o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Rolnik kupi więcej taniego paliwa. Kancelaria Premiera chwali się miliardem dotacji

57
Podziel się

Rolnik może kupować paliwo bez akcyzy, czyli za około 3,80 zł za litr. A będzie jeszcze miał jeszcze lepiej. Jeszcze przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego na festyn "Wdzięczni polskiej wsi" Kancelaria Premiera podała informację o dopłatach do rolniczego paliwa.

Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w festynie rolniczym "Wdzięczni polskiej wsi".
Premier Mateusz Morawiecki weźmie dziś udział w festynie rolniczym "Wdzięczni polskiej wsi". (Agencja Gazeta, Jakub Wlodek)
bDzOkCwR

Dziś premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w festynie "Wdzięczni polskiej wsi" w Kolnie na Podlasiu. Tuż przed imprezą Kancelaria Premiera opublikowała serię wpisów w mediach społecznościowych, związanych z tym wydarzeniem. To zapewne tematy, jakie premier poruszy w rozmowach z rolnikami.

Kancelaria Premiera podkreśla, że w tym roku rolnicy otrzymali 1,18 mld zł dofinansowania zakupu paliwa rolniczego. "Zwiększono pomoc państwa w obniżeniu kosztów produkcji rolnej poprzez podwyższenie wielkości zwrotu akcyzy zawartej w oleju napędowym zużywanym w pracach rolniczych. Dofinansowanie w 2019 r. wyniosło 1,18 mld zł" - czytamy w informacji.

bDzOkCwT

Rolnik kupuje paliwo po 3,80 zł za litr

Dopłaty do paliwa to obok dopłat obszarowych to jeden z przywilejów dla gospodarstw rolnych. Rolnicy, którzy kupują paliwo do maszyn rolniczych, otrzymują zwrot zawartej w cenie stawki akcyzy. Przy obecnych cenach oleju napędowego daje to 1,17 zł zniżki. Po jej uwzględnieniu koszt litra paliwa wynosi ok. 3,80 zł. (dane serwisu E-petrol.pl).

Przepisy znowelizowanej wiosną tego roku ustawy zakładają, że na jeden hektar upraw należy się 100 litrów taniego paliwa. W przypadku hodowców, osobny przelicznik wiąże dopłaty do paliwa z liczbą posiadanych krów lub świń.

"Wdzięczni polskiej wsi". Będą odznaczenia dla rolników i kół gospodyń

Kancelaria Premiera wyliczyła też inne przywileje dla rolników. Od 2019 roku premia dla młodych rolników na rozpoczęcie rolniczej działalności wynosi 150 tys. zł (więcej o 50 proc). Wprowadzono przepisy zwalniające z podatku dochodowego od obrotu oraz z podatku od nieruchomości terenów znajdujących się w użytkowaniu spółdzielni rolniczych.

bDzOkCwZ

Święto "Wdzięczni polskiej wsi" organizowane jest po raz drugi. Podobnie jak ogólnopolskie dożynki jest okazją do wyrażenia wdzięczności dla rolników za pracę na rzecz dobra wspólnego. Podczas uroczystości premier Mateusz Morawicki wręczy medale wyróżnionym Kołom Gospodyń Wiejskich i zasłużonym rolnikom. W programie obchodów zaplanowano mszę świętą, korowód dożynkowy oraz występy zespołów ludowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzOkCxa
bDzOkCxu
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(57)
Pl
rok temu
A może wystarczy skutecznie ograniczyć skutecznie napływ produktów rolniczych z zewnątrz..dobry przykład norwegia
Przedsiębiorc...
rok temu
Mają dopłaty do upraw i nie tylko,małe składki KRUS, a teraz jeszcze obniżka za paliwo. Kurczę chyba się przekwalifikuje na rolnika.
wk
rok temu
A co zwykłym kierowcom da premier? Wyższy podatek drogowy? Czy wyższe mandaty. Rolnik sprzedaje żywność za cenę Europejską i jeszcze dostaje dotacje - chory kraj
bDzOkCxv
chyba
rok temu
Państwo nie dopłaca do paliwa dla rolników tylko trochę mniej zabiera z podatku. Mówienie że ktoś dopłaca to znaczy że towar (całkowity fizyczny koszt produkcji) kosztuje np 100 zł a rolnik płaci 80zł wtedy zgadzam się że to można nazwać dopłatą.
777
rok temu
Czyli kolejne kupowanie glosow....nic nowego
Najnowsze komentarze (57)
hgfds
rok temu
To nie jest dotacja tylko zwrot nie slusznie zagrabionych pieniedzy przez aparat ucisku aparat ucisku wliczyl podatek drogowy do ceny paliwa a gdy ktos ma pole o powieszchni 500h to koszty sa spore które sa zwracane z wielkim opuznieniem i to bez procentu ale propaganda panstwowa wmawia nam dotacje do paliwa to raczej rolnicy dotuja polskie drogi uprawiajac ziemie.
Goldengecko
rok temu
3,80 żadna rewelka jakby mieli taka cenę jak w Wenezueli to by był Hit nawet gdyby to by była cena x3
B52
rok temu
to POganie byli bardziej sprawiedliwi łojili wszystkich równo
Bogda
rok temu
To dlaczego większość ludzi polubiła wieś i stawiają bloki i domki :) Wcześniej uciekali do miasta a teraz wieś spokojna, wieś wesoła się spodobała. Zaraz będzie świnka przeszkadzać, kura za głośno gdacze - teraz to już nie wiadomo co kto chce. Takie artykuły tylko wzbudzają złość, zazdrość i nienawiść, która do niczego nie prowadzi. Czy nie lepiej trzymać się zasady "żyj sam i daj żyć innym".
zbigniew_53
rok temu
Pewnie chodzi o dopłatę do paliwa używanego w maszynach rolniczych bo to jestem jeszcze w stanie zrozumieć.
elas
rok temu
Rolnicy powinni mieć rządowe dopłaty, w końcu to oni nas karmią.
barb
rok temu
ta brzydka unia sypnie kasą, a splendory dla pisu?? ;P
Zx
rok temu
I wygrana Pis w kieszeni!
bDzOkCxn
Ciamajda
rok temu
A wszystko po to żeby skłócić ludzi ze sobą , bo ostatnim bastionem Polskiej niezależności są rolnicy i to ich trzeba obdzielić ostracyzmem , ażeby można było bezkarnie DOKRAŚĆ DO KOŃCA .
TOMASZ
rok temu
IDĄ WYBORY TERAZ IM OD PŁACE NIE CHODZIŁEM ALE IDE W TYM ROKU
NSZ
rok temu
Rząd powinien wprowadzić przepis , jeśli rolnik lub jego rodzina pracuje w mieście, a po pracy w mieście obrabiają hektary, to nie powinni mieć żadnych dotacji od rządu, na łąki, paliwo, nawozy, gospodarstwo, darmową wodę itp. , Albo utrzymujesz się z roli ,albo przekazujesz ziemie dla Państwa i pracujesz w mieście. Ludzie mieszkający w miastach i pracujący w zakładach za wszystko płacą, nie dostają dodatków i zniżek od Państwa i UE jak rolnicy pracujący w miastach
Ja
rok temu
Rolnik w skupie dostaje za mięso kwotę niższą niż jego wyprodukowanie. To sklepy i nieudolna polityka państwa sprawiają, ze płacicie tyle za zakupy. Powinniście szanować rolników za to, ze mimo takich problemów trzymają jeszcze swoje gospodarstwa. Bez nich już dawno jedlibyście nafaszerowane do granic możliwości mięso z Kanady. Denerwują was zarobki rolników, nauczycieli wiec przekwalifikuje się. Nikt wam nie broni abyście zostali nauczycielem lub rolnikiem. Ja szczerze szanuje i popieram ich prace.
jagrazka
rok temu
to takie podlizywanie sie przedwyborcze robi to " złą krew" antagonizm miedzy ludżmi , a z jakiej to racji moze by ktoś wytlumaczył
teri
rok temu
dopłaty do paliwa, 10 groszy do litra, ilość jest ograniczona, 80l na 1ha-co to jest w gospodarstwie rolnym? nie pisz głupot i nie skłócaj miasta ze wsią. Nauczyli się wciskać kłamstwa i póżniej sami komentowac,
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić