REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Violetta Baran12.07.19 (12:56)

Rosja: awaria w elektrowni jądrowej w Biełojarsku

Jeden z bloków elektrowni jądrowej Biełojarsk w Rosji został odłączony od sieci energetycznej. Zadziałał "automatyczny system ochrony". Władze elektrowni przekonują, że to incydent, który "nie ma wpływu na bezpieczeństwo".
Wikimedia Commons CC BY

Do automatycznego odłączenia czwartego, najnowszego bloku, doszło o godz. 23.51 (polskiego czasu). "Zmniejszenie mocy jednostki przeprowadzono zgodnie ze standardowym algorytmem, nie ma odchyleń od limitów i warunków bezpiecznej pracy" - stwierdzono w oficjalnym komunikacie Rosenergoatomu, rosyjskiego operatora elektrowni atomowych.

REKLAMA

"Według międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES wydarzenie jest kwalifikowane na poziomie "zero", czyli nie ma znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa" - poinformowano. Zapewniono też, że nie wykryto podwyższonego promieniowania w położonej najbliżej elektrowni miejscowości Zariecznyj.

google maps

Elektrownia jądrowa Biełojarsk znajduje się niedaleko Jekaterynburga. Została oddana do użytku w 1964 roku. Od początku służyła jako pole doświadczalne do testowania różnych typów reaktorów.

Pierwsze dwa bloki elektroni zasilane były reaktorami termicznymi - AMB-100 i AMB-200. Oba zostały wyłączone w latach 80.

Dwa kolejne bloki zasilane są reaktorami tzw. neutronów prędkich. Pierwszy z nich - BN 600 został podłączony do sieci w 1980 roku. Drugi - BN 800 - zaledwie cztery lata temu. "Są to największe na świecie reaktory neutronów prędkich" - podkreśla w oficjalnym komunikacie Rosenergoatom.

Źródło: tass.ru, russia.liveuamap.com

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij