o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Rosja. Aktywiści o demonstracji opozycji: 1373 osób zatrzymanych, 77 pobitych

7
Podziel się

Aktywiści podsumowali sobotni, pokojowy wiec opozycji w Moskwie. Według rosyjskiego portalu prowadzonego przez obrońców praw człowieka służby zatrzymały dokładnie 1373 osoby, a 77 zostało pobitych.

Rosja. Manifestacja opozycji w Moskwie, wg aktywistów zatrzymano ponad 1300 osób
Rosja. Manifestacja opozycji w Moskwie, wg aktywistów zatrzymano ponad 1300 osób (East News, AP News)
bECDAEqJ

Wśród zatrzymanych były 42 osoby niepełnoletnie. Noc w areszcie spędziło 150 demonstrantów. Uczestnicy sobotniej demonstracji protestowali przeciw niezarejestrowaniu opozycyjnych kandydatów w zaplanowanych na wrzesień wyborach do władz Moskwy. Służby rosyjskie od początku uważały sobotnie zgromadzenie za nielegalne.

MSW Rosji podało, że policja zatrzymała 1074 osoby, a w proteście uczestniczyło w sumie ok. 3500 osób. Sami opozycjoniści twierdzą, że było ich znacznie więcej.

Portal OWD-Info, broniący praw człowiek w Rosji i monitorujący sytuację, przypomina, że zatrzymanym osobom zarzuca się naruszenie przepisów dotyczących udziału w proteście. Grożą im kary grzywny do 20 tys. rubli (czyli ok. 1200 zł) lub przymusowe prace społeczne do 40 godzin.

bECDAEqL

Uczestnicy sobotniej akcji planowali spotkać się przed budynkiem merostwa, ale policja i Gwardia Narodowa zablokowały do niego dostęp.

Tydzień temu moskiewska komisja wyborcza odrzuciła kandydatury 57 osób do udziału w wyborach, w tym czołowych polityków opozycji, przeważnie wskazując na nieprawidłowości w podpisach poparcia dla kandydatów. Opozycja oskarża władze o zmanipulowanie list z podpisami zebranymi przez jej przedstawicieli.

Podczas wiecu 20 lipca jeden z najważniejszych liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny oświadczył, że jeśli w ciągu tygodnia nie dojdzie do zarejestrowania wszystkich osób formalnie zgłoszonych przez opozycję, to na sobotę 27 lipca zostanie zwołana demonstracja przed siedzibą władz miejskich.

Po tej zapowiedzi doszło do rewizji w domach opozycjonistów i ich zatrzymań. Nawalny został w środę aresztowany na 30 dni za wzywanie do udziału w sobotniej manifestacji. W niedzielę przed południem Nawalny został przewieziony z aresztu do szpitala z zaczerwienioną skórą i silnym obrzękiem twarzy. Oficjalny powód to "ostra reakcja alergiczna".

bECDAEqR

Kira Jarmysz, rzeczniczka założonej przez Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją, napisała na Twitterze: "W całym swoim życiu Aleksiej nigdy wcześniej nie cierpiał na reakcje alergiczne".

Opozycjoniści uważają wrześniowe wybory za istotne, gdyż ich zdaniem dają im one szansę zwiększenia obecności w stolicy, gdzie wspierani przez Kreml kandydaci byli w przeszłości mniej popularni niż w innych częściach kraju.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Jan Ołdakowski pod wrażeniem akcji WP. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w niej
bECDAEqS

Źródło: dziennik.pl

bECDAErm
KOMENTARZE
(7)
xxxx
2 lata temu
w głównej mierze to nie żadna opozycja tylko zdrajcy narodu, sprzedali siebie i swój kraj.Ludzie pokroju Guaido z wenezueli.Zdrajców narodu nie powinny obejmowac żadne prawa czlowieka.Dzialanie na zlecenie obcego rządu powinno byc niszczone na wszelkie sposoby.Nie moze byc tak , że jakis kraj finansuje sobie partie w innym kraju i oczekuje by ta dzialala pod jej dyktando
Jedź i zobacz
2 lata temu
Wolność po rosyjsku , pała w głowę i gliniana jako mieszkanie
Wiezienie
2 lata temu
Tam potrwa trochę dłużej niż w Polsce , najpierw PiS będzie w więzieniu.
bECDAErn
Tak
2 lata temu
I Kaczyński ma następny pomnik, nikt nie wie dlaczego ale podatnik płaci za budowe i ochronę pomnika dyktatora.
POSTKOMUNA
2 lata temu
DYKTATURA TAKA SAMA JAK W POLSCE
ha ha ha
2 lata temu
Tam się dzieje KOMUNA PADA
jbox-er
2 lata temu
Gdzie komentarze łachy???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić