci 100 proc. ceny leku w przypadku, gdy lekarz przepisuje go poza tzw. wskazaniem refundacyjnym. Taki mechanizm obowiązuje od wielu lat – nie tylko w przypadku tego, ale również innych leków refundowanych" - czytamy w stanowisku NIA.

bDIYJBJI

Izba wystosowała również apel do polityków. "Obecnie znajdujemy się na finiszu kampanii wyborczej. Mimo, że przeciwne obozy polityczne wzajemnie deklarują, że zdrowie nie może być elementem gry politycznej, to jednak praktyka pokazuje, że nie mogą oprzeć się tej pokusie. Rzetelną informację zastępują więc niedopowiedzenia i 'półprawdy'" - czytamy w stanowisku.

"Apelujemy do polityków, aby nie wykorzystywali trudnej sytuacji, w której znajduje się dziś wielu pacjentów do bieżącej walki politycznej" - puentuje NIA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIYJBKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
To jest skand...
rok temu
Kłamczuch,chce okiwać społeczeństwo !
a za 4 lata?
rok temu
ciekawe co wy POwcy zrobicie za 4 lata .. jak okaże się że jednak będzie dobrze.... oPOrnym!, przyPOminam!, na 500 też pijnindzy miało nie być!, Rostocki grzmiał.... co Wy zrobicie jak wbrew temu co kwiczycie będzi dobrze....
jeszcze dwa t...
rok temu
na szczęście już 45 % Polaków i rośnie!, nie daje się nabierać na takie POwskie farmazony, 8 lat zaPOasożycenia Polski zrobiło swoje, 250 mld przekręconego VATu, złodzejski Amber Gold, afera Hazardowa, szczere rozmowy przekrętasów u Sowy i inne wałki... a takie opinie, tacy zdrajcy jak ostatnio w Parlamencie Europejskim, tylko potwierdzają kolejnych czym i na czyich usługach były PO, PSL
bDIYJBKb
alfik
rok temu
Nieudolna próba obrony skompromitowanego występu POsła
WER
rok temu
tylko PISa i nikt wiecej,zadnych zdrajców z PO,PSL,SLD,N.
Najnowsze komentarze (23)
sendzia
rok temu
PO=KO=nokaut
win
rok temu
Tego nikt nie wie ! Miasto Zabrze w 60 % jest własnością dwóch żydów ! ! ! Z tego miasta pochodzi Borys B. , który w tej ,,prywatyzacji ,, miasta miał poważny udział ! ! !
XXX
rok temu
KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. LUDZIE BEZ KULTURY POLITYCZNEJ I OSOBISTEJ SZRZĄCY NIENAWIŚĆ WŚRÓD POLAKÓW. JAK W PZPR PORAFIĄ NAWET DOKONAĆ SAMOOCZYSZCZENIA. A NAJGORSZE ŻE WSZYSCY DOSTALI AMNEZJI I NIE PAMIĘTAJĄ CO ROBILI Z POLAKAMI W CZASIE SWOICH RZĄDÓW. - HAŃBA -
ha ha ha
rok temu
PO ma 24% POparcia ,po wyborach muszą zredukować o POłowę posłów
ale jaja
rok temu
A za Kopacz to leki były tańsze niż cukierki....skończ już Budka...wstydu sobie oszczędź...
Ui
rok temu
Znowu kłamczuchy chcą otumanić Polaków ale my na to się nie damy nabrać
troll z czerw...
rok temu
Tak wygląda człowiek hańby i nienawiści ,plujący POwskim jadem na PiS
Gość
rok temu
wyborcy pis! nie wiem kto was ciemniaki nauczył pisać ale zniknijcie na zawsze z internetu, bo z waszą inteligencją jest tak jak z waszym bożkiem wierzycie że gdzieś tam jest a tak naprawdę to ściema
bDIYJBJT
Grzegorz
rok temu
I ten budamegapalant, i jemu POdobni wyznawcy ubekozłodzieizPO to totalnebarachło. Na bank o ruskim rodowodzie. Jak większość PO
zzzz
rok temu
budzie chodiło o lek "wal w cyce" stąd cena
BUUUDKA
rok temu
WSTYD
As
rok temu
Rozumiem że PO refundował o wszystkie leki??
Hans
rok temu
Borys Budka taki mądry się zrobił ostatnio , a gdzie przebywał za rządów PO i PSL , zapomniał co działo się z lekami za ich rządów
87
rok temu
Do puki Budki i im POdobni za takie łgarstwa nie będą karani i to w trybie wyborczym, będą kłamać z premedytacją. No cóż na debacie fałsz poszedł w świat. A oburzone lemingi już nie zobaczą sprostowania z TVNu, Polsatu czy wybiórczej
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić