o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Raport KE. Połowa Polaków nie wierzy w niezależność sądów

19
Podziel się

Już 50 proc. Polaków deklaruje, że nie ufa w niezawisłość polskich sądów. Tak wynika z opublikowanego w piątek raportu Komisji Europejskiej ws. unijnego wymiaru sprawiedliwości.

Protest przeciwko reformie sądownictwa w Płocku
Protest przeciwko reformie sądownictwa w Płocku (PAP, Marcin Bednarski)
bDJcYgBN

To o 5 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej - jeszcze w 2017 r. nieufność wobec polskiego wymiaru sądownictwa deklarowało 45 proc. Polaków, rok później - jak pokazuje raport - już co drugi uważał, że sytuacja w krajowych sądach jest "zła" lub "bardzo zła". Jako powody utraty zaufania wymieniano na pierwszym miejscu: naciski lub wpływy ze strony polityków i rządu, na drugim: presję ze strony grup interesów np. ekonomicznych, na trzecim podkreślano to, że aktualny status i pozycja sędziów nie gwarantuje im niezależności.

Obniżenie się statusu polskich sędziów zauważyli także ankietowani unijni przedsiębiorcy. Tym samym Polska znalazła się w grupie sześciu unijnych krajów, których mieszkańcy nie wierzą w niezależność swojego sądownictwa. Oprócz Polaków, na liście tej znajdują się także Włosi, Hiszpanie, Bułgarzy, Słowacy i Węgrzy, którzy znaleźli się na miejscu ostatnim. Tu już 76 proc. społeczeństwa nie wierzy w to, że sędziowie są niezależni. Z kolei najwyższym poziomem zaufania cieszy się wymiar sądownictwa w Danii, gdzie 87 proc. mieszkańców uważa sądy za niezawisłe oraz w Finlandii, gdzie sędziom ufa 83 proc. Finów. Tak samo myśli 74 proc. Niemców.

Dyscyplinująca ręka ministra

Tzw. unijna tablica wyników pomiaru sprawiedliwości 2019 (ang. Justice Scoreboard) ma na celu porównanie funkcjonowania władzy sądowniczej we wszystkich krajach członkowskich.

bDJcYgBP
Zobacz także: Zobacz także: Paweł Kowal w "Racji Stanu": "Nie chcę tego ostro komentować, ale dla mnie to jest nieprofesjonalne"

- Publikujemy ten raport w chwili, gdy wyzwania związane ze stanem praworządności w niektórych krajach zaczynają się piętrzyć. Cieszy mnie, że wiele krajów usprawniło system sądownictwa, niestety są też takie, które idą w przeciwnym kierunku. I nadal zbyt wielu mieszkańców UE nie wierzy w niezależność sędziów - powiedziała prezentując raport, komisarz UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova.

bDJcYgBV

Raport opublikowany jest już po raz siódmy, ale po raz pierwszy wzięto w nim pod uwagę system dyscyplinowania sędziów oraz sposób ich powoływania w poszczególnych krajach UE.

- Postępowania dyscyplinarne wobec sędziów to jedne z najbardziej wrażliwych elementów, jeśli chodzi o niezależność sądownictwa. Zgodnie z wytycznymi Trybunału Sprawiedliwości UE, organy dyscyplinujące sędziów nie mogą być narzędziem politycznej kontroli decyzji sędziowskich - podkreślają autorzy raportu.
Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie

Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie

Z opublikowanego przez KE raportu wynika, że w większości krajów UE decyzję o nałożeniu na sędziego sankcji dyscyplinujących, podejmuje sąd, jego przewodniczący albo rada sądownicza złożona z sędziów powoływanych przez innych sędziów. I tak jest m.in. w Niemczech, Holandii, Portugalii czy Chorwacji. W Polsce izba dyscyplinarna złożona jest z sędziów nominowanych przez ministra sprawiedliwości. Także formalne postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom podlegają de facto ministrowi.

Jeśli chodzi o sposób powoływania sędziów do rad sędziowskich – w większości krajów członkowskich sędziowie są nominowani i wybierani przez innych sędziów, w kilku: wybierani przez grono sędziowskie, ale żeby objąć stanowisko potrzebują jeszcze formalniej akceptacji parlamentu (Bułgaria, Holandia, Rumunia), w Hiszpanii sędziowie proponują kandydatów a parlament ich powołuje. W Polsce po nowelizacji w 2017 r. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, 15 sędziów-członków rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej środowiska sędziowskie. Kandydatów może zgłosić albo grupa 25 sędziów albo sami obywatele (grupa co najmniej 2 tys. osób), ostateczna decyzja o przyznaniu stanowiska leży jednak w rękach polityków.

bDJcYgBW

Władza nad prokuratorem

Autorzy raportu przyjrzeli się także organizacji prokuratur w poszczególnych państwach Unii, czyli m.in. temu kto powołuje/odwołuje prokuratorów, kto nadzoruje funkcjonowanie prokuratury i kto dyscyplinuje prokuratorów.

W Polsce minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym (Polska jest jedynym krajem UE, gdzie obie te funkcje są łączone) i to on wydaje ogólne wytyczne ws. funkcjonowania prokuratury, instrukcje dotyczące konkretnych postępowań, decyduje o promocji jednych prokuratorów i odsuwaniu od spraw innych. On też decyduje o powoływaniu i odwoływaniu prokuratorów krajowych. W innych państwach członkowskich kompetencje te są rozdzielone pomiędzy różne instytucje np. w Niemczech kontrolę nad prokuraturą pełni prokurator generalny, a minister sprawiedliwości może jedynie wydać ogólne wytyczne, co do działania prokuratury. Podobnie jest np. w Danii, Francji i Szwecji.

bDJcYgBX

Sprawa polska

Autorzy raportu przypomnieli, że od 2016 r. wobec Polski toczy się procedura ws. naruszenia praworządności. Aktualnie w Trybunale Sprawiedliwości UE toczą się 3 postępowania ws. zmian w systemie sądownictwa w Polsce.

W październiku 2018 r. w Luksemburgu odbyła się rozprawa w sprawie czystki emerytalnej w polskim Sądzie Najwyższym. TSUE nakazał Polsce wprowadzenie środków tymczasowych, czyli zawieszenie przepisów o wysyłaniu sędziów SN na wcześniejszą emeryturę i przywrócenie do pracy sędziów, którym w międzyczasie nakazano odejść (Polska się dostosowała). W marcu br. TSUE zajął się rozpatrywaniem pytań prejudycjalnych polskiego Sądu Najwyższego ws. nowej KRS. A na początku kwietnia Komisja Europejska wszczęła wobec Polski kolejne postępowanie – tym razem o podważanie niezależności sędziów przez nowy system dyscyplinarny. Póki co sprawa toczy się jeszcze na poziomie instytucjonalnym, ale niewykluczone, że także trafi do Luksemburga.

- Unia Europejska jest wspólnotą prawa. Przestrzeganie praworządności i wyroków TSUE nie jest opcjonalne, ale obligatoryjne – skomentował przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

bDJcYgBY

Jowita Kiwnik Pargana Deutsche Welle

bDJcYgCq
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
Kazek
2 lata temu
To jest nadzwyczajna kasta ludzi roztargnionych i nietykalnych !
janek
2 lata temu
Za to za platfusów były nie zależne sądy jak to wyraził się jeden senatorów platfusów przed dziennikarzem że mają sędziów swoich
pawlo-73
2 lata temu
Tam jest kasta to badziewie trzeba rozwalić i zbudować od nowa. Tam jak nie masz znajomości to przegrywasz sam jesteśmy ofiarami polskiego sadownictwa. Gość nas okradł a prokurator odrzucić nas pozew. Powiedział ze to jest sprawa cywilna a nie karna. Dla mnie jeśli ktoś kradnie moje dobro za które zapłaciłem to jest złodziejem
bDJcYgCr
podmiot
2 lata temu
Bzdury !!! jest duuużo więcej !!!
Bicie piany w...
2 lata temu
CZEMU NIE ZADANO PYTANIA ILE OSÓB WIERZY W WIARYGODNOŚĆ SĄDÓW?.
Najnowsze komentarze (19)
Zuzanna J
2 lata temu
Sądy są zależne - od postkomunistów ( lewaków) w 20 %, i to głównie ci sędziowie prominentni.
T
2 lata temu
@
pawlo-73
2 lata temu
Tam jest kasta to badziewie trzeba rozwalić i zbudować od nowa. Tam jak nie masz znajomości to przegrywasz sam jesteśmy ofiarami polskiego sadownictwa. Gość nas okradł a prokurator odrzucić nas pozew. Powiedział ze to jest sprawa cywilna a nie karna. Dla mnie jeśli ktoś kradnie moje dobro za które zapłaciłem to jest złodziejem
emeryt
2 lata temu
W Polsce niestety wszystkie instytucje ważniejsze to też kasty... lekarze , sądy , policja nauczyciele i wiele by tak wymieniać nawet urzędnicy ... o skarbówce już nawet nie wspomnę , stręczyciele narodu ... A na samej górze rząd nasz kochany ! ! !
kargul
2 lata temu
ostatni wyrok w sprawie pana z prorosyjskiej fundacji mówi wszystko! sędzia miał już wyrok napisany przed sprawą! pamiętacie słowa matki Pawlaka ,,sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie!,,
gość
2 lata temu
Dania, Finlandia, Niemcy trzy populacje z głowami zrytymi przez lewacko-masońską strukturę polityczną ich krajów.
87
2 lata temu
Dobra robota TVNu, Polsatu i Wybiórczej że jeszcze 50% ma wodę z mózgów
prawnik
2 lata temu
Nie zgodził bym się z artykułem. Przyznaję że nie wierzę w bezstronność sędziów ale nie z tytułu nacisków politycznych ale ich samych. Jeśli sędzia jest bezstronny to żaden nacisk zewnętrzny nie jest w stanie zmienić jego decyzji. Jeśli poddaje się naciskom zewnętrznym to nie jest bezstronny lecz przekupny. A jeśli chodzi o prawo unijne to powinno być stworzone przez wszystkie państwa członkowskie a nie przez wybrane.
bDJcYgCj
doniezadowolo...
2 lata temu
WOLNE SĄDY ? Prokurator z Częstochowy Cezary. F oskarżony został o zlecenie pobicia. Wiadomo, kto miał skończyć na wózku To były dyrektor szpitala w Radomsku miał zostać ciężko pobity na zlecenie prokuratora. Dyr. szpitala wówczas kierował placówką, kiedy rozstrzygano w niej konkurs na na ordynatora oddziału neurologii. Startowała w nim żona oskarżonego prokuratora ,ktora tego stanowiska nie otrzymała. Ok. roku później spłonął samochód dyrektora szpitala , wówczas złożył On rezygnację z pracy.
afrykaner
2 lata temu
sędziowie ukończyli studia za furmankę kartofli i krasulę,sąd to zorganizowana grupa przestępcza która jest w zmowie z komornikiem i deweloperem,wrabiają ludzi w pożyczkę a później dzielą się łupem,Ziobro wie o wszystkim ale mają na niego haka,tak jak na ministrów i prezesów banków.
dzieci sb pzp...
2 lata temu
50% w/g onet de,,,,zapomnieli sadziow na telefon,zamykania do wiezenia ludzi za kardziez batonika na 3 miesiace,,,
proste
2 lata temu
Obecnie cale sadownictwo i prokuratura podlega Ziobrze a ten prezesowi
Bicie piany w...
2 lata temu
CZEMU NIE ZADANO PYTANIA ILE OSÓB WIERZY W WIARYGODNOŚĆ SĄDÓW?.
koko
2 lata temu
Gdzie oni robią te ankiety.......w Brukseli ;-)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić