o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Sędziowie nie będą podważać decyzji "kolegów" wskazanych przez nową KRS. PiS szykuje ustawę

25
Podziel się

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości mają pomysł, jak dyscyplinować sędziów - wynika z nieoficjalnych informacji. Do Sejmu ma trafić projekt, który uniemożliwi sędziom podważanie decyzji przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości wskazanych przez nową KRS.

Nieoficjalnie wiadomo o nowym projekcie PiS dot. sędziów
Nieoficjalnie wiadomo o nowym projekcie PiS dot. sędziów (East News, Jan Bielecki/East News)
bDXNZbWt

- Konieczne są zdecydowane rozwiązania, żeby opanować chaos prawny, który może się upowszechniać, jeśli jedni sędziowie w arbitralny sposób będą decydowali, czy uznają innych - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" osoba z rządu. W ten sposób reaguje na doniesienia gazety o ustawie PiS, która ma dyscyplinować sędziów.

Projekt poselski, jak podaje dziennik, zakłada powstrzymanie podważania działań i orzeczeń sędziów wskazanych przez nową KRS przez pozostałych sędziów. Ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu. W prace nad projektem, według gazety, zaangażowani są resort sprawiedliwości, otoczenie premiera. Podobno wie o nim też prezydent.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej", projekt może zawierać dwa rozwiązania wzorowane na przepisach niemieckich i francuskich. Pierwsze dotyczy możliwości karania m.in. sędziów, którzy, sprzeniewierzają się zasadom wymiaru sprawiedliwości i szkodzą interesom stron. Drugie związane jest z kwestią apolityczności sędziów. Chodzi między innymi o zakaz "rozważań politycznych".

bDXNZbWv
Zobacz także: Minister w niezręcznej sytuacji. Mówi o odejściu Marka Suskiego z KPRM

Powody powstania projektu

"DGP" zwraca uwagę, że "PiS przestraszył się konsekwencji orzeczenia TSUE, które było bezpośrednim powodem orzeczenia wydanego przez sędziego Pawła Juszczyszyna w Olsztynie, nakazującego ujawnienie listy sędziów podpisanych pod kandydaturami do KRS".

bDXNZbWB

- Jeżeli taki projekt naprawdę pojawi się w Sejmie to na pewno nie pozostawiamy tego bez stanowczej reakcji - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Jego zdaniem PiS chce zmian, bo nie udało mu się zastraszyć sędziów i chce w całości przejąć państwo.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNZbWW
KOMENTARZE
(25)
Toni
rok temu
Nie rozumiem po co te wszystkie ustawy jak mozna wszelkie problemy zalatwic jedna ? 1. Nadprezes ma zawsze racje. 2. Jak uwazasz inaczej patrz punkt 1.
s.k.
rok temu
Jednak najlepiej zastosować jako metodę sugestie Cejrowskiego - WSZYSCY WON i nominować nowych sędziów z młodszego pokolenia bez korzeni komunistyczno-sowieckich.
Zomo
rok temu
KOLEGOW!!!!! TO SA PISOWSKIE ZOLNIERZE DO ZADAN SPECJALNYCH!!!!!
bDXNZbWX
Tomek
rok temu
Zawsze można sięgnąć po sprawdzone przepisy radzieckie. Są proste i skuteczne.
Edek
rok temu
Dopóki ordynacja wyborcza będzie dopuszczać do wyboru osoby bez szkoły to tak będzie .Polityk do sejmu ,senatu musi mieć wykształcenie wyższe inaczej będą ustawy skręcać głupcy.
Zorro
rok temu
Na tym zdjęciu z Sejmu u góry, co to za przedziwne zwierzę? - stwór z jednym mózgiem i z aż tyloma nogami :)
Alexkre
rok temu
To znaczy ,ze jak jedni sędziowie uznają ze Kaczor jest psychicznie Chory, to drugi skład Sędziów,tego nie będzie podważać.Proste
Ko123
rok temu
Śladami Jak PO i nic sie nie zmieni !!!!
adwokat
rok temu
NARESZCIE SIĘ ZA nich ZABRALI poWAŻNIE
Wiocha
rok temu
A mi się podoba że wkrótce będzie tu Polin. Skoro Polacy nie potrafią sami rządzić to nie zasługują na własne państwo
asse
rok temu
Też tak uważam,że w demokracji żaden sędzia,żaden lekarz, żaden poseł, żaden nauczyciel żaden działacz ani żaden biurokrata z ratusza , czyli wszyscy ci, KTÓRZY BIORĄ WYSOKIE WYNAGRODZENIA Z NASZYCH PODATKÓW nie powinni być bezkarni.Uważam,że "nadzwyczajne kasty, bezkarne zresztą były za czasów komuny, a teraz powinny ponosić odpowiedzialność za swoje czyny jak każdy obywatel.
xxxx
rok temu
typowy pisowski mobbing
Nick
rok temu
Nie chce się wydawać w dyskusję czy te konkretne pomysły są dobre czy złe. To co zwraca uwagę to przekonanie sędziów i wymiaru sprawiedliwości o swojej wyższości nawet nad prawem. Sądy, prokuratura maja działać w ramach prawa, a jak widzimy często wychodzą poza ramy tego co mogą i to należy zmienić.
bDXNZbWP
wyborca
rok temu
Szkoda dyskutować.I tak zrobią po swojemu.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić