Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ściągamy najbardziej pracowitych imigrantów w Europie. Co piąty na samozatrudnieniu

14
Podziel się:

Zasiłki w Polsce zupełnie imigrantów nie pociągają. Przyjeżdżają tu pracować. Wskaźnik zatrudnienia jest nawet wyższy niż u Polaków. To odwrotnie niż w Niemczech, czy Francji. A do tego aż co piąty imigrant pracuje w Polsce we własnej firmie.

Ukraińcy to już stały element polskiego rynku pracy. Z zasiłków raczej nie korzystają
Ukraińcy to już stały element polskiego rynku pracy. Z zasiłków raczej nie korzystają (PAP, Wojciech Pacewicz)

Spośród imigrantów przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej pracuje aż 76,9 proc. - podaje Eurostat. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

To nawet wyższy wskaźnik zatrudnienia niż w przypadku samych Polaków we własnej ojczyźnie. Wśród osób w wieku 20-64 pracuje nas zaledwie 72,1 proc.

Tylko do pięciu krajów przyjeżdżają bardziej pracowici imigranci. Najmniej przyjezdnych bez płatnego zajęcia jest w Czechach, gdzie nie pracuje zaledwie 16,1 proc.

Zobacz też: Setki imigrantów zdecydowało się na desperacki krok. Szybko tego pożałowali

To skrajnie odmienna sytuacja niż w Belgii, Grecji, Francji, czy nawet Niemczech. W Belgii pracą zajmuje się zaledwie 53,9 proc. imigrantów. Im bliżej stolicy Unii Europejskiej, tym najwyraźniej maleje chęć do pracy.

Ale i tak jest postęp. Jeszcze trzy lata temu w Belgii było zaledwie 48,6 proc. pracujących imigrantów spoza Unii. Poprawa o 5,3 pkt. proc. robi wrażenie. Ale nie na Polsce, gdzie współczynnik zatrudnienia obcokrajowców wzrósł o 15,1 pkt. proc. od 2015 roku.

Zasiłki nie dają pracować

Wytłumaczeniem są prawdopodobnie zasiłki. Między Polską a wymienionymi krajami ich wysokość jest skrajnie różna. W Belgii oprócz żywności i mieszkania w centrum azylowym czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci dostanie około 550 euro na wydatki. We Francji 510 euro, a w Niemczech ponad 400 euro.

W Polsce dostają 20 zł miesięcznie na przybory toaletowe i 50 zł kieszonkowego. Jeśli wyprowadzą się z ośrodka dla uchodźców, to mogą otrzymać do 50 zł dziennie na wynajęcie mieszkania na czteroosobową rodzinę. Czy można się dziwić, że jak już przyjadą do Polski, to mają motywację do pracy, a nie wegetowania?

I nie jest najwyraźniej problemem trudny przecież język polski. W Niemczech częstym argumentem dla odmowy podjęcia pracy są dla uchodźców kłopoty z nauczeniem się języka.

Pracy jest w bród

A pracy wcale nie brakuje. Wskaźnik zatrudnienia wśród Szwedów w wieku 20-64 wynosi aż 86,5 proc. i jest drugim najwyższym w Europie (po Islandii). Wśród szwedzkich imigrantów wynosi jednak zaledwie 66,1 proc. Różnica między jednym a drugim jest najwyższa w Europie.

Wysoka jest też w Holandii, Belgii, Finlandii, Danii, Norwegii, Danii i Niemczech. W Niemczech jest przecież aż półtora miliona miejsc pracy, które nie mają obsady. Tymczasem aż 63 proc. uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w ciągu ostatnich lat, pobiera w tym kraju zasiłek dla bezrobotnych, tak zwany Hartz IV.

A w Polsce? To jakby druga strona rzeczywistości. Poziom zatrudnienia jest dużo większy wśród imigrantów niż wśród tubylców. Podobnie jest zresztą na Słowacji, Rumunii, Czechach. Nasz region Europy przyciąga inną kategorię imigrantów? Bardziej chyba trzeba szukać różnic w poziomach zasiłków.

Najbardziej przedsiębiorczy też u nas

Nie tylko przejmujemy najbardziej pracowitych imigrantów, ale też tych najbardziej przedsiębiorczych. Aż 18,9 proc. pracujących w Polsce Ukraińców, Białorusinów, czy Nepalczyków ma własną firmę w Polsce i pracuje na samozatrudnieniu.

W tym "nie podskoczymy" co prawda Czechom, gdzie w tej formie pracuje aż 35 proc. przyjezdnych spoza Unii. Ale w Europie jesteśmy na trzecim miejscu. Między nami a Czechami jest jeszcze Czarnogóra.

Oczywiście zasadna jest wątpliwość, czy to naprawdę ludzie przedsiębiorczy, czy po prostu opłaca się to, co opłaca się i mieszkańcom kraju. Samozatrudnionych Polaków jest 17,4 proc. Model pracy w kraju przenosi się pewnie i na przyjezdnych.

Najmniejszy odsetek pracujących imigrantów jest na samozatrudnieniu w Norwegii, Austrii, Luksemburgu, Estonii, Szwecji i Niemczech. Tam regulacje rynku pracy wykluczają to, co w Polsce jest prawie normą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
oko
3 lata temu
nas pracuje zaledwie 72 proc ich az 76- artykuł pisany przez ułomnego
#
3 lata temu
masz pracowita... 33
Gabii
3 lata temu
Nie wiem gdzie w de dostaje sie taki zasilek ? Ja siedze od 5 lat na Hartz 4 ,mam 2 dzieci i bez miejsca w przedszkolu to na dzieci mam 388 eu i na siebie 380 eu ,czynsz 800 eu opłacają a orad 68 eu odciagaja z zasilku na 3 osoby w gospodartwie max 900 eu i odliczane sa alimenty i kazdy dochód a bedac na jobie nie masz prawa sie rozliczac z podatku bo musisz oddac ,nie mozesz tez pobierac zadnych ulg na dzieci oraz posiadać żadnego mieszkania na siebie , dodam ze chodze na kurs jezyka z dzieckiem
hehe
3 lata temu
jak założą swoją mafie ,to nikt ich nie zatrzyma,ale co tam ,teoretyczne biden i niepoważne panstwo nigdy nie miało przyszłości
ballermann
3 lata temu
i tak trzymac, filipinczycy mimo ,iz katolicy, do roboty sie nie nadaja co widac po ich panstwie. mimo iz dawno marcosa tam nie ma. stonoga izolda w ciupie siedzi. ponad 500 par butow miala.
afrykaner
3 lata temu
w kaczym dole pytanie kwalifikacyjne to ile masz lat .
sylwia
3 lata temu
u nas też tak jest, samozatrudnienie to rozwiązanie godne uwagi
Z
3 lata temu
Globalisci triumfuja.
Kaja
3 lata temu
Ale bełkot!
prp
3 lata temu
Ok-tylko''obcy''startuje na lepszych warunkach,a swojego patrzą aby przyciąć.
Polak
3 lata temu
Po prostu każdy Kraj zbiera tanich pracowników i tyle na temat , każdy uczciwy człowiek o tym wie PL za 1300 zł netto pracować nie chce to z UK przyjedzie , Niemiec za 1200/300 Euro nie będzie pracował to PL przyjedzie logiczne tania siła robocza i tym się każdy rząd chwali że własne ludzie w własnych krajach pracować nie chcą .
xxx
3 lata temu
Po prostu każdy Kraj zbiera tanich pracowników i tyle na temat , każdy uczciwy człowiek o tym wie PL za 1300 zł netto pracować nie chce to z UK przyjedzie , Niemiec za 1200/300 Euro nie będzie pracował to PL przyjedzie logiczne tania siła robocza i tym się każdy rząd chwali że własne ludzie w własnych krajach pracować nie chcą .
Endi Kraków
3 lata temu
To chyba dobrze, nie?.....
A u nas w Nie...
3 lata temu
Ale bzdury, tu we Frankfurcie/M rodzina uchodźców, średnio z 4 dzieci dostaje mieszkanie socjalne - za darmo lub zasiłek mieszkaniowy w wysokości 650EUR, dodatkowo jest 380 EUR na każde dziecko, dodatkowo rodzice dostaja po 550 EUR bezrobocia, mogą dorabiać bez rejestrowania pracy do 1600EUR. Nowo przybyli dostają 2000eur na start gotówki. A ostatnio jest moda na przechodzenie na chrześcijaństwo bo zasiłek rośnie o kolejne 250 EUR po ochrzczeniu. Czyli rodzina nowych obywateli średnio otrzymuje 3000-3500EUR o dodatkowych elementach typu darmowa stołówka w szkole, darmowe środki czystości i inne nawet nie wspominam. O tym jak się garną do pracy też nie wspominam. W 99% proszą o podpisanie dokumentu że nie nadają się do wskazanej pracy i zasiłek znów leci przez 6 miesięcy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić