o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Sejmowa ekspertyza: Polsce przysługuje odszkodowanie od Niemiec

51
Podziel się

Z punktu widzenia międzynarodowego i prawnego twierdzenie, że roszczenia odszkodowawcze wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuprawnione - wynika z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych na temat reparacji. Dokument przygotowano na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka.

Eksperci BAS twierdzą, że w takim przypadku nie może być mowy o przedawnieniu roszczeń.
Eksperci BAS twierdzą, że w takim przypadku nie może być mowy o przedawnieniu roszczeń. (Domena publiczna)
bDKdaUaJ

W opinii prawnej BAS, do której dotarł portal tvp.info, zawarto stwierdzenia, że podczas II wojny światowej polskie państwo poniosło największe straty w Europie, a odszkodowania wypłacone przez Niemcy były minimalne.

Podkreślono, że RFN na rzecz polskich obywateli wypłaciła 600 mln marek niemieckich, co nie stanowi nawet 1 proc. kwoty, jaką łącznie otrzymali obywatele państw Europy zachodniej, USA i Izraela.

Eksperci zaznaczają też, że straty wynikały z celowej i zorganizowanej działalności sił niemieckich: eksterminacji polskiej ludności, przymusu pracy i celowego niszczenia mienia, w tym m.in. zburzenia Warszawy.

bDKdaUaL
Zobacz także: Zobacz też: Reparacje od Niemców. Co mówią Polacy? - sonda WP

We wnioskach autorzy dokumentu podkreślają, że za dochodzeniem przez Polskę odszkodowań od Niemiec przemawiają "obowiązujące akty prawa międzynarodowego i powojenna praktyka ws. reparacji (dyskryminowanie przez RFN Polski i polskich obywateli w porównaniu z innymi państwami):.

bDKdaUaR

"Bez przedawnienia"

Eksperci BAS powołują się m.in. na treść IV konwencji haskiej z 1907 r., ustalenia konferencji poczdamskiej oraz umowy, na podstawie których Niemcy wypłacali odszkodowania innym państwom poszkodowanych w II wojnie światowej.

Autorzy dokumentu zaznaczają również, że w 1953 roku Polska nie zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych, bo ówczesne oświadczenie Rady Ministrów w tej sprawie naruszało obowiązującą wówczas Konstytucję z 1952 r. Zgodnie z jej zapisami ratyfikacja i wypowiadanie umów międzynarodowych należały do kompetencji Rady Państwa, a nie Rady Ministrów. Dodatkowo - zdaniem BAS - zrzeczenie się dotyczyło tylko NRD.

W dokumencie podkreślono także, że "prawo międzynarodowe nie uznaje ani instytucji przedawnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości ani przedawnienia odszkodowań za takie zbrodnie".

bDKdaUaS

Kiedy wniosek?

Sprawa reparacji pojawiła się w dyskusji publicznej za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadził również MSZ. Na początku września szef resortu Witold Waszczykowski mówił, że decyzja w sprawie ewentualnego wystąpienia do Niemiec o rekompensatę to kwestia tygodni lub miesięcy. Według niego, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dotyczących rozmiaru polskich strat - ekonomicznych i ludzkich.

bDKdaUaT

Źródło: portal tvp.info

bDKdaUbm
KOMENTARZE
(51)
splinter67
3 lata temu
ciekawe ile z tego dostaną Polacy? a resztę zajuma rząd
Nie bedzie ni...
3 lata temu
Stac szkopkow na oplate islamizacji europy, to niech placa za to co sa winni!
widz
3 lata temu
Jechać z Niemcami po całości.
bDKdaUbn
Białystok
3 lata temu
Kurcze, nie wiedziałem, że Białystok też tak mocno ucierpiał.
PL
3 lata temu
Teraz chcą nas zniszczyć drugi raz potopem islamskim
Najnowsze komentarze (51)
carlos
3 lata temu
Krzywdy trzeba wynagradzać ...koniec kropka a Polska doznała krzywd ze strony niemiec
Jan
3 lata temu
A mi przysługuje odszkodowanie za to, że taki rząd kieruje moim państwem. Ja go nie wybierałem i teraz żądam odszkodowania za szkody moralne, że muszę go znosić cierpliwie, zamiast ich po prostu odrzucić od koryta.
Ha ha
3 lata temu
Trzeba oddac niemieckie ziemie w tym Wrocław i inne niemieckie miasta zeby upominac sie o cokolwiek od niemców, szkoda że mamy takich w rzadzie co nie znaja historii .
Ania
3 lata temu
Bardzo dobrze niech płacą
KISS
3 lata temu
Narody nie mają honory, narody mają żywotne interesy... Niemcy są narodem, który w najmniejszym stopniu nie zasługuje na szacunek, naród pyszny, zbrodniczy.
duch
3 lata temu
A jeśli Niemcy upomną się o tzw Ziemie Odzyskane?? Przecież Polska ma do tych ziem takie samo prawo, jak Czechy do Małopolski. Z może i nawet mniejsze, bo to przecież Chrobry siłą zagarną Czechom Kraj Wiślan
Mlody
3 lata temu
Proste przed wojną moja babcia miała 9 rodzeństwa i pół Kazimierza dolnego było pra dziadka po wojnie została babcia z siostra resztę zabili ziemi nie oddał nikt do dziś
jan
3 lata temu
A jak niemcy upomną się o prusy, śląsk i granice z 1939 roku
bDKdaUbf
gggg
3 lata temu
sejmowa ekspertyza bundestagu ziemie zachodnie pouzen danzing breslau hirscberg itd sa nasze niemcow cos mi sie zdaje ze fanatyzm pis koprowadzi nas do tragedi
osa
3 lata temu
zapomniano dodać, że obywatele USA i Izraela byli w czasie II wojny w większości obywatelami POLSKIMI . A analizę wypuszczono po tym jak w biura analiz wywalono fachowców
ten pis nas w...
3 lata temu
kto ponosi problem reparacji wojennych ten musi sie liczyć z kwestionowaniem polskich ziem zachodnich i granicy na Odrze i Nysie;nie mowiąc o umorzeniu przez Niemcy polskich długow zaciągniętych za Gierka
opo
3 lata temu
Do opini BAS zleconej przez Mularczyka z PiS dotarła TVP info.......uśmiałem się jak norka.
Trzeżwy
3 lata temu
Proponuję również wystąpić do Watykanu jako kontynuatora państwowości Zakonu Marii Panny czyli Krzyżackiego o reparacje wojenne za mordy Krzyżaków na Polakach,do Szwedów za potop szwedzki,do Rosjan za 1920 rok i lata "żelaznej kurtyny",do Ukrainy za bunt Chmielnickiego,do mniejszości tatarskiej za najazdy hord tatarskich i do San Escobar za straty moralne ministra Waszczykowskiego - wtedy będą środki na 500+
snigol
3 lata temu
Powinny płacić firmy które wzbogaciły się na niewolniczej pracy oraz te które robiły doświadczenia na ludziach czyli BAYER ,SIMENS ,BOSCH, THULE ,TYSSEN
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić