Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Roje szarańczy w Afryce. Największa plaga od lat

15
Podziel się

Afryka zmaga się z najgorszą od 70 lat plagą szarańczy pustynnej. W Somalii ogłoszono już stan nadzwyczajny. ONZ poinformowało, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się owadów potrzeba prawie 80 mln dolarów.

W jednym km kw. roju może być 150 mln owadów
W jednym km kw. roju może być 150 mln owadów (iStock.com, pawopa3336)
bEJDmDmJ

Szarańcza przemieszcza się w ogromnych rojach na terenie m.in. Kenii, Somalii, Sudanu, Dżibuti i Erytrei. Lokalne resorty rolnictwa do walki z inwazją zaangażowały już wojsko i cywili. Ministerstwo rolnictwa Somalii uznało inwazję za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ogłosiło stan nadzwyczajny. W Kenii pięć samolotów opryskuje pola pestycydami, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się inwazji do sąsiedniej Ugandy i Sudanu Południowego.

Walczą z plagą

Jak podaje TVN Meteo, naukowcy sądzą, że inwazja częściowo spowodowana jest przez zmiany klimatyczne. Według eksperta cytowanego przez Associated Press ulewne deszcze w Afryce Wschodniej sprawiły, że 2019 r. był jednym z najbardziej mokrych w historii regionu. Wywołane jest to gwałtownie ocieplającymi się wodami Oceanu Indyjskiego u wschodnich wybrzeży Afryki, co w ubiegłym roku zaowocowało nadzwyczaj wysoką liczbą cyklonów tropikalnych.

Intensywne opady deszczu i wyższa temperatura to warunki sprzyjające rozmnażaniu się szarańczy.

bEJDmDmL

Według naukowców, w jednym km kw. roju może być 150 mln owadów i w ciągu dnia są one w stanie zjeść tyle co 35 tys. osób. Jeden szczególnie duży rój w północno-wschodniej Kenii mierzył 60 km długości i 40 km szerokości.

Awaryjne lądowanie

Skutki plagi odczuwają także linie lotnicze. Zaledwie dwa tygodnie temu samolot etiopskich linii lotniczych musiał awaryjnie lądować po tym, jak zderzył się z rojem szarańczy. Jak poinformował "Aviation Herald", maszyna wleciała niespodziewanie w ogromny rój, gdy podchodziła do lądowania. Owady zaczęły uderzać z ogromną siłą w silniki, szybę kokpitu i nos boeinga.

bEJDmDmR

Po zdarzeniu maszyna została poddana szczegółowej kontroli, która nie wykazała żadnych uszkodzeń poza powierzchownymi zabrudzeniami szyb, kadłuba i gondoli silników. Samolot jeszcze tego samego dnia wyruszył w kolejny lot.

Ogromne straty

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) inwazje szarańczy mogą być katastrofalne w skutkach. w latach 2003-2005 jedna z nich dotknęła 20 krajów Afryki Północnej i zanim została zatrzymana, spowodowała straty w zbiorach w wysokości ponad 2,5 mld dolarów. Eksperci organizacji oszacowali, że by powstrzymać obecną plagę potrzeba ok. 76 mln dolarów.

Źródło: TVN Meteo

bEJDmDmS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Królicze kung-fu.
bEJDmDnm
KOMENTARZE
(15)
Marczas
2 lata temu
Mozna to chyba zjeśc...
ip123
2 lata temu
To znaczy , że pieczone szarańcze z odpowiednimi przyprawami to źródło białka i koniec z głodem i problemami .
Pinko
2 lata temu
80 mln? Co za grosze? Miesięczna pensja Lewandowskiego czy Ronaldo, a może tygodniówka szefa Amazon. Grosze, ale cóż biedni będą umierać z głodu.
bEJDmDnn
Oh no
2 lata temu
Latające kotlety.
Lukas
2 lata temu
W pl szarancza 2zl sztuka . Niech ktos lapie
Putin
2 lata temu
wyśle tam swoje oddziały
Biały
2 lata temu
Wreszcie czarni widzą jak to jest jak ktoś najeżdża ich kraj
mikra
2 lata temu
Globalna sieć sprzedaży w trybie online... Myślę więc nie ma m czasu, podwykonawce posiadam
Art
2 lata temu
Czas jest bliski przyjścia pana
Olo
2 lata temu
ONZ nie straszy jeszcze, ze przeniesie się ta szarańcza do Europy?
pol
2 lata temu
to wartosciowe proteiny, skoro im sie za darmo sie pojawily to siatkami polapac i ususzyc/uwedzic aby starczylo na dluzej a dzieki temu nie bada musieli czekac na kontenery z zywnoscia z europy
M-B
2 lata temu
Chinczyki by wiedzieli co z szarancza zrobic. Ani jednego by nie zostawili.
Niech
2 lata temu
Macron wyśle tam swoje oddziały legii cudzoziemskiej
bEJDmDnf
Wrrrr
2 lata temu
Wysłać tam azyjatów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić