o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Rzecznik KRS: dyscyplinowanie sędziów nie działa. Maciej Mitera o protestach

37
Podziel się

- Ważny jest umiar i powściągliwość - mówi Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa, pytany o ocenę aktywności sędziów, którzy otwarcie protestują przeciwko zmianom PiS w sądownictwie. Mitera odniósł się również do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna.

Rzecznik KRS Maciej Mitera
Rzecznik KRS Maciej Mitera (Forum, Andrzej Hulimka)
bDYeuKiJ
  • Rzecznik KRS ocenił, że sędzia Paweł Juszczyszyn wykazał się odwagą
  • Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że olsztyński sędzia został zdegradowany
  • Maciej Mitera: system dyscyplinowania sędziów nie działał i nie działa

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa było gościem TOK FM, gdzie pytany był o sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna, który stał się symbolem protestów przeciwników zmian w sądach. - Uważam, że jest odważny, ale każdy sędzia taki powinien być. Tymczasem prof. Zaradkiewicz ma zainicjowaną sprawę dyscyplinarną za podobną sprawę - stwierdził Maciej Mitera.

Nie zgodził się ze stwierdzeniem, że po złożeniu wniosku do Kancelarii Sejmu ws. list poparcia do KRS i organizacji konferencji prasowej w Olsztynie sędzia Juszczyszyn został zdegradowany

bDYeuKiL

Zobacz też: Burza po słowach rzecznika Andrzeja Dudy na temat nagrania o sędziach. Rzecznik rządu komentuje

- To nie jest degradacja (...) To jest suwerenna decyzja ministra sprawiedliwości, ale ja bym decyzji o delegowaniu jednak nie cofnął. Jednak adresat tego pytania jest gdzie indziej - powiedział sędzia Mitera.

bDYeuKiR

Rzecznik KRS: umiar i powściągliwość

Pytany o "dyscyplinującą sędziów" ustawę PiS, rzecznik KRS odpowiedział, że "system dyscyplinowania sędziów nie działał i nie działa". Dodał, że już teraz prawo przewiduje możliwość odsunięcia sędziego od zawodu.

Prowadzący rozmowę Piotr Kraśko stwierdził, że gdyby nowe prawo obowiązywało, to sędzia krzyczący na wieczornej demonstracji: "KRS nie jest niezależna", mógłby spodziewać się kary.

- Jeśli jest to znany sędzia. a później okaże się, że stał i krzyczał obok podsądnego, to druga strona może to podnosić podczas procesu - odparł Mitera. - Ważny jest umiar i powściągliwość - dodał gość TOK FM.

bDYeuKiS

"Dziś sędziowie - jutro Ty!"

Protesty ws. sądownictwa zapowiadane są na środowy wieczór przez środowiska sędziów, prokuratorów i adwokatów w całej Polsce.

Demonstracje rozpoczną się o godz. 18 przed sądami w ponad 130 miastach. Największa demonstracja ma się odbyć w Warszawie - przed budynkiem Sejmu.

bDYeuKiT

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYeuKjm
KOMENTARZE
(37)
Starzec z Wa-...
rok temu
Totalny rozkład państwa. Co święta to kolejna wojna. Naród myśli o świętach to jest okazja aby zrobić rozróbę. Nasze dzieci będą płakać za to z czym je zostawimy.
G4
rok temu
Ten rzecznik to kastowy sądowy NIEDORZECZNIK
BW
rok temu
Jak sie PIS cofnie przed tymi lapowkarzami to glosujemy na Konfedacj
bDYeuKjn
dsdsd
rok temu
Kasta sędziowska to typowa patointeligencja
asasa
rok temu
Pójdźmy pod sądy i pokażmy kaście co o nich "sądzimy"
nikos
rok temu
w polsce niema mlodych prawnikow starych wyje i po sprawie podatnik niechce utrzymywac buntownikow
sami swoi
rok temu
Barierki przed Sejmem przesunięte, żeby było mniej miejsca dla protestujących. Sprawiedliwość sprawiedliwością, ale racja musi być po naszej stronie....
rolnik
rok temu
precz z tłustymi kotami z nadzwyczajnej kasty
dzifne
rok temu
[sędziowie] "otwarcie protestują przeciwko zmianom PiS w sądownictwie". A w takiej Francji, na której prawo powołują się propagandziści z klaszczącymi niezorientowanymi, mogliby protestować.
Europa patrzy
rok temu
Ale, że Holandia??? "Byłoby dobrze, gdyby takie kraje jak Polska otrzymywały wsparcie finansowe tylko wtedy, gdy przestrzegają podstawowych zasad praworządności".
rydz
rok temu
Trzeba wziąć marszałka wojny tego tam jakiegoś AN..... i kazać mu rozstrzelać tych nieposłusznych sędziów
vvvvvvv
rok temu
Europa szanuje niezawisłość sędziowską. U nas sędziowie są dyscyplinowani przez Izbę Dyscyplinarną, która nie jest sądem w myśl przepisów krajowych i unijnych. Próbujecie wprowadzić nadzór społeczny. Śmiech na sali. Wyrok się nie podoba, tzn. kasta orzekała. Mianowana w upadłym systemie politycznym.
telewidz
rok temu
a ci sędziowie z nadzwyczajnej kasty to już chyba na etacie w TVN bo ciągle tylko tam ich widać
bDYeuKjf
stop obłudzie...
rok temu
Sędzia staruszce kradnie na stacji CPN 50 zl nagrywa to kamera a wg nadzwyczajnej kasty niewinny …..ktoś inny za zjedzenie jednego cukierka w Biedronce dostaje wyrok winny, opamiętaj się kasto
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić