o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Sejm chce zabrać Senatowi 100 mln zł na Polonię. Już po pierwszym głosowaniu w komisji

4
Podziel się

Sejmowa komisja finansów publicznych w czwartek przegłosowała poprawkę do budżetu, zgodnie z którą pieniędzmi przeznaczonymi na Polonię nie będzie już dysponował Senat. Powód? Rzekome upolitycznienie izby wyższej polskiego parlamentu.

- Traktuję to jako pewnego rodzaju wotum nieufności dla mojego poprzednika - mówi Tomasz Grodzki o pomyśle odebrania Senatowi pieniędzy na działalność polonijną i przekazanie ich rządowi.
- Traktuję to jako pewnego rodzaju wotum nieufności dla mojego poprzednika - mówi Tomasz Grodzki o pomyśle odebrania Senatowi pieniędzy na działalność polonijną i przekazanie ich rządowi. (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bEafajgB

- PiS dąży do odebrania Senatowi środków na Polonię. To wyraz pazerności i upartyjnienia polityki, która powinna być traktowana jako państwowa. Szkody zauważymy bardzo szybko ze względu na całkowite nieprzygotowanie agend rządowych do udzielania dotacji – skomentował decyzję sejmowej komisji senator Kazimierz Michał Ujazdowski (startował z list KO).

Wyraził tez żal, że posłowie nie skonsultowali pomysłu z Polonią.

Poprawka zakłada, że zamiast do Senatu, niemal 60 mln zł ma trafić do kancelarii premiera, a po 10 mln zł do czterech ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury. Pieniądze te będą musiały zostać wydane w ramach "pomocy dla środowisk polonijnych", czyli na ten sam cel, który miał - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - realizować Senat.

bEafajgD
Zobacz także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

We wtorek poprawka budżetu została zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych. Sam pomysł zaskoczył senatorów, ale ma obrońców wśród przedstawicieli PiS. Stanisław Karczewski, były wicemarszałek izby wyższej parlamentu, uważa, że dobrze się stało, gdyż Senat stał się nadmiernie upolityczniony.

bEafajgJ

- Decyzja o przeniesieniu środków na Polonię z Senatu jest decyzją słuszną, ponieważ trzy miesiące aktywności marszałka Senatu i większości senackiej pokazały niezwykłe upolitycznienie działań Senatu, tworzenie alternatywnej rzeczywistości i skrajne upolitycznienie senackiej kancelarii, która stała się praktycznie siedzibą polityków opozycji – powiedział w rozmowie z PAP.

Dodał, że "nie możemy sobie pozwolić na to, by polityka partyjna dewastowała politykę polonijną".

Rozczarowania decyzją komisji sejmowej nie kryje marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wyraził opinię, że takie posunięcie jest "ewidentnie podszyte doraźnym koniunkturalizmem politycznym" i nie ma wątpliwości, że jest to zagranie polityczne, mające uderzyć w Senat, w którym opozycja ma niewielką przewagę.

Grodzki ma nadzieję, że poprawka przepadnie jeszcze podczas prac w Sejmie, a gdyby nawet przeszła, to ostatecznie powinna zostać odrzucona przez Senat – i to przy udziale senatorów partii rządzącej. Trudno mu wyobrazić sobie, by senatorowie PiS-u głosowali wbrew interesowi Senatu.

bEafajgK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEafajhe
KOMENTARZE
(4)
Koperta
rok temu
Gro wyciągnie koperty od początku swojej przygody z medycyną i będzie więcej niż cała WOŚP zebrała prze 28 lat funkcjonowania
DoPolitykow
rok temu
Bycie wy wszyscy pozyli pare miesiecy za 2500 na reke to by wam sie zyc odechcialo.
Jaa
rok temu
Senat do likwidacji. Wystarczy sejm, 100 osob na kraj i bedxie ok.
bEafajhf
Tom
rok temu
Tak załatwiali Urzędy Marszałkowskie nie należące do sekty
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić