Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Rachunek hańby i "wpadka" Borysa Budki. Tłumaczymy, jak działa refundacja leku Valcyte

23
Podziel się:

- To rachunek hańby rządu PiS - mówił w trakcie przedwyborczej debaty Borys Budka. - Ten rachunek to kłamstwo - ripostował Samuel Pereira z TVP. Okazuje się, że obaj mieli rację. Tłumaczymy, jak działa refundacja leku Valcyte.

W trakcie debaty przedwyborczej Borys Budka wyjął "rachunek hańby rządu PiS". To jeden z głównych tematów dzisiejszego dnia
W trakcie debaty przedwyborczej Borys Budka wyjął "rachunek hańby rządu PiS". To jeden z głównych tematów dzisiejszego dnia (WP.PL)

O leku Valcyte od wtorkowego wieczora zrobiło się bardzo głośno. To zawiesina stosowana w profilaktyce po przeszczepach, przede wszystkim wśród dzieci.

Ile kosztuje? Od 1 września lek w tej formie pojawił się na liście leków refundowanych i kosztuje 3,20 zł za opakowanie. Był to powrót na listę po kilku latach nieobecności, co podkreślają dziś politycy opozycji.

Jak to się stało, że na paragonie pojawiło się prawie 2100 zł za dwa opakowania? Przecież widać datę 30 września, czyli teoretycznie lek powinien być refundowany.

Zobacz także: Obejrzyj: Budka wyciąga "rachunek hańby"

Sprawa nie jest prosta. Refundacja może trwać tylko przez 110 dni od przeszczepu (lub 200, jeśli mowa o przeszczepie nerki). Po tym terminie lek jest już pełnopłatny.

100 proc. ceny trzeba też zapłacić, jeśli lekarz uzna, że refundacja się nie należy. Na przykład wtedy, gdy pacjent może przyjmować tabletki. Ale tu też nie jest prosto, bo tabletki Valcyte refundowane nie są. Są za to tańsze zamienniki.

- Jest dostępny zamiennik Valcyklox, ale on po refundacji kosztuje 513 zł - mówi Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Ratunkiem może być też inny zamiennik - Valhit. Tu tabletki kosztują 3,20 zł. Problem w tym, że... tabletki nie na wszystkich działają.

Zapytaliśmy ekspertów, czy zdarza się, że profilaktyka trwa dłużej niż 110 lub 200 dni. - Są protokoły na świecie, według których należy stosować tego typu preparaty dłużej - mówi money.pl prof. Jacek Różański, transplantolog i krajowy konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Jak dodaje, forma zawiesiny jest najbardziej popularna właśnie wśród dzieci. Dla nich jest po prostu bardziej przystępna niż tabletki.

A co z konkretnym paragonem, pokazanym przez Budkę? W swojej zbiórce opisała to pani Małgorzata, matka Szymona, który musi stosować Valcyte. To ona opublikowała w sieci rachunek.

"Szymek jest czteroletnim, bardzo wesołym i energicznym chłopcem, który 24 listopada 2015 roku przeszedł rodzinny przeszczep wątroby. Obecnie, ponieważ wyniki nie są w normie, musi on zażywać bardzo drogi lek Valcyte, który po refundacji kosztuje 3.20 zł, a bez refundacji ok 1040 zł za jedno opakowanie, które starcza jedynie na tydzień leczenia. Niestety wskazania do refundacji są ograniczone i Szymek bez specjalnych badań (które będzie miał pod koniec października) nie może mieć go wypisywanego na refundację" - napisała w specjalnie zorganizowanej zbiórce.

Rację ma więc Borys Budka mówiąc, że są rodzice dzieci, które za Valcyte muszą płacić fortunę. Rację ma też Samuel Pereira, który mówi, że lek kosztuje 3,20 zł. Z tym, że nie dla każdego.

Izba aptekarska apeluje

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Naczelną Izbę Aptekarską. Potwierdza ona powyższe ustalenia.

"O tym, jak długo lek będzie przyjmowany przez pacjenta, decyduje lekarz. Pacjent płaci 100 proc. ceny leku w przypadku, gdy lekarz przepisuje go poza tzw. wskazaniem refundacyjnym. Taki mechanizm obowiązuje od wielu lat – nie tylko w przypadku tego, ale również innych leków refundowanych" - czytamy w stanowisku NIA.

Izba wystosowała również apel do polityków. "Obecnie znajdujemy się na finiszu kampanii wyborczej. Mimo, że przeciwne obozy polityczne wzajemnie deklarują, że zdrowie nie może być elementem gry politycznej, to jednak praktyka pokazuje, że nie mogą oprzeć się tej pokusie. Rzetelną informację zastępują więc niedopowiedzenia i 'półprawdy'" - czytamy w stanowisku.

"Apelujemy do polityków, aby nie wykorzystywali trudnej sytuacji, w której znajduje się dziś wielu pacjentów do bieżącej walki politycznej" - puentuje NIA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
sendzia
3 lata temu
PO=KO=nokaut
win
3 lata temu
Tego nikt nie wie ! Miasto Zabrze w 60 % jest własnością dwóch żydów ! ! ! Z tego miasta pochodzi Borys B. , który w tej ,,prywatyzacji ,, miasta miał poważny udział ! ! !
XXX
3 lata temu
KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. KŁAMCY I DONOSICIELE. LUDZIE BEZ KULTURY POLITYCZNEJ I OSOBISTEJ SZRZĄCY NIENAWIŚĆ WŚRÓD POLAKÓW. JAK W PZPR PORAFIĄ NAWET DOKONAĆ SAMOOCZYSZCZENIA. A NAJGORSZE ŻE WSZYSCY DOSTALI AMNEZJI I NIE PAMIĘTAJĄ CO ROBILI Z POLAKAMI W CZASIE SWOICH RZĄDÓW. - HAŃBA -
ha ha ha
3 lata temu
PO ma 24% POparcia ,po wyborach muszą zredukować o POłowę posłów
ale jaja
3 lata temu
A za Kopacz to leki były tańsze niż cukierki....skończ już Budka...wstydu sobie oszczędź...
Ui
3 lata temu
Znowu kłamczuchy chcą otumanić Polaków ale my na to się nie damy nabrać
troll z czerw...
3 lata temu
Tak wygląda człowiek hańby i nienawiści ,plujący POwskim jadem na PiS
Gość
3 lata temu
wyborcy pis! nie wiem kto was ciemniaki nauczył pisać ale zniknijcie na zawsze z internetu, bo z waszą inteligencją jest tak jak z waszym bożkiem wierzycie że gdzieś tam jest a tak naprawdę to ściema
Grzegorz
3 lata temu
I ten budamegapalant, i jemu POdobni wyznawcy ubekozłodzieizPO to totalnebarachło. Na bank o ruskim rodowodzie. Jak większość PO
zzzz
3 lata temu
budzie chodiło o lek "wal w cyce" stąd cena
BUUUDKA
3 lata temu
WSTYD
As
3 lata temu
Rozumiem że PO refundował o wszystkie leki??
Hans
3 lata temu
Borys Budka taki mądry się zrobił ostatnio , a gdzie przebywał za rządów PO i PSL , zapomniał co działo się z lekami za ich rządów
87
3 lata temu
Do puki Budki i im POdobni za takie łgarstwa nie będą karani i to w trybie wyborczym, będą kłamać z premedytacją. No cóż na debacie fałsz poszedł w świat. A oburzone lemingi już nie zobaczą sprostowania z TVNu, Polsatu czy wybiórczej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić