Barbara Jaros| 
aktualizacja 

Rośnie liczba ofiar kataklizmu w Indonezji. Służby ostrzegają przed kolejną falą

20

Tsunami pochłonęło co najmniej 281 ofiar. Rannych zostało ponad tysiąc osób. Mieszkańcy terenów położonych pobliżu Anak Krakatau zostali ostrzeżeni, by nie zbliżać się do plaż.

Rośnie liczba ofiar kataklizmu w Indonezji. Służby ostrzegają przed kolejną falą
(PAP)

Władze obawiają się, że w wyspy uderzy następna niszczycielska fala. W niedzielę miała miejsce druga erupcja wulkanu. Sejsmolodzy są zdania, że można spodziewać się kolejnych - donosi BBC. Uważa się, że to właśnie na skutek erupcji doszło do obsunięcia się podwodnych skał, co spowodowało powstanie tsunami.

Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki zaleca mieszkańcom, by nie podejmowali aktywności na plażach i trzymali się z dala od linii brzegowej - powiedział podczas konferencji Sutopo Purwo Nugroho z Narodowej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Arak Krakatau po raz pierwszy wybuchł w sobotę o godzinie 21.03 lokalnego czasu. Tsunami wystąpiło 24 minuty po erupcji. Początkowo władze uspokajały, że fala to tylko wysoki przypływ związany z pełnią Księżyca. Sutopo Purwo Nugrohowyjaśnił potem, że Indonezja jest wyposażona w urządzenia sejsmologiczne przewidujące trzęsienia ziemi, nie posiada jednak tych wykrywających obsunięcia mas ziemi i erupcje wulkaniczne.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tsunami uderzyło w Jawę i Sumatrę. Zniszczyło setki domów, zakłady gastronomiczne oraz hotele w turystycznych miejscowościach Pandeglang, Serang i Lampung. Fala zerwała też linie energetyczne i powaliła drzewa. Akcja ratownicza na wyspach wciąż jest utrudniona. Ciężki sprzęt, który jest potrzebny do przeszukiwania gruzowisk, nie może dotrzeć na miejsce z powodu nieprzejezdnych dróg.

Jedną z setek ofiar jest gwiazda azjatyckiego boysbandu Seventeen. Tsunami uderzyło podczas koncertu formacji. Potężna fala przetoczyła się przez scenę i prawie połowę namiotu, gdzie odbywało się wydarzenie. Kilka godzin po tragedii zespół wydał oficjalne oświadczenie, w którym potwierdził, że w wyniku uderzenia tsunami zginęli menadżer i basista zespołu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Tsunami w Europie. Może wywołać je... wulkan
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić