o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Iryna Kosheva
|
aktualizacja

Rosyjscy naukowcy stworzą preparat, który wprowadzi ludzi w śpiączkę

18
Podziel się

O takim wynalazku poinformował dziennikarzy przedstawiciel grupy badawczej Rosyjskiej Fundacji Badań Zaawansowanych. Zakłada się, że preparat będą używali rosyjscy astronauci podczas długotrwałych lotów.

Rosyjscy naukowcy stworzą preparat, który wprowadzi ludzi w śpiączkę
(Materiały prasowe)
bDBndSzV

Muszą to być środki farmaceutyczne, które pozwoliłyby wprowadzić człowieka w sztuczny stan uśpienia podobny do snu zimowego niedźwiedzi i innych zwierząt. Obecnie naukowcy już testują preparat na zwierzętach laboratoryjnych, jak twierdzą, pierwsze eksperymenty zakończyły się bardzo dobrze. Żadne z testowanych zwierząt nie ucierpiało.

Sen zimowy zwierząt jest wyjątkowym stanem fizjologicznym, podczas którego spowalniają się wszystkie procesy życiowe. Podczas tego snu spada temperatura ciała i liczba uderzeń serca, lecz masa kości i mięśni nie ulega żadnym zmianom. Fizjologia człowieka jest zupełnie inna, w trakcie swoich lotów, kosmonauci znajdują się w ciągłym stanie nieważkości. Co oznacza, że mięśnie nie dostają potrzebnego obciążenia, a więc w końcu następuje atrofia. Zwłaszcza, gdy człowiek śpi.

bDBndSzX

Dlatego o żadnych testach na ludzi na razie nie ma mowy. Naukowcy mówią, iż na ten moment najważniejszym zadaniem jest rozwiązanie problemu żywienia. Zwierzęta zapadające w sen zimowy, gromadzą wcześniej tkankę tłuszczową, która zabezpiecza działalność organizmu na cały okres snu. Człowiek nie zapada w sen zimowy, a funkcja gromadzenia tłuszczy jest słabo rozwinięta. Mimo to, rosyjscy badacze uważają, że wkrótce uda się im stworzyć taki preparat. Na ten moment udało im się zoptymalizować preparat tak, by od wielkości dawki zależało ile czasu zwierzę laboratoryjne będzie w stanie uśpienia. Ciągle przeprowadzane są nowe eksperymenty.

Ciekawe też jest, że już od kilku lat nad taką koncepcją pracuje również NASA. Obecnie kompania SpaceWorks opracowuje komorę hibernacyjną, która działałaby na dokładnie tej samej zasadzie, co rosyjski preparat. Już się pojawiają żarty o tym, że komory hibernacyjne pasują raczej do statku kosmicznego z "Obcego", ale może w 2025 roku astronauci rzeczywiście będą spali podczas lotu kosmicznego do Marsa.

bDBndSAy
KOMENTARZE
(18)
tasiorraalleg...
3 lata temu
niech jeszcze zrobią preparat który ludzi ze śpiączki wyprowadzi
gosc
3 lata temu
Odnośnie zdania: "Człowiek nie zapada w sen zimowy, a funkcja gromadzenia tłuszczy jest słabo rozwinięta.". Amerykanie już to dawno sprawdzili i magazynują tłuszcz jak nikt inny chodząc do McDonalda. Widać, że Rosjanie nie dorastają im do pięt pod tym względem.
skart
3 lata temu
Pierwszy niech zaśnie Putin.
bDBndSAz
Wieslaw
3 lata temu
Pierwsza próba była na polskiej reprezentacji na mundialu
Fadel
3 lata temu
Onuczok?
Najnowsze komentarze (18)
aha
3 lata temu
Potem użyją i każdy sie obudzi pod rządami rasiji
jjan
3 lata temu
jakis nieuk t o pisał ,przecież oni już dawno wynaleźli bimber i nieśmierdzące onuce
ja
3 lata temu
przecinek przecinek przecinek coś pobełkoczę. w końcu szef kazał na tysiąc znaków. bełkoczę. przecinek. przecinek.bełkoczę. kropka.
NNN
3 lata temu
nowiczok? nic nowego
droma
3 lata temu
ale przeciez rosja skamielina juz taki preparat posiada w trzech skladnikach : niewidzialny dobrobyt,brak zarcia ,bimber ,mozna jeszcze dodac :syf ,aborcje,hiv,usypiajaca propagande -eto wsio ...
Edek
3 lata temu
żydów z PiS uśpić ale tak żeby sie nie obudzili
ds
3 lata temu
Już dawno go stworzyli i używają to metyl.
Rafaloch
3 lata temu
Czyżby skondensowany aromat onuc?
bDBndSAr
Wieslaw
3 lata temu
Pierwsza próba była na polskiej reprezentacji na mundialu
wania
3 lata temu
A dać to dla PEŁO żeby uśpić i nie przeszkadzali dla PISA
dera
3 lata temu
już jest zrobiony...to nowiczok....:)
bb
3 lata temu
mnie ostatnio uśpiła i jad wyssała ze mnie
Dziękujemy
3 lata temu
Nowiczok ll ?. My(Polacy) już tak wiele zawdzięczamy rosjanom,naprawdę powinniśmy ich kochać,bierzcie przykład z PO i .N to miłość dozgonna.
Fadel
3 lata temu
Onuczok?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić