Wróć na
oprac. Natalia Durman
|
aktualizacja

Rumunia oburzona porównaniem do Polski. Mocne oskarżenie

56
Podziel się

Rumuński rząd czuje się źle traktowany przez Wspólnotę. "Inne kraje są dużo bardziej skorumpowane niż Rumunia, ale ich się nie krytykuje" - twierdzi premier Viorica Dancila. I podaje przykład Polski.

Rumunia wytyka Polsce postępowanie na podstawie artykułu 7.
Rumunia wytyka Polsce postępowanie na podstawie artykułu 7. (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)
bCYIwBTp

Na kilka tygodni przed turnusowym przejęciem przez Rumunię prezydencji Rady Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2019 premier Rumunii Viorica Dancila zarzuca UE dyskryminowanie jej kraju. Odrzuca ona krytykę jej rządu przez brukselskie władze i wyzywa swoją partię, by dłużej nie tolerować takich ataków. Podkreśla przy tym, że inne kraje Unii Europejskiej są jeszcze bardziej skorumpowane niż Rumunia, ale nie są tak krytykowane.

Dancila uważa, że krytyka Unii Europejskiej bierze się stąd, że Rumunia jest krajem Europy Wschodniej. Ona sama jest zagorzałą proeuropejką i żąda, by jej krajowi okazywać respekt.

Protesty w Rumunii. Cała nadzieja w diasporze

W podobnym duchu wyraził się szef rumuńskich socjaldemokratów Liviu Dragnea. Uważa się go za polityka mocno wspierającego rumuński rząd. - Rumunia nie zgadza się z tym, że traktuje się ją jako kraj członkowski drugiej kategorii - powiedział na kongresie swojej partii PSD. Rumunia domaga się przysługującego jej prawa do własnych poglądów.

bCYIwBTr

Spór o zwalczanie korupcji

Rumunia przejmuje 1 stycznia na sześć miesięcy przewodnictwo Unii Europejskiej po Austrii. Komisja Europejska zarzuca rumuńskiemu rządowi przede wszystkim, że nie dość robi w walce z korupcją. Poza tym Bruksela obawia się osłabienia niezawisłości rumuńskiego wymiaru sprawiedliwości na skutek reform wdrażanych przez rząd. W swoim najnowszym raporcie Komisja krytykuje regres na tym polu.

Rząd Vioricy Dancila planuje kontrowersyjną amnestię dla skorumpowanych polityków i urzędników, na czym skorzystałby także skazany za korupcję szef partii Dragnea. Niedawno rząd usunął ze stanowiska szefową niezależnej instytucji antykorupcyjnej.

Nieporównywalna z Węgrami czy Polską

Generalnie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker jest zdania, że Rumunia jest dobrze przygotowana na przejęcie prezydencji. Rozbieżne poglądy w kwestii państwa prawa są raczej dwustronnym tematem między Brukselą i Bukaresztem i nie mają nic wspólnego z przewodnictwem Radzie - jak Juncker podkreślił na początku grudnia.

Premier Dancila zapewniała wtedy, że jej rząd robi wszystko, aby utrzymać niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. - Nie powinno się stawiać Rumunii w jednym szeregu z Polską i Węgrami, wobec których toczy się postępowanie na podstawie artykułu 7. ze względu na zagrożenie praworządności i kanonów wartości Unii Europejskiej.

bCYIwBTx

W najnowszym raporcie Komisja Europejska krytykowała, że rozwój w Rumunii idzie w złym kierunku, przez co niweczy się postępy. Rząd Dancili utrudnia działania prokuratorów zwalczających korupcję. Rozmaite nowe ustawy i regulacje mają na celu bezkarność polityków. Motorem tych działań jest szef partii PSD, któremu grożą dalsze sprawy za korupcję. Po zwycięstwie jego partii w wyborach w 2016 r. nie mógł on zostać premierem, gdyż był już skazany za nadużywanie władzy. Vioricę Danccila uważa się za jego marionetkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Barbara Nowacka o wyroku ws. Wałęsa-Kaczyński. "Powinien przeprosić"

bCYIwBTS
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(56)
ziut
2 lata temu
...i mają rację. Towarzysze partyjni, ich krewni, pociotkowie i kolesie opanowali wszystkie instytucje.
okon prawdy
2 lata temu
dziś w Polsce CBA i Prokuratura ściga tych którzy ujawniają rządowe przekręty
Brawo
2 lata temu
Brawo Rumunia.Ktoś w końcu jasno powiedział kto w jak w Polsce rządzi.
bCYIwBTT
CKM
2 lata temu
A Kaczyński skończy jak Nicolae....
standard B
2 lata temu
A kupowanie po 500 zł milionów głosów - to nie korupcja ? Skala korupcji - ogromna.
Najnowsze komentarze (56)
polkiuy
2 lata temu
Korupcja to pozostałości po PO wszyscy o tym wiedza dodam że Schetyna powiedział ze jak wygraja wybory to zlikwiduja CBA
hmxg
2 lata temu
mmm
klucha
2 lata temu
Unia też ich załatwi art. 7 , niech się tak nie mądrzą
wojtek
2 lata temu
Natalio Durman, popracuj nad swoim językiem polskim.
lui
2 lata temu
Co to robi i gada Unia czyli NIEMCY rządy wszystkich krajów powinni się obudzić i doprowadzić do jej znacznego ograniczenia w ingerencję we wszystkich krajach UE gdyż Niemcy dąży do zacierania i pozbywania się patriotyzmu i zacierania naszej POLSKOŚCI co przykładem jest wprowadzenie do krajów UE ponad 2 milionów muzułmanów co prowadzi do destabilizacji i chaosu
GOść
2 lata temu
Rumuny cóż dodać to słowo to nazewnictwo typu człowieka każdy wie o co chodzi . nigdy nie chciałby nikt porównania do rumunów .
Patriota
2 lata temu
Rumunia, symbol zacofania, biedy oraz zbrodni politycznych w Europie. Mają tupet. W 1945 roku, okrutnie wymordowali swoją elitę i patriotów, następnie czterdzieści cztery lata później w równie obrzydliwy sposób zabili hersztów partii komunistycznej, których przez wiele lat nosili na rękach. I oni mają czelność...
Artaxerxes
2 lata temu
Hahahaha. Pastuchy są tak skorumpowane jak za Ceausescu. A a Hungaria
bCYIwBTL
Steve
2 lata temu
O czym rozmowa Polska a Rumunia....! Boże uchowaj…..
Artur
2 lata temu
Co za bzdury-rozmawialem z paroma Rumunami w UK i KAZDY z nich twierdzil ze ich kraj jest skorumpownay do szpiku kosci i opowiadali takie historie ze w Polsce w zyciu by nie przeszly.Zreszta podobne historie opowiadaja Bulgarzy,Lotysze i Slowacy.Moze Czesci troche lepeij mowia o swoim kraju ale w chwilach szczerosci nawet oni mowia ze Czechy sa przereklamowane i skorumpowane tylko sprawy zamiata sie pod dywan.
baldman
2 lata temu
Kto to jest biedny Rumun? Rumun
yo!
2 lata temu
Jabac cyganerie
afrykaner
2 lata temu
w kaczym dole za korupcję nagroda,przeniesienie na lepszą pozycję.
Wilhelm
2 lata temu
Myśle że to tylko kwestia czasu i będzie po UE, w takim ksztalcie jak obecnie. Zapewne powstanie jakis inny twór, I dobrze, co Polska skonsumowała to jej.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić