o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Sejm podjął decyzję. Minister Szyszko zostaje

10
Podziel się

Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Przeciw wotum nieufności głosowały kluby PiS oraz Kukiz'15. Z kolei za odwołaniem ministra opowiedziały się kluby: PO, Nowoczesnej i PSL.

Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko
Premier Beata Szydło i minister środowiska Jan Szyszko (PAP, Leszek Szymański)
bEpZPvcR

Za wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odwołanie ministra Szyszki głosowało 173 posłów, 262 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosami.

W czwartek po południu podczas debaty nad wnioskiem politycy opozycji zarzucali ministrowi Szyszce m.in. "hekatombę drzew w Polsce" wywołaną obowiązującymi od nowego roku liberalnymi przepisami dot. wycinki drzew na prywatnych gruntach. Dowodzili, że minister działa na szkodę obywateli i polskiego środowiska, które powinien chronić.

Szacuje się, że z powodu obowiązującej od początku roku ustawy liberalizującej wycinkę drzew, budżet państwa i budżety gmin straciły ponad 1 mld zł - przekonywał Stanisław Gawłowski z PO.

bEpZPvcT

Broniące ministra PiS odpowiadało, że wniosek jest kuriozalny i hucpiarski. Szefowa rządu Beata Szydło, zwracając się do opozycji, mówiła: Dziś kłamliwie alarmujecie, że lasy są zagrożone, a tak naprawdę wiecie, że nowe przepisy dotyczą tylko prywatnych działek i prawa Polaków do decydowania o tym, co dzieje się w ich ogródkach; to "fake news".

Politycy PO negatywnie oceniali też m.in. politykę kadrową ministerstwa w podległych mu instytucjach, np. usuwanie z nich naukowców niepodzielających zdania ministra, a także ugodę sądową, na podstawie której fundacja Lux Veritatis otrzymała 27 mln na geotermię toruńską.

Odnosząc się do odszkodowania, jakie zostało przyznane fundacji Lux Veritatis, PiS przekonywało, że umowa została zawarta w 2008 roku, a następnie w "bezprzykładny sposób" rozwiązana. - Gdyby nie ugoda sądowa, to byłoby 40 mln zł, a nie 26 mln zł - stwierdziła Anna Paluch (PiS).

Sam Szyszko na zakończenie debaty zaproponował opozycji rozmowy. - Powtarzam prośbę i proponuję, żeby o Puszczy Białowieskiej mówić w Puszczy Białowieskiej w towarzystwie ludzi, którzy tam mieszkają i na bazie danych, które zostały zebrane. Bardzo proszę, żebyście państwo skorzystali, żebyśmy mogli spotkać się w Puszczy Białowieskiej i zobaczyć, w jaki sposób wyglądają siedliska Natury 2000, i w jaki sposób musimy chronić te siedliska zgodnie z prawem Unii Europejskiej - powiedział.

bEpZPvdu
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(10)
Uczony w piśm...
4 lata temu
Gratulacje dla Ojca Dyrektora
WK
4 lata temu
Upodabniamy się do zachodniej Europy, a tam właściciel ziemi jest na niej panem i gospodarzem. Może sadzić i wycinać drzewa wg własnej woli. A u nas !!! Pan Szyszko wprowadził prawidłowe zmiany dot.min. gospodarki zielenią na własne parceli. Niektóre drzewa należy usunąć bo nie są wieczne. Przeciwnicy wyszukują sztuczne problemy by zatrzymać procesy zmian. Są one jednak nieuniknione. Pozdrowienia dla Ministra
1232
4 lata temu
powinni ciąć głowy zdrajcą -kara śmierci
bEpZPvdv
MAREK
4 lata temu
Brawo PIS nareszcie bede mogl sadzic I wycinac drzewa na mojej wlasnosci wedlug mojego uznania.PS Bolo to ty jestes chory .Ta twoja targowica osmiesza sie nieustannie .Przyjdzie czas znowu wiekszosc zaglosuje na PIS
marek
4 lata temu
wyciąć gada :-)
Leśnik
4 lata temu
Szyszko musi wykonać polecenie prezia: wyciąć wszystkie brzozy! A że się nie zna to tnie wszystko!
Żenada
4 lata temu
Szyszko dewastuje środowisko, Waszczykowski kompromituje Polske za granicą, Macierewicz to wariat co zdestabilizował całą armię i zawalił wszystkie kontrakty na zmianę przestarzałego uzbrojenia, Zalewska wywraca do góry całą oświatę, doprowadza do tysięcy zwolnień, wydaje miliardy na bezsensowną reformę, Ziobro upolitycznia prokuraturę i stara się za wszelką cenę obalić niezawisłość sądów, Radziwiłł to facet, który ze swoim sposobem myślenia nadal tkwi w średniowieczu, który swoimi działaniami doprowadził do upadku wielu szpitali oraz do masowych protestów kobiet, Błaszczak odpowiada za 3 wypadki VIP-ów z przyczyn "zreformowanych" służb BOR-u (prezydent, premier oraz Macierewicz), kłamie na konferencjach prasowych, doprowadził do wielokrotnych zwolnień na najwyższych stopniach policji (nie chcieli współpracować tak jak im zagrano wbrew prawa?)... Ten rząd to dno i kompromitacja na jaką ten kraj nie zasługuje po latach mozolnej pracy i budowania pozycji lidera Europy Śr-Wsch po 89r.
Borevitch
4 lata temu
W końcu będzie miał czas żeby dokończyć szkołę podstawową
Bolo
4 lata temu
Pan Szyszko to się nadaje tylko do zakładu zamkniętego dla chorych psychicznie. Ale z drugiej strony czy jest w PiSie ktoś normalny?? i czy ktoś normalny zagłosuje na to plugastwo??
anna
4 lata temu
to kukiz 15 to to coraz bardziej sie pogrąza
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić