Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Rekord na akcji. Saudyjski książę kupił obraz Leonardo da Vinci

11
Podziel się

„Zbawiciel świata”, słynny obraz Leonardo da Vinci, który na aukcji domu Christie’s osiągnął niebotyczną cenę 450 mln dolarów, został kupiony przez saudyjskiego księcia – poinformował dziennik „New York Times”.

To jedyny obraz mistrza Leonarda, który pozostał w prywatnych rękach.
To jedyny obraz mistrza Leonarda, który pozostał w prywatnych rękach. (East News)
bEEChNit

Sprawa jest o tyle tajemnicza, że książę Bader ibn Abdullaha ibn Mohammeda ibn Farhan as-Saud nie był dotąd znany jako miłośnik dzieł sztuki, niewiele także wiadomo na temat jego majątku.

Wybór obrazu jednak jest nieprzypadkowy. „NYT” snuje teorię, wedle której książę kupił ten „zdecydowanie nieislamski” portret Chrystusa w czasie, gdy w Arabii Saudyjskiej trwa walka z korupcją wśród członków rodziny królewskiej.

bEEChNiv

„Zbawiciel świata”, obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa - to obecnie najdroższy w historii dzieło sztuki sprzedane na aukcji. To też jedyny obraz mistrza Leonarda, który pozostał w prywatnych rękach. Pozostałe 15 znajduje się w kolekcjach publicznych.

Historycy sztuki twierdzą, że dzieło powstało ok. 1500 roku dla króla Francji Ludwika XII. Obraz zaginął i do XX wieku nikt nie wiedział, co się z nim dzieje. W 1900 roku „Zbawiciela świata” kupił angielski arystokrata, nie zdając sobie sprawy, kto jest autorem obrazu. Pół wieku później sprzedał go za 45 funtów. Cztery lata temu dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz szwajcarskiemu marszandowi, za 80 mln dolarów, który z w tym samym roku odsprzedał dzieło za 127 mln dolarów rosyjskiemu miliarderowi Dimitrijowi Rybołowlewowi.

bEEChNiW
KOMENTARZE
(11)
Akcja
4 lata temu
Ale jakiej akcji? Złodziejskiej?
vjhvjhv
4 lata temu
perły przed wieprze
o nie!
4 lata temu
to samo pomyslalem obrazy historie chrzescijanstwa wykupia za nasze pieniadze-petrodolary,ktorych maja jak piasku na pustyni,pewnie maja aszyny do drukowania dolcow bo kto im moze cos zrobic? Dorobek ludzkosci-zniszcza bezpowrotnie,kto wymyslil ze to jest w prywatncy rekach? jakim prawem?
bEEChNiX
georg..
4 lata temu
beduin islamista kupil obraz z wizerunkiem Chrystusa ??? - po co ?????????????????, chyba zeby go spalic bo ponoc pe do f il A ll ach jest bogiem swiata - tak twierdza wyznancy sek ty isl am.
nik
4 lata temu
ciekawe czyją twarz ma Jezus, pewnie jakiś kochanek
Nie rozumiem
4 lata temu
To jest chore
obserwator
4 lata temu
A po chusteczkę temu saudowi obraz "Zbawiciel świata" wizerunek Jezusa,kiedy saud jest islamistą muzułmaninem. Allach mu tego nie wybaczy, ale hipokryzja.
kkkk
4 lata temu
Leonardo mistrzu jedyny taki z którego można brać przykład.........
marek
4 lata temu
obraz wart tyle co pisowskie wparcie finansowe :-)
Pablo
4 lata temu
Krótkie nazwisko
Tak będzie
4 lata temu
Pewnie go zniszczy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić