o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Roje szarańczy w Afryce. Największa plaga od lat

15
Podziel się

Afryka zmaga się z najgorszą od 70 lat plagą szarańczy pustynnej. W Somalii ogłoszono już stan nadzwyczajny. ONZ poinformowało, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się owadów potrzeba prawie 80 mln dolarów.

W jednym km kw. roju może być 150 mln owadów
W jednym km kw. roju może być 150 mln owadów (iStock.com, pawopa3336)
bDZTzBmJ

Szarańcza przemieszcza się w ogromnych rojach na terenie m.in. Kenii, Somalii, Sudanu, Dżibuti i Erytrei. Lokalne resorty rolnictwa do walki z inwazją zaangażowały już wojsko i cywili. Ministerstwo rolnictwa Somalii uznało inwazję za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ogłosiło stan nadzwyczajny. W Kenii pięć samolotów opryskuje pola pestycydami, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się inwazji do sąsiedniej Ugandy i Sudanu Południowego.

Walczą z plagą

Jak podaje TVN Meteo, naukowcy sądzą, że inwazja częściowo spowodowana jest przez zmiany klimatyczne. Według eksperta cytowanego przez Associated Press ulewne deszcze w Afryce Wschodniej sprawiły, że 2019 r. był jednym z najbardziej mokrych w historii regionu. Wywołane jest to gwałtownie ocieplającymi się wodami Oceanu Indyjskiego u wschodnich wybrzeży Afryki, co w ubiegłym roku zaowocowało nadzwyczaj wysoką liczbą cyklonów tropikalnych.

Intensywne opady deszczu i wyższa temperatura to warunki sprzyjające rozmnażaniu się szarańczy.

bDZTzBmL

Według naukowców, w jednym km kw. roju może być 150 mln owadów i w ciągu dnia są one w stanie zjeść tyle co 35 tys. osób. Jeden szczególnie duży rój w północno-wschodniej Kenii mierzył 60 km długości i 40 km szerokości.

Awaryjne lądowanie

Skutki plagi odczuwają także linie lotnicze. Zaledwie dwa tygodnie temu samolot etiopskich linii lotniczych musiał awaryjnie lądować po tym, jak zderzył się z rojem szarańczy. Jak poinformował "Aviation Herald", maszyna wleciała niespodziewanie w ogromny rój, gdy podchodziła do lądowania. Owady zaczęły uderzać z ogromną siłą w silniki, szybę kokpitu i nos boeinga.

bDZTzBmR

Po zdarzeniu maszyna została poddana szczegółowej kontroli, która nie wykazała żadnych uszkodzeń poza powierzchownymi zabrudzeniami szyb, kadłuba i gondoli silników. Samolot jeszcze tego samego dnia wyruszył w kolejny lot.

Ogromne straty

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) inwazje szarańczy mogą być katastrofalne w skutkach. w latach 2003-2005 jedna z nich dotknęła 20 krajów Afryki Północnej i zanim została zatrzymana, spowodowała straty w zbiorach w wysokości ponad 2,5 mld dolarów. Eksperci organizacji oszacowali, że by powstrzymać obecną plagę potrzeba ok. 76 mln dolarów.

Źródło: TVN Meteo

bDZTzBmS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Królicze kung-fu.
bDZTzBnm
KOMENTARZE
(15)
Marczas
rok temu
Mozna to chyba zjeśc...
ip123
rok temu
To znaczy , że pieczone szarańcze z odpowiednimi przyprawami to źródło białka i koniec z głodem i problemami .
Pinko
rok temu
80 mln? Co za grosze? Miesięczna pensja Lewandowskiego czy Ronaldo, a może tygodniówka szefa Amazon. Grosze, ale cóż biedni będą umierać z głodu.
bDZTzBnn
Oh no
rok temu
Latające kotlety.
Lukas
rok temu
W pl szarancza 2zl sztuka . Niech ktos lapie
Putin
rok temu
wyśle tam swoje oddziały
Biały
rok temu
Wreszcie czarni widzą jak to jest jak ktoś najeżdża ich kraj
mikra
rok temu
Globalna sieć sprzedaży w trybie online... Myślę więc nie ma m czasu, podwykonawce posiadam
Art
rok temu
Czas jest bliski przyjścia pana
Olo
rok temu
ONZ nie straszy jeszcze, ze przeniesie się ta szarańcza do Europy?
pol
rok temu
to wartosciowe proteiny, skoro im sie za darmo sie pojawily to siatkami polapac i ususzyc/uwedzic aby starczylo na dluzej a dzieki temu nie bada musieli czekac na kontenery z zywnoscia z europy
M-B
rok temu
Chinczyki by wiedzieli co z szarancza zrobic. Ani jednego by nie zostawili.
Niech
rok temu
Macron wyśle tam swoje oddziały legii cudzoziemskiej
bDZTzBnf
Wrrrr
rok temu
Wysłać tam azyjatów
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić