Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. uchwały KRS

39
Podziel się

Izba Pracy Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w sprawie pytania prejudycjalnego, które skierowano do TSUE. Podjęto decyzję o uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. uchwały KRS
Sąd Najwyższy zajął stanowisko ws. uchwały KRS (PAP, Marcin Obara)
bCYgnaOd

Decyzję SN komentował rzecznik Sądu Michał Laskowski. - Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy. Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. Według mnie, sądy będą brały to pod uwagę - powiedział.

Rzecznik SN zaapelował o ustabilizowanie tej sytuacji "w drodze korekt ustaw o KRS i SN”. Dodał, że rząd i parlament powinny podjąć działania zmierzające do ustabilizowania sytuacji prawnej w Polsce.

- KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła - oceniła w środę Izba Pracy Sądu Najwyższego.

bCYgnaOf

Orzeczenie wydane przez sędziów Izby dotyczyło pierwszego z 3 pytań prejudycjalnych, które zostały skierowane do TSUE. Trybunał w listopadzie określił, że to SN ma rozstrzygać w tej sprawie.

Izba Pracy SN poinformowała, że uchyla uchwałę KRS, zgodnie z którą sędzia NSA Andrzej Kuba nie mógł dalej zajmować swojego stanowiska. Dodano, że choć sprawą chciała zająć się Izba Dyscyplinarna, nie wyrażono na to zgody.

Gdyby KRS zaopiniowała Kubę pozytywnie, po akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy sędzia mógłby dalej pracować w dotychczasowej roli.

bCYgnaOl

"Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości: Izba Dyscyplinarna powołana przez neoKRS nie jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu standardów europejskich. NeoKRS wg obiektywnych i subiektywnych kryteriów nie jest niezależna od władzy politycznej" - napisała na Twitterze Sylwia Gregorczyk z inicjatywy Wolne Sądy.

Reakcja posłów opozycji na oświadczenie Banasia. Kosiniak-Kamysz oczekuje działań ze strony Andrzeja Dudy

Źródło: rp.pl

bCYgnaOm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYgnaOG
KOMENTARZE
(39)
667
10 miesięcy temu
wolne sądy przed 2015 hahahahahha. hipokryci mafia sędziowska
as
10 miesięcy temu
ta pani ze zdjęcia to była członkini PZPR i jakoś to kwiczącym nie przeszkadza !
Polus
10 miesięcy temu
Gelzdorfto dopiero folkzdojcz jeździ do niemieck i donosi na Polskę
bCYgnaOH
Vox Populi
10 miesięcy temu
Wszyscy sędziowie powinni być zweryfikowani przez przedstawicieli suwerena czyli Sejm. Nie stać ich było na samooczyszczenie z resztek PRL-u przez cały czas po odzyskaniu suwerenności a co więcej utworzyli jakieś związki z komunistycznym aparatem. Koniec pobłażania dla samo wybieralnej skorumpowanej kasty !!!!!
mee
10 miesięcy temu
Kiedy wreszcie wy truje się komuszą zarazę!
Najnowsze komentarze (39)
Jana
10 miesięcy temu
Co to za sędziowie, którzy nie potrafią sprawiedliwie ocenić sytuację, a najchętniej wydają wyroki na podstawie doniesień przez policję. Nieważne, że doniesienia są zmyślone i nieprawdziwe, ale policja to ważny organ, który wie co robi? Łatwo zrobić Komuś krzywdę na podstawie pomówień nad czym sędzia się nie zastanawia. Aby Kogoś skazać, to są potrzebne dowody.
EX
10 miesięcy temu
Zarówno Rzepliński jak i Gersdorf wyglądają jak stworki filmu Wiedźmin. Jakby wstawić ich pomiędzy sceny tego filmu to nikt by się nie zorientował ;)
Osądzić sedzi...
10 miesięcy temu
Sędziowie łamią jedną z podstaw prawa rzymskiego które mówi że NIKT nie może być sędzią w własnej sprawie !!!!! To jest zamach na podstawy cywilizacji europejskiej !!!!!!!
nn
10 miesięcy temu
A miał prawo uchylić?Ten tak zwany SN tworzy anarchię. Za anarchizowanie prawa powinna być kara.
jan
10 miesięcy temu
Słuchałem wywiadu p.Gelsdorf (góralskie nazwisko)?.Prowadził p.Żakowski w znanym radiu, czuć było zażenowanie redaktora który musiał moderować wywody tej pani.Czy Polska nie zasługuje na normalnych wykształconych młodych ludzi?Ta pani wpisuje się w opinie p. Korwina o inteligencji.kobiet w polityce,sądownictwie.Przykro mi, bo miałem wspaniałą śp.mamę, mam córki,wnuczkę i w żaden sposób nie mogę porównać do postępowania i wypowiedzi tej tej pani.
Mikołaj
10 miesięcy temu
Wszystkich sedziów powinno sie wywalic na pysk i powołac nowych bez układów i znajomosci .Bo inaczej to jest MAFIA SEDZIOSKA !!!
Macub
10 miesięcy temu
Ta Pani jest tak beznadziejna i zadufana w swoją 'mądrość i niezwyklość" , że nawet muł jest przy niej mędrca.
Gdf
10 miesięcy temu
Niezawisle sądy he he he he he upartyjnione POwskie. Działające w interesie elit a gnojace zwykłego szarego obywatela. Wyroki sądów w Polsce to jakaś komedia. Szkoda słów.
bCYgnaOz
Wilczek_764
10 miesięcy temu
Nie mam zaufania do tej specjalnej troski kasty... Co pokazują ich działania.....
mee
10 miesięcy temu
Kiedy wreszcie wy truje się komuszą zarazę!
555
10 miesięcy temu
Warcholstwo,już nie długo jeszcze troszeczkę i bedzie THE END
Polus
10 miesięcy temu
Ale wstretna baba masakra
B52
10 miesięcy temu
plemię Komańczy znalazły nowy toporek wojenny
as
10 miesięcy temu
ta pani ze zdjęcia to była członkini PZPR i jakoś to kwiczącym nie przeszkadza !
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić