o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Sędziowie nie będą podważać decyzji "kolegów" wskazanych przez nową KRS. PiS szykuje ustawę

25
Podziel się

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mają pomysł, jak dyscyplinować sędziów - wynika z nieoficjalnych informacji. Do Sejmu ma trafić projekt, który uniemożliwi sędziom podważanie decyzji przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości wskazanych przez nową KRS.

Nieoficjalnie wiadomo o nowym projekcie PiS dot. sędziów
Nieoficjalnie wiadomo o nowym projekcie PiS dot. sędziów (East News, Jan Bielecki/East News)
bEEhJbjF

- Konieczne są zdecydowane rozwiązania, żeby opanować chaos prawny, który może się upowszechniać, jeśli jedni sędziowie w arbitralny sposób będą decydowali, czy uznają innych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" osoba z rządu. W ten sposób reaguje na doniesienia gazety o ustawie PiS, która ma dyscyplinować sędziów.

Projekt poselski, jak podaje dziennik, zakłada powstrzymanie podważania działań i orzeczeń sędziów wskazanych przez nową KRS przez pozostałych sędziów. Ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu. W prace nad projektem, według gazety, zaangażowani są resort sprawiedliwości, otoczenie premiera. Podobno wie o nim też prezydent.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej", projekt może zawierać dwa rozwiązania wzorowane na przepisach niemieckich i francuskich. Pierwsze dotyczy możliwości karania m.in. sędziów, którzy, sprzeniewierzają się zasadom wymiaru sprawiedliwości i szkodzą interesom stron. Drugie związane jest z kwestią apolityczności sędziów. Chodzi między innymi o zakaz "rozważań politycznych".

bEEhJbjH
Zobacz także: Minister w niezręcznej sytuacji. Mówi o odejściu Marka Suskiego z KPRM

Powody powstania projektu

"DGP" zwraca uwagę, że "PiS przestraszył się konsekwencji orzeczenia TSUE, które było bezpośrednim powodem orzeczenia wydanego przez sędziego Pawła Juszczyszyna w Olsztynie, nakazującego ujawnienie listy sędziów podpisanych pod kandydaturami do KRS".

bEEhJbjN

- Jeżeli taki projekt naprawdę pojawi się w Sejmie to na pewno nie pozostawiamy tego bez stanowczej reakcji - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem PiS chce zmian, bo nie udało mu się zastraszyć sędziów i chce w całości przejąć państwo.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEhJbki
KOMENTARZE
(25)
Toni
2 lata temu
Nie rozumiem po co te wszystkie ustawy jak mozna wszelkie problemy zalatwic jedna ? 1. Nadprezes ma zawsze racje. 2. Jak uwazasz inaczej patrz punkt 1.
s.k.
2 lata temu
Jednak najlepiej zastosować jako metodę sugestie Cejrowskiego - WSZYSCY WON i nominować nowych sędziów z młodszego pokolenia bez korzeni komunistyczno-sowieckich.
Zomo
2 lata temu
KOLEGOW!!!!! TO SA PISOWSKIE ZOLNIERZE DO ZADAN SPECJALNYCH!!!!!
bEEhJbkj
Tomek
2 lata temu
Zawsze można sięgnąć po sprawdzone przepisy radzieckie. Są proste i skuteczne.
Edek
2 lata temu
Dopóki ordynacja wyborcza będzie dopuszczać do wyboru osoby bez szkoły to tak będzie .Polityk do sejmu ,senatu musi mieć wykształcenie wyższe inaczej będą ustawy skręcać głupcy.
Zorro
2 lata temu
Na tym zdjęciu z Sejmu u góry, co to za przedziwne zwierzę? - stwór z jednym mózgiem i z aż tyloma nogami :)
Alexkre
2 lata temu
To znaczy ,ze jak jedni sędziowie uznają ze Kaczor jest psychicznie Chory, to drugi skład Sędziów,tego nie będzie podważać.Proste
Ko123
2 lata temu
Śladami Jak PO i nic sie nie zmieni !!!!
adwokat
2 lata temu
NARESZCIE SIĘ ZA nich ZABRALI poWAŻNIE
Wiocha
2 lata temu
A mi się podoba że wkrótce będzie tu Polin. Skoro Polacy nie potrafią sami rządzić to nie zasługują na własne państwo
asse
2 lata temu
Też tak uważam,że w demokracji żaden sędzia,żaden lekarz, żaden poseł, żaden nauczyciel żaden działacz ani żaden biurokrata z ratusza , czyli wszyscy ci, KTÓRZY BIORĄ WYSOKIE WYNAGRODZENIA Z NASZYCH PODATKÓW nie powinni być bezkarni.Uważam,że "nadzwyczajne kasty, bezkarne zresztą były za czasów komuny, a teraz powinny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny jak każdy obywatel.
xxxx
2 lata temu
typowy pisowski mobbing
Nick
2 lata temu
Nie chce się wydawać w dyskusję czy te konkretne pomysły są dobre czy złe. To co zwraca uwagę to przekonanie sędziów i wymiaru sprawiedliwości o swojej wyższości nawet nad prawem. Sądy, prokuratura maja działać w ramach prawa, a jak widzimy często wychodzą poza ramy tego co mogą i to należy zmienić.
bEEhJbkb
wyborca
2 lata temu
Szkoda dyskutować.I tak zrobią po swojemu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić