o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Bartosz Lewicki
|
aktualizacja

RMF FM: Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu. Macierewicz: nieprawda

82
Podziel się

Szef MON Antoni Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu - podaje RMF FM, powołując się na informacje, zdobyte przez Katarzynę Szymańską-Borginon w Brukseli. Radio twierdzi, że potwierdziło te informacje w kilku źródłach. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaprzeczył, by Polska miała wycofać się z Eurokorpusu. Wcześniej doniesienia medialne na ten temat zdementował wiceszef MON Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.

RMF FM: Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu. Macierewicz: nieprawda
(PAP)
bDgwznnV

Eurokorpus to międzynarodowa struktura wojskowa stworzona w 1992 roku. Może kierować siłami liczącymi do 65 000 żołnierzy i wykonywać operacje na potrzeby Unii Europejskiej i NATO. W tym roku mieliśmy być krajem ramowym, czyli pełnym członkiem.

W 2019 roku planowano nawet, że Polska obejmie rotacyjnie dowództwo całego Eurokorpusu, mieliśmy na równi z Francją, Niemcami, Belgią czy Hiszpanią uczestniczyć w decyzjach i planowaniu. To wszystko zostało zerwane.

Jak powiedział dziennikarce RMF FM unijny dyplomata zajmujący się sprawami obronności, "minister Macierewicz oficjalnie poinformował swoich kolegów o wycofaniu się z Eurokorpusu". Około 120 polskich oficerów będzie musiało stopniowo opuścić Eurokorpus.

bDgwznnX

Dlaczego MON wycofuje Polskę? Jak tłumaczą nieoficjalnie polscy rozmówcy dziennikarki RMF FM, zmniejszamy swoje zaangażowanie w tej organizacji, bo zwiększamy je na flance wschodniej NATO. Jak usłyszała korespondentka: budujemy dodatkowe dowództwa w związku właśnie z flanką wschodnią.

W krajach tworzących Eurokorpus decyzja ministra Antoniego Macierewicza została odebrana jako policzek, ponieważ Polska sama chciała uczestniczyć w Eurokorpusie i została do niego zaproszona.

Dziennikarka RMF FM usłyszała, że opuszczenie Eurokorpusu stawia pod znakiem zapytanie wiarygodność polskich zobowiązań, a także budzi wątpliwości co do szczerych chęci Polski w budowaniu europejskiej obrony.

Taka rezygnacja jest czymś dziwnym i zaskakującym - powiedział dyplomata dużego unijnego kraju.

bDgwznod

Eurokorpus jest symbolem europejskich ambicji tworzenia wspólnej obrony. Dlatego polskie "nie" tak zabolało Francję i Niemcy. - Zazwyczaj takie sprawy się przeciąga, bez tak jednoznacznych komunikatów - mówi jeden z rozmówców w Brukseli.

"Nie jest prawdą, że PL wycofuje się z #Eurokorpusu" – napisał szef MON na Twitterze.

Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział agencji AFP, że Polska postanowiła wycofać się z Eurokorpusu w ciągu trzech lat. Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau.

bDgwznoe

W późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki oświadczył, że nie ma tematu wycofania się Polski z Eurokorpusu. - Wedle wiedzy, którą ja dysponuję, która uzyskałem, nie ma takiego tematu. Lepiej byłoby w takich sytuacjach korzystać ze źródeł, nie mediów, bo one oczywiście często są niestety nieprawdziwe lub przekłamane - tylko (korzystać) z tego, co mówią urzędnicy państwowi. Ja na ten moment mogę powiedzieć, że takiej sprawy nie ma - powiedział Kownacki w TVN24.

Także rzecznik rządu Rafał Bochenek napisał na Twitterze, że "nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu". - Trzymajmy się faktów - zaapelował Bochenek.

bDgwznof
bDgwznoy
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(82)
suweren
4 lata temu
Kiedy w końcu ten szaleniec odejdzie z MON? Co jeszcze musi zniszczyć w polskiej armii, żeby zrozumiano, że działa na rzecz Rosji?
PIS demoluje ...
4 lata temu
Antoni realizuje interes Putina i ogromnie szkodzi Polsce.
Radio MaRyja
4 lata temu
Już z facjaty widać że to ograniczony nacjonalista i pieniacz. A jego wzrok sięga tylko do czubka własnego nosa nosa. Bawi się w wojenkę w stylu: na złość mamie odmrożę sobie ucho.
bDgwznoz
Czy PIS to wr...
4 lata temu
Gdzie są helikoptery? Dlaczego generałowie Odchodzą z armii? Kiedy badania psychiatryczne Antoniego?
jak w 1939
4 lata temu
jak były podejrzenia ze maciarewicz to rosyjski kret to 500plusy i rydzykowa mniejszość pluła jadem.teraz to chyba oczywiste.celem maciory jest osłabienie polski by była bezbronna w razie rosyjskiego ataku
Najnowsze komentarze (82)
Sonar
4 lata temu
I znowu kolejne klamstwo RFM FM. Koniecznie chcą stracić koncesję! Tylko tak dalej. Pozdro!
chorąży
4 lata temu
pełowsko-Kodowski "nieŻonD" wzmacniał armie kupując kilkadziesiąt tys tablic Mendelejewa !!!!!!! lub zbudowal za mliliard zł moździeż bez amunicji ...
Bolo
4 lata temu
Człowiek, który demontuje krok po kroku polska obronność a jednocześnie sprawia wrażenie "wrogo" nastawionego do Rosji. Ciekawego jak długo jest na liście płac FSB?
bcf
4 lata temu
dlaczego nie ogloszono jeszcze miesięcznicy toruńskiej i miesięcznicy oświęcimskiej, możnaby było połączyć je w jeden dzień, macierewicz na przedskoczka wstydzimy sie za ciebie
Fa
4 lata temu
Kolejne łgarstwo POwców, którzy chcą za wszelką cenę zdyskredytować ten rząd, licząc na jego obalenie i uniknięcie odpowiedzialności za malwersacje, defraudacje, okradanie Polaków przez 8lat rządzenia, lepsza kasta prawniczo urzędnicza liczy na zachowanie przywilejów, a SB-ki i UB-ki liczą na przywrócenie bandyckich emerytór
Unia out
4 lata temu
działania ministra rozbrojenia ,wypowiedzi ministra od spraw zagranicznych ,dzialalność pani premier w europarlamencie to wszystko na korzyść wschodniego "przyjaciela"do tego zmierza PIS
Ben
4 lata temu
Dobrze robi.
Czy czopek te...
4 lata temu
Antoni jest chyba teraz oczywistym wrogiem Polski i zdekonspirowanym wrogim agentem. Jego antypolskie działania są znane wszystkim. Ile jeszcze rząd PISu pozwoli mu demolować naszą obronność chyba że cały rząd pomazańców PIS jest agenturą Kremla?
bDgwznor
afrykaner
4 lata temu
niech Antka przebada psychiatra a misio niech mu zrobi lewatywę bo do tego się tylko nadaje,lepiej jak polsza wystąpi z żydowskiej unii i weźmie rozwód z durnym kościołem.
doktor
4 lata temu
Panie Kaczyński czy ten człek jest nad panem?!On jest bardzo chory,czy Wy macie robione badania okresowe?!Człowiek który ma władze a nikt go nie kontroluje doprowadzi do tragedii a Macierewicz właśnie to czyni!!!Czy potrzebna nam jest interwencja z innych państw?!
Zgroza
4 lata temu
PO, chce przyjmować islamskich imigrantów w ilości takiej jak chce Unia. Ludzie wychowani na Koranie, to śmiertelne zagrożenie
rydz
4 lata temu
najmocniejszy figurant w rzadzie zgadnijcie kto za nim stoi
Agent Antek?
4 lata temu
Apele smolenskie i krucyfiksy zamiast uzbrojenia. Czy to nie Macierewicz zlecił tłumaczenie na rosyjski raport z likwidacji WSI? Moim zdaniem Antek to murowany oficer wywiadu sowieckiego.
ALF
4 lata temu
Najpierw z eurokorpusu a potem z Europy. Nie rozumiem na jeszcze na co czeka Armia. Przysiegali broni Polski I Polaków na konstytucje I przed Bogiem, choc to ostatnie to nie wiem na co.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić