o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Rząd wydał wyrok na foliowe siatki. Koniec z darmowymi reklamówkami

21
Podziel się

Już od początku przyszłego roku nie dostaniemy za darmo siatki na zakupy. Do każdej reklamówki będzie doliczana tzw. opłata recyklingowa. Maksymalnie ma wynosić 1 zł za jedną lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Rząd wydał wyrok na foliowe siatki. Koniec z darmowymi reklamówkami
(Shutterstock.com)
bEiVPFlx

Nowe przepisy obejmą lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Innymi słowy takie, które najczęściej są dostępne w sklepie przy kasie. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. „zrywki”, czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów. Ale pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

Zobacz także: Rząd idzie na wojnę z foliówkami. Dowiedz się, dlaczego:

Rząd liczy, że dzięki opłacie mniej siatek trafi na wysypiska. Tak się stało w innych krajach, które zaczęły pobierać opłaty za foliówki. "Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej - np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier - wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie" - wskazuje Centrum Informacyjne Rządu.

bEiVPFlz

Jednocześnie ma wzrosnąć zapotrzebowanie na torby ekologiczne, które będą bardziej przyjazne środowisku.

Jak wyliczają organizacje proekologiczne, siatka foliowa ze sklepu "żyje" średnio 25 minut. Po przyniesieniu zakupów na ogół ląduje w koszu. Tymczasem jej rozkład zajmuje od stu do nawet pięciuset lat. Foliówki są prawdziwą zmorą dla środowiska - dzikie zwierzęta mylą je z pożywieniem, po czym dławią się nimi lub duszą. Nazywane są nawet najgroźniejszym morskim drapieżnikiem.

bEiVPFma
KOMENTARZE
(21)
zakazac produ...
4 lata temu
zamiast zrobić nakaz pakowania w papier, ( pergamin ) torby papierowe ( nedostepne w sklepach, bo wisza przy pieczywie i warzywach tylko foliowki ), szkło, to dopuściliście te wszystkie plastiki, w dodatku toksyczne, u producentów a teraz nakładacie opłaty na klientów! 1 zł za reklamówke z bisfenolem A , pvc albo innym szkodliwym "g" ?... Jak będa hdpe ( nr 2 lub 5 bez bpa ) to moze zapłacę, ale to i tak za duzo. Przeciez to kloienci płaca za wywóż smieci , wczensiej wykonując pracę ( darmową) przy segregacji tych odpadów plastikowych ! i jeszcze podatek z nich drzec chcecie na "utylizację" ! podwójnie maja płacić? Gdzie logika? wszystko na odwrót.
mnhbgfdfghjkl
4 lata temu
a tak w sumie to juz od dawna placimy w kazdym duzym i malym sklepie, ceny zroznicowane sa od grubosci toreb i wielkosci ,tylko te wlasnie z beli rwane na warzywa luzem sie nie placi
bgfdsrtyui
4 lata temu
to dlaczego kefiry mleko saw plastykach anie w szkletak jak kiedys bylo bedzie ekologicznie , to bzdura ze chpdzi o ekologie ,chodzi o kase
bEiVPFmb
,nv
4 lata temu
to niech pakuja w papierowe , proste ,wytna lasy i bedzie ekologicznie
SAD
4 lata temu
Idziesz na zakupy bierzesz swoją siatkę, a jak zapomniałeś to płać. XD I nie rozumiem problemu jak każą dużo płacić to ludzie zazwyczaj, szukają wyjścia z tej sytuacji, a ja już podałem rozwiązanie. Ale ten news nie jest tak nowy.
ka
4 lata temu
Już to widzę xD Ładujesz bułki - 1zł, kilka cukierków - 1zł, marchew, ziemniaki, sałatę - 3zł, kapustę kiszoną - 2zł (zawijam podwójnie) LOL
anna
4 lata temu
Reklamówka to zdrobniale reklama?? Bo jak inaczej rozumieć fakt, że płacę za torbę foliową, na której znajduje się logo sklepu. Jeśli mam chodzić po ulicy z jakąś biedronką, lidlem czy innym supermarketem, to niech oni mi za to płacą.
Karolcia
4 lata temu
Już dawno się płaci za siatki, ktoś ma spóźniony refleks.
superr
4 lata temu
a za komuny były papierowe torebki ..... a butelki były szklane, za to teraz jesteśmy świadomi ekologicznie :-)
zły
4 lata temu
Już za nie płacimy, w haraczu za odpady.... jakie prawo?, jaka sprawiedliwość ???
asdf
4 lata temu
jutro napiszecie ze na ziemi zyly dinozaury, a nastepnie ze wyginely? a moze bedziecie jutro donosic o odkryciu zarowki lub elektrycznosci?
Lala
4 lata temu
Zamiast wymusić na producentach produkcję plastiku, który szybko się rozkłada to wolą wszystko przerzucić na konsumenta, aby więcej pieniędzy wpadało z VAT.
ak001
4 lata temu
Z czapką przyjdzie po śliwki czy kartofle chodzić
bEiVPFlT
axel
4 lata temu
Jedna butelka PET (też jednorazówka) to równowartość wagowa ponad 100 cienkich torebek foliowych. A to TEN SAM materiał. Ktoś tam na głowę upadł, albo KASA, KASA, KASA....bo jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASĘ!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić