o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomasz Molga
|

Sędzia od Amber Gold nadal czyta wyrok. To już dwa miesiące

56
Podziel się

Sypie się plan doprowadzenia do finału sprawy twórców piramidy finansowej Amber Gold. Sędzia, która od wielu tygodni zajmuje się czytaniem zapisanego w 60 tomach wyroku dwukrotnie odwołała "czytanie".

22 dzień odczytywania wyroku w sprawie Amber Gold. Końca nie widać.
22 dzień odczytywania wyroku w sprawie Amber Gold. Końca nie widać. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bECDnZph

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy usłyszymy wyrok w sprawie afery Amber Gold. Prowadząca sprawę sędzia Lidia Jedynak zwalnia tempo czytania 60 tomów akt, w których zapisano rozstrzygnięcie afery. Najważniejsze, czyli kary dla uznanych za winnych przekrętu, Marcina P. i Katarzyny P. są w tomie ostatnim.

Jak dowiaduje się WP, w ostatnim tygodniu sędzia dwukrotnie odwołała czytanie akt. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że sierpniu chce wybrać się na urlop. To mogą być pierwsze symptomy zmęczenia najbardziej kuriozalnym zadaniem w historii polskiego sądownictwa. Odczytywanie wyroku trwa już od 21 maja (3-4 całodniowe sesje w tygodniu), a wciąż pozostało prawie 20 tomów akt.

- Nie możemy wskazać dokładnego terminu zakończenia odczytywania wyroku - powiedziała WP Beata Szymszak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Nie podaje przyczyny odwołania rozpraw. Biuro prasowe wyjaśnia, że sędzia Jedynak będzie kontynuować zadanie. Nie złożyła wniosku o urlop w sierpniu.

bECDnZpj
Zobacz także: Zobacz także: Leszek Miller krytykuje brak zaproszenia Putina do Warszawy

Wyrok w sprawie Amber Gold. Dramat sędzi trwa

W najbliższy czwartek i piątek sędzia znowu będzie czytać. Po pierwszych doświadczeniach Lidia Jedynak wyćwiczyła już specjalną metodologię. Otwarte szeroko okno sali zapewnia dopływ świeżego powietrza. Na stole stoi duża szklanka z wodą. Sędzia, wodząc palcem po stronach, odczytuje długie akapity tekstu. Na jednym głębokim wydechu wypuszcza z siebie trudny do rozpoznania potok słów.

- Nie podjąłbym się takiego zadania za żadne pieniądze. To jest idiotyzm do kwadratu. Równie dobrze można by nagrywać książkę telefoniczną jako audiobook - komentuje dla WP zawodowy lektor Tomasz Knapik.

bECDnZpp

Sędzię opuścili prokurator, a także obrońca skazanych. Uznali wysłuchiwanie wyroku za stratę czasu. Kibicuje jej na sali dwóch mężczyzn. To najprawdopodobniej pokrzywdzeni w aferze Amber Gold, którzy od początku procesu są obecni na wszystkich rozprawach.

Kiedy wyrok w sprawie Amber Gold?

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że procedura odczytania sentencji wyroku jest konieczna. Z przepisów postępowania karnego, wynika, że sąd osobiście wymienia czyny przypisane oskarżonym. W aferze Amber Gold było aż 19 tys. klientów tej spółki, wyliczenie wszystkich przypadków zajmie jeszcze wiele tygodni. Do tego czasu ostatni tom wyroku spoczywa opieczętowany w sejfie sądu.

Początkowo zakładano, że procedura potrwa 3 miesiące, czyli do końca sierpnia. Teraz nieoficjalnie mówi się o końcu września. Warto też przyjrzeć się stronie finansowej całego przedsięwzięcia. Sędzia okręgowy to profesjonalista, który zarabia około 13-14 tys. zł brutto miesięcznie. Odczytywanie wyroku odciąga sędzię od rozpatrywania wielu innych spraw karnych.

bECDnZpq

Masz newsa , zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECDnZpK
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(56)
człowiek
2 lata temu
Może by tak Pan Kaczyński polecił Panu Ziobrze, by ten zmienił prawo karne i kpk, a potem zlecił Parlamentowi uchwalenie wszystkiego w jedną noc, a Pan Prezydent podpisze nowe przepisy w kolejną noc No i w 3 dni mamy inne możliwości. Do roboty... moi Panowie.
Podatniczka o...
2 lata temu
Kto za ten KRETYNIZM PĹACI ???? Y PODATNICY ??? Do wiezienia za to szalenstwo !!!!!!!
stefan
2 lata temu
by sie nie osmieszali !
bECDnZpL
Dgg
2 lata temu
Chory ten kraj
wiatr
2 lata temu
Sprawa nie tak bardzo skomplikowana .A specjalnie tworzy się dziesiątki tomów dokumentacji setki światków by wszystko przedłużyć a następnie dojść do przedawnienia .Tak w Polsce ulgowo się traktuje przestępców z wyższej półki ,polityków ,wysokich urzędników ,milionowych aferzystów i kler .Normalny człowiek dawno by siedział .
afrykaner
2 lata temu
czy jest w Europie głupszy kraj niż kaczy dołek?
Burak
2 lata temu
To są polskie sądy brawo brawo istna głupota a niby najmądrzejsze ludzie z całej wsi
Soi Cowboy
2 lata temu
Cały zespół sędziowski wraz prokuratorami zajmującymi się ze sprawą AmBer Gold mają być przekazani Sowietom na "odnowiony" Gułag i gwarantuję, że za trzy dni wyrok będzie ogłoszony.
Polak
2 lata temu
Kwintesencja pisowskiego państwa
Smerfik
2 lata temu
Po odczytaniu wyroku jedna ze stron wniesie o jego wydanie i uzasadnienie na piśmie, to może potrwać parę lat aż sprawa zostanie przedawniona. I wszyscy będą zadowoleni poza tymi co wpłacili.
opinia
2 lata temu
Niech czyta takie zwariowane ustawy tworzyło peło i spółka
Ciekawe
2 lata temu
Normalna paranoja! Ciekawe do tego, komu lub przed kim ta sędzina to czyta? To rzeczywiście jest paranoja! Cierkawe co z tego wyniknie i jaki będzie koniec tej afery i czy poszkodowanie ludzie dostaną swoje pieniądze?
jork
2 lata temu
ale po co te reformy?? jest ok :)
bECDnZpD
Amen
2 lata temu
Może czytać do maja bo wyroki sądów w Polsce są nie istotne!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić