o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Patryk Osowski
Patryk Osowski
|
aktualizacja

Sekretarz PO w potężnych tarapatach. "Utopiono kilkaset milionów złotych"

29
Podziel się

Zapada się grunt pod stopami polityka PO Sławomira Gawłowskiego. Rano jego mieszkanie przeszukali funkcjonariusze CBA, a teraz wiele nieprawidłowości z wcześniejszych lat wytykają mu "koledzy" z PiS. - Lista jest długa, ale najpoważniejsza była sprawa afery melioracyjnej - mówią w rozmowie z WP i tłumaczą, że chodzi o około 600 mln złotych.

Poseł Gawłowski jak dotąd unika mediów. Ma jednak wydać specjalne oświadczenie.
Poseł Gawłowski jak dotąd unika mediów. Ma jednak wydać specjalne oświadczenie. (East News, Jan Bielecki)
bDHHgMqd

Gdy w czwartek z samego rana prokuratorzy Prokuratury Krajowej oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do mieszkania posła Sławomira Gawłowskiego, Platforma zapowiedziała konferencję prasową w tej sprawie. Sam zainteresowany oraz lider partii Grzegorz Schetyna mieli się na niej pojawić przed godziną 11. Godzinę przed spotkaniem z mediami odwołali jednak konferencję. Dopiero ok. godz. 14 przed kamerami pojawił się szef klubu PO Sławomir Neumann. - Polityczna prokuratura Zbigniewa Ziobry nie będzie ustalała, kto w Platformie pełni jaką funkcję - powiedział Neumann i zapewnił, że Gawłowski nie straci ważnej funkcji sekretarza generalnego partii. Więcej na ten temat TUTAJ.

- Przewodniczący Schetyna był już podobno na lotnisku i miał przylecieć do Szczecina. W ostatniej chwili zrezygnował, a konferencję przełożono. Ciekawe dlaczego - pyta w rozmowie z WP poseł PiS Leszek Dobrzyński. Polityk z tego samego regionu co Gawłowski sugeruje też, że skoro Sławomir Neumann jest przekonany o nieskazitelności swojego kolegi, mógł powiedzieć wprost: "Ustalenia prokuratury to nieprawda, a poseł Gawłowski jest czysty jak łza. Składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów, którzy działają na polityczne zamówienie. Z jakiegoś powodu tego nie zrobił".

bDHHgMqf

Ustawione przetargi na 600 mln zł?

Przypomnijmy, że jako posłowi chronionemu immunitetem, prokuratura nie może na razie przedstawić Gawłowskiemu konkretnych zarzutów. Wiadomo jednak, że śledczy doszukali się licznych nieprawidłowości, w tym o charakterze korupcyjnym. "Chodzi m.in. o podejrzenie przyjęcia przez posła łapówek o wartości co najmniej 200 tys. złotych w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL" – informuje Prokuratura Krajowa.

Dobrzyński podkreśla, że najpoważniejsze zarzuty mogą dotyczyć "szefowania potężnemu układowi". - Chodzi o tzw. aferę melioracyjną, w której zarzuty usłyszało już 56 osób. To oszustwa na ogromną skalę dotyczące co najmniej stu inwestycji prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. To nie żarty, bo utopiono kilkaset milionów złotych - zaznacza. Chociaż w całej sprawie mówiło się jeszcze niedawno o ustawionych przetargach wartych około 150 mln złotych, teraz kwota ta szacowana jest na około 600 mln złotych.

bDHHgMql

Plagiat pracy doktorskiej i drogie zegarki

Michał Jach, inny z posłów PiS działających w regionie dodaje, że "standardy PO w województwie zachodniopomorskim są dość nietypowe". - Kiedy po wybuchu afery melioracyjnej dyrektor zarządu został aresztowany, trafił do więzienia na 3 lata. Ostatecznie wyszedł już po kilku miesiącach i objął funkcję prezesa jednej ze spółek w Koszalinie - mówi Jach. Dodaje, że w przypadku posła Gawłowskiego, afera melioracyjna to zdecydowanie nie jedyny "z brudów".

- Kolejna sprawa to kwestia ewentualnego plagiatu pracy doktorskiej. Podobno praca nie tylko zawierała liczne zapożyczenia, ale w dodatku była napisana niesamodzielnie. Dzisiejsze doniesienia o wybrykach posła Gawłowskiego absolutnie mnie więc nie zaskakują - podkreśla. TVP Info dodaje, że kolejny z zarzutów ma dotyczyć "przyjęcia przez Gawłowskiego jako łapówki dwóch zegarków marki Tag Heuer model Carrera 16". Cała sprawa miała mieć miejsce w 2011 roku, kiedy polityk PO był wiceministrem Ochrony Środowiska i podlegał mu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

bDHHgMqm

Platforma Obywatelska: zarzuty są dęte i pisane na polityczne zamówienie

Poseł Gawłowski nie odpowiada na nasze próby kontaktu, a jego koledzy nie chcą na razie komentować całej sprawy. Jak jeszcze bronił go więc Sławomir Neumann? – Doszło do sytuacji, kiedy upolityczniona prokuratura uderza w posłów opozycji, próbując przykryć afery korupcyjne PiS, senatora Koguta, przykryć atak na niezależne sądy, niezawisłe sądy, przykryć wyprowadzanie Polski z Europy przez PiS, co skutkuje uruchomieniem art. 7 traktatu akcesyjnego - mówi szef klubu PO. - Poseł wyda oświadczenie dla prasy, ale chcemy jasno powiedzieć, że nie będziemy ulegać szantażowi i naciskom politycznym prokuratury Zbigniewa Ziobry i nie odpuścimy PiS-owi w walce. Traktujemy te ataki jako polityczne, a zarzuty jako dęte i pisane na polityczne zamówienie - dodał Neumann.

bDHHgMqG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(29)
polak
3 lata temu
jak dla mnie to żaden ważny polityk,nazywajcie rzeczy po imieniu ,po prostu ZŁODZIEJ
q1
3 lata temu
I dlatego oni robią krok do przodu czyli unik wykorzystując kolegów liberałów w UE.Urwanie sprawom łeb poprzez atak .
Aska
3 lata temu
Bardzo dobrze na nic więcej ich nie stać
bDHHgMqH
!!!!!!!!!!!!!...
3 lata temu
dlatego też tak zaciekle walczą by zmiana w sądach nigdy nie nastąpiła ręka rękę myje nic do tej pory złodzieja nie można zrobić bo kolega go uniewinni !!!!
wef
3 lata temu
przetargi 600mln i łapówki tylko 200tys ? eeeee będzie więcej
Najnowsze komentarze (29)
obserwator
3 lata temu
Z twarzy podobny do schetyńca!Widać że niewinny bo uśmiechnięty i zadowolony.
Jan
3 lata temu
Komisja powinna dobrze przyjrzeć się swoim zlodziejskim członkom
Hools
3 lata temu
Koleś maczal palce w otrucie Józefa Warchoła znanego kickboxera z Koszalina. Nigdy pewnie mu tego nikt nie udowodni!
gość
3 lata temu
Ciekawe czy Grzechu ma czyste sumienie.
Gość
3 lata temu
Podejrzewam że ten obrońca Neuman też nie jedno może mieć na sumieniu, trzeba prześwietlić PO -wską służbę zdrowia.
Gość
3 lata temu
Który polityk z aferzystów PO nie będzie miał problemów jak zawita do drzwi ABW. Wreszcie nastąpi sprawiedliwość. PiS tak trzymać. Hanka już się doigrała, teraz następni.
hej
3 lata temu
teraz wiadomo czego bronią starej sprawiedliwości bo to była teoretyczna sprawiedliwość i można spokojnie robic co chcieli a tu teraz trzeba będzie za to ponieśc konsekwencje i tu leży problem , oni nie chcą naprawy sądów i państwa bo wiedzą co mają na sumieni i to światło dzienne zobaczy. ile jeszcze takich ,,polityków,, jest co powinni odwiedzić ich panowie z CBA ?
rubikoń
3 lata temu
Taki tyPOwy "Mordo ty moja"
bDHHgMqz
B52
3 lata temu
co chwila afera profilaktycznie posadzić wszystkich
pat
3 lata temu
wysiorbał kasiorkę posiedzi dwa lata i dalej żyć nie umierać...a tak w ogóle jest jeszcze ktoś normalny w tej platformie...?..teraz wychodzi dlaczego oni tak bardzo bali się tego pisu....no naprawdę kompletne podeptanie demokracji,kto to słyszał żeby nie było można coś przytulić będąc na stołku!!!.
taki tam
3 lata temu
Nikt, nikomu nic nie zrobi. Trochę się w telewizorze pokrzyczy, pomacha łapami naciagnie głupi elektorat a potem posadzi się go na jakimś mniej eksponowanym stołeczku. Tam będzie z gara łyżką wyżerał a nie chochlą.
TK
3 lata temu
Powinno się ustanowić bardzo wysoką nagrodę dla tego członka PO , który jest ,,czysty". PO powinno zgłosić takiego jeżeli takowy istnieje a ja twierdzę , że takiego po prostu nie ma. Mają o co walczyć - jaki wstyd !! Nie dość , że zdrajcy to jeszcze złodzieje.
ico
3 lata temu
cos mi sie wydaje ze to PO tonie,idzie na dno,a te ich zrywy oburzenia o zachowanie demokracji to wołanie ,to nie my jestesmy złodziejami,to nie my,to oni
No cóż
3 lata temu
Dlatego taka walka o "wole" sądy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić