oprac. oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Są oficjalne wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii

20 reakcji
2
3
15
Podziel się

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła samodzielną większość w brytyjskiej Izbie Gmin. Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 368 mandatów. Drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 191 przedstawicieli.

Wielka Brytania. Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson triumfuje
Wielka Brytania. Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson triumfuje (PAP, EPA/NEIL HALL)
  • To historyczne, najwyższe od dziesięcioleci zwycięstwo konserwatystów
  • W odpowiedzi na wynik lider opozycyjnej partii pracy podaje się do dymisji
  • Brexit jest niemal pewny. Funt się umacnia

Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 363 mandaty, a drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 203 przedstawicieli - podaje BBC News. Szkocka Partia Narodowa zdobyła 55 mandatów. Liberalni Demokraci mogą liczyć na 13 miejsc w Izbie Gmin. Partia Walii wprowadzi 3 reprezentantów, a Zieloni jednego. 28 mandatów przypadnie pozostałym ugrupowaniom.

Wyniki exit poll zostały potwierdzone już przez oficjalne dane. Po podliczeniu danych z 648 (na 650) okręgów wyborczych wiadomo, że torysi zdobyli w wyborach co najmniej 363 mandaty.

Oznacza to, że Partia Konserwatywna uzyskała samodzielną większość. Jak zauważają komentatorzy, to największa wygrana tej partii od 1987 r. i triumf Borisa Johnsona. Jednocześnie poparcie dla Partii Pracy jest na poziomie najniższym od niemal 80 lat.

Zwycięstwo konserwatystów oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE w ustalonym terminie, czyli 31 stycznia przyszłego roku, jest przesądzone. Przed wyborami konserwatyści zapowiadali, że jeszcze w grudniu sprawa wróci do parlamentu.

- Unia Europejska oczekuje tak szybko jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie, zatwierdzającego porozumienie w sprawie brexitu - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel, komentując wynik czwartkowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

Warto również zaznaczyć, że mimo przedwyborczych sondaży Boris Johnson zdecydowanie wygrał w swoim okręgu wyborczym. - Wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu i zjednoczyć naród - powiedział premier po ogłoszeniu wyników exit poll.

Już według oficjalnych wyników w okręgu wyborczym Uxbridge i South Ruislip Johnson uzyskał 25 351 głosów - podaje TVN24.

Wielka Brytania. Corbyn rezygnuje, Szkoci z silną reprezentacją

Tymczasem jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników wyborów Jeremy Corbyn zrezygnował z przewodzenia Partii Pracy. Brytyjskie media zauważają, że miejsce w parlamencie straciła liderka Liberalnych Demokratów Jo Swinson

Dodatkowo, dobry wynik Szkockiej Partii Narodowej może ułatwić jej działania na rzecz następnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Wybory w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek o godzinie 8 rano czasu polskiego i trwały do godziny 23. Decyzja o przedterminowych wyborach zapadła po zgodzie państw Unii Europejskiej, by odłożyć brexit do stycznia przyszłego roku.

W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2017 roku żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości. Partia Konserwatywna, która uzyskała 318 mandatów utworzyła rząd mniejszościowy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

15
2
3
KOMENTARZE
(15)
B52
miesiąc temu
to jednak angole wolą opuścić komunę
sw
miesiąc temu
Lider partii opozycyjnej natychmiast podał się do dymisji. A pan , panie Schetyna.
sumsum
miesiąc temu
Elity lewicowe się nie uczą, w kampanii wyborczej są przekonani że wygrają, sami wierzą w swoje kłamstwa, a po wyborach są zdziwieni, że myślenie życzeniowe się nie spełniło. Tak było w USA, Polsce, a teraz GB. Za dwa lata to samo będzie we Francji Zwykli ludzie mają swoje granice wytrzymałości.Konserwatyści, populiści w gruncie rzeczy nie są lepsi, ale przynajmniej okazują jakiś szacunek suwerenowi i słuchają ludzi na ulicach.
Tom mak
miesiąc temu
Heh nikt nie sprawdza żadnego I.D. na wyborach, tylko 2 osoby w ,,komisji,, kartki do głosowania jakby na cero robione, i do zakreślenia ołówki.....to ma być ok ???
wania
miesiąc temu
I tak Merkelowa poległa w III wojnie światowej pod Londynem .
Najnowsze komentarze (15)
hahehuhy
miesiąc temu
Inne kraje powinny brać przykład z Wielkiej Brytanii, niemiaszki rządzą Europą! Narzucają swoje racje, itp.
Rav
miesiąc temu
To Rosja nie pomogła swojemu agentowi - Corbynowi? To może i u nas oleje różnych czarzastych itp ?
internauta
miesiąc temu
ten Pan sie cieszy / nie jestem pewnna czy inni brytyjczycy /poz tym nie zawsze bedzie premierem .
Giez
miesiąc temu
Brytyjczycy to nie głupcy, oni dobrze wiedzą, co służy ich krajowi, a więc i im. Oni nie są euromatołami czy też eurodupkami
Tom mak
miesiąc temu
Heh nikt nie sprawdza żadnego I.D. na wyborach, tylko 2 osoby w ,,komisji,, kartki do głosowania jakby na cero robione, i do zakreślenia ołówki.....to ma być ok ???
Gość
miesiąc temu
Brawo Anglicy. Nikt nie będzie się po was woził a szczególnie ryży nieudacznik .
Księżniczka
miesiąc temu
A tu są wybory, chyba mokrego podkoszulka... jacy ludzie, skąd i w jakim celu uzyskania szczególnie dobrego samopoczucia!
Bravo
miesiąc temu
Yes, Yes, Yes!!! Jak najdalej od polaczków-cebulaczków.
Gdf
miesiąc temu
Tam to chociaż maja jaja. Ktoś wygrał ktoś przegrał i przewodniczący parti podaję się do dymisji a u nas Schetyna tylerazy przegrał o nie może się pożegnać że stanowiskiem. Ale u nas politycy są dla kasy nie dla ludzi a już w szczególności PO. Brawo panie Schetyna
wania
miesiąc temu
I tak Merkelowa poległa w III wojnie światowej pod Londynem .
axel
miesiąc temu
Zastanawiam się, ile czasu upłynie do momentu, gdy Angole zorientują się, że jednak strzelili sobie w stopę (i nie tylko) i z podkulonym ogonem zechcą powrócić do Unii. Oczywiście nie do Unii typu timergłupa czy chorego na rwę kieliszkową Junkersa.
Wyborcy PO
miesiąc temu
Czas ostateczny by Schetino POdał się do dymisji
sw
miesiąc temu
Lider partii opozycyjnej natychmiast podał się do dymisji. A pan , panie Schetyna.
B52
miesiąc temu
to jednak angole wolą opuścić komunę
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić