REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
oprac. Violetta Baran04.10.19 (15:40)

Rosja. Znaleziono niezwykły podwójny diament. Jest jak matrioszka

W kopalni diamentów w Jakucji w Rosji znaleziono niezwykły diament. A właściwie: dwa diamenty. Jeden w drugim. Przypominają znaną rosyjską lalkę - matrioszkę.
alrosa.ru

Diament wydobyto na powierzchnię z kopalni w Jakucji. Gdy mu się przyjrzano wzbudził zachwyt ekspertów, ma on bowiem niezwykłą strukturę: składa się z dwóch kamieni. Jeden z nich znajduje się w pustej przestrzeni wewnątrz drugiego.

REKLAMA

Wewnętrzny diament swobodnie się przemieszcza podczas potrząsania kamieniem. Cała struktura przypomina popularną rosyjską zabawkę: lalkę matrioszkę.

alrosa.ru

Firma Alrosa, do której należy kopalnia w Jakucji, poinformowała, że kamień jest niewielki: ma zaledwie 0,62 karata. Przestrzeń wewnętrzna, w której znajduje się drugi diament, ma 6 mm sześc. objętości. Znajdujący się w niej kamień ma tylko 0,02 karata.

Eksperci twierdzą, że ta niezwykła diamentowa struktura ma 800 mln lat i jest unikatowa. - O ile wiemy, nie było jeszcze takich diamentów w historii globalnego wydobycia diamentów. To naprawdę wyjątkowe dzieło natury, zwłaszcza, że natura nie lubi pustki. Zwykle jedne minerały są zastępowane innymi, bez tworzenia się pustej przestrzeni - wyjaśnia Oleg Kowalczuk zastępca dyrektora ds. innowacji w firmie Alrosa.

Źródło: tass. ru, alrosa.ru

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij