o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Rzecznik Kremla o zamieszkach w Gruzji: rusofobiczna prowokacja

3
Podziel się

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał protesty w Tbilisi "rusofobiczną prowokacją". - Tego rodzaju przejawy rusofobii wywołują poważne obawy, nie zapominajmy, że Gruzja jest krajem regularnie odwiedzanym przez dużą liczbę turystów z Rosji - dodał.

W starciach w Tbilisi rannych zostało co najmniej 100 osób, w tym 39 policjantów.
W starciach w Tbilisi rannych zostało co najmniej 100 osób, w tym 39 policjantów. (Forum, Reuters/IRAKLI GEDENIDZE)
bDhciYrp

- Wszystko to, co wydarzyło się wczoraj w Gruzji, nie jest niczym innym jak rusofobiczną prowokacją. Nie może nie wywoływać naszego zaniepokojenia fakt, że doszło do przejawów agresji wobec obywateli Rosji - oświadczył Pieskow. Ocenił, że chodziło o kwestię bezpieczeństwa osobistego członków delegacji z Rosji i że ze względu na okoliczności, czyli międzynarodowe wydarzenie międzyparlamentarne, "wymaga to stanowczego potępienia".

- Tego rodzaju przejawy rusofobii wywołują poważne obawy, nie zapominajmy, że Gruzja jest krajem regularnie odwiedzanym przez dużą liczbę turystów z Rosji - dodał Pieskow. - To niezwykle poważna sprawa - stwierdził.

bDhciYrr

Wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim profilu na Facebooku oceniła, że w Gruzji doszło do "koszmarnej prowokacji". Zwróciła uwagę, że została ona "urządzona w rozkwicie sezonu turystycznego". "Często pytam się swoich znajomych w Gruzji, czy Rosjanie moga się czuć bezpiecznie w gruzińskich kurortach, zawsze mi odpowiadaja, że na 100 proc." - napisała Zacharowa. "Czy teraz ktoś w Gruzji może zagwarantować, że tłum sprowokowany przez podżegaczy nie ruszy, by niszczyć hotele? Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zasypane pytaniami mediów: jakie są zalecenia dla Rosjan odwiedzających Gruzję?" - dodała.

Rzeczniczka oświadczyła, że Gawriłow przybył do Gruzji "z pokojowymi celami" i że rosyjski deputowany "nigdy nie uczestniczył w żadnej działalności antygruzińskiej". Podczas wizyty "został posadzony" na wskazanym mu fotelu - relacjonowała Zacharowa. Dodała, że wówczas "wychwalana przez wieki gościnność zakończyła się".

Tysiące Gruzinów szturmowało w nocy z czwartku na piątek budynek parlamentu po tym, gdy wystąpił w nim rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow. Doszło do brutalnych starć z policją. Wielu funkcjonariuszy zostało rozbrojonych. Odbierano im tarcze, kaski i pałki. Rzucano w nich także kamieniami i butelkami. Policja użyła gazu łzawiącego i strzelała do tłumu gumowymi kulami.

bDhciYrx

Gawriłow, członek rosyjskiej Dumy został zaproszony do udziału w międzynarodowym spotkaniu prawodawców ze Zgromadzenia Międzyparlamentarnego ds. Prawosławia. Uczestnicy tego wydarzenia spotkali się w tym tygodniu w Tbilisi. Gawriłow miał wygłosić przemowę w języku rosyjskim.

Media informują, że rosyjski deputowany usiadł na miejscu przewodniczącego gruzińskiego parlamentu. Podczas przerwy członkowie głównych partii opozycyjnych w Gruzji wkroczyli na mównicę, blokując ją. Na ulicach zaczęły zbierać się tłumy demonstrantów.

Przypomnijmy, że w 2008 roku Rosjanie uznali niepodelgłość Osetii Południowej i Abchazji - terenów należących do Gruzji. To pogorszyło relacje na linii Moskwa-Tbilisi. Sam Gawriłow udzielał w przeszłości poparcia dla niepodległości separatystycznego gruzińskiego regionu Abchazji.

bDhciYry

Źródło: tass.ru

bDhciYrS
KOMENTARZE
(3)
Jj
rok temu
Rosja aneksuje Gruzję by bronić swoich obywateli którzy tam wypoczywają...patrz Krym
Jan
rok temu
Rosja to Stan Umslu...chca zeby byl CCCP ...a tu nie da rady..Kryza..na calego w Sojuzach...az puszczy..!!!!
tralala
rok temu
Prawa ruskich turystów są oczywiste o ile nie podróżują oni czołgami i wozami bojowymi, a to się nie zdarza.
bDhciYrT
Najnowsze komentarze (3)
Jan
rok temu
Rosja to Stan Umslu...chca zeby byl CCCP ...a tu nie da rady..Kryza..na calego w Sojuzach...az puszczy..!!!!
tralala
rok temu
Prawa ruskich turystów są oczywiste o ile nie podróżują oni czołgami i wozami bojowymi, a to się nie zdarza.
Jj
rok temu
Rosja aneksuje Gruzję by bronić swoich obywateli którzy tam wypoczywają...patrz Krym
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić