o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Seksualni ryzykanci. Robi to ponad połowa młodych ludzi

53
Podziel się

Co młodzi ludzie wiedzą na temat seksu? Okazuje się, że o tej jego stronie, która wiąże się z różnymi zagrożeniami, niestety nie za wiele. Najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Durex pokazuje, że ponad połowa osób w wieku 18-24 lat godzi się na bardzo ryzykowne zbliżenia.

Wielu młodych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia.
Wielu młodych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. (123RF)
bDIuJBSJ

Jeden na dziesięć badanych powiedział, że gdyby dowiedział się, że osoba, z którą się umówił, ma przy sobie prezerwatywę, byłby mniej skłonny pójść z nią do łóżka. Co więcej, ponad połowa 18-24-latków przynajmniej raz w życiu uprawiała seks bez jakichkolwiek zabezpieczeń.

Młodym ludziom, którzy idą do łóżka z nowopoznaną, atrakcyjną osobą, trudno jest uwierzyć, że może być ona nosicielem niebezpiecznej, a nawet śmiertelnej choroby. Wielu z nich ulega złudzeniu, że jeśli ktoś wygląda zdrowo, z pewnością musi takim być. Tymczasem statystyki zachorowań na AIDS wciąż są wysokie. W 2016 roku każdego dnia na świecie wywołującym go wirusem HIV zarażało się około 4,5 tys. dorosłych. Prawie 40 proc. z nich miało mniej niż 24 lata.

Badanie pokazało też, że aż 16 proc. z nas nigdy nie wzięło nawet pod uwagę, by w jakikolwiek sposób ochronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. To bardzo alarmujące dane, które oznaczają również to, że sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż liczenie na odpowiedzialność drugiej strony jest bardzo ryzykowne.

bDIuJBSL

Sytuacja nie wygląda dobrze również w Polsce. Od lat mówi się o tym, że statystyki zachorowalności na choroby weneryczne są zaniżone, gdyż zmagające się z nimi osoby, z uwagi na społeczne tabu, często korzystają z prywatnych klinik. Według Krajowego Centrum ds. Aids od początku prowadzenia monitoringu wirusa HIV w 1985 r. w Polsce zaraziło się nim już 22 038 osób (dane z lipca 2017).

Jednak nie chodzi tu tylko o AIDS. Choć takie choroby jak kiła, świerzb, czy rzeżączka brzmią jak nazwy chorób z zamierzchłej przeszłości, to wciąż stanowią zagrożenie dla osób, które uprawiają seks bez zabezpieczeń. Badanie firmy Durex pokazuje, jak paląca jest potrzeba właściwej edukacji seksualnej młodzieży, która nie będzie straszyć przed seksem, ale w sposób rzetelny przedstawi sposoby chronienia się przed związanymi z nim zagrożeniami.

Zobacz także: Zobacz też: Czy prezerwatywa chroni przed HIV i AIDS?
bDIuJBTm
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(53)
Ania
3 lata temu
Kochani_ naprawdę musimy o siebie dbać. Choć naturalnie, że większość z nas woli bez..
Saszka
3 lata temu
W Polsce dzięki Ukraineczkom Zwiększy się odsetek i to znaczne zachorowań na HIV ,
Andy
3 lata temu
Seks z prezerwatywą to żadna przyjemność - dla obu stron. Lepiej sobie w ogóle odpuścić. A najlepiej mieć jedną partnerkę / partnera ! Prawda jest taka, że wszystkie formy zabawy seksualnej mogą być ryzykowne. A sam coitus bez tych zabaw to zwykła mechanoerotyka..
bDIuJBTn
kamcia
3 lata temu
niestety ale młodzi ludzie nie myślą za bardzo o konsekwencjach związanych z sexem. Oczywiście chodzi o zabezpieczanie się i bycie stałym jednemu partnerowi. Jak ja byłam młodsza to też popełniałam jakieś błędy, ale najważniejsze że wszystko dobrze się skończyło. Teraz już jak jestem w stałym związku to biorę tabletki vines i nie muszę się marwtić o żadne konsekwencje bo jestem szczęśliwa z Mateuszem.
Ania
3 lata temu
Akurat w ARiMR..
Najnowsze komentarze (53)
pop
3 lata temu
najlepiej to wychodzi pedalom w koloratkach kk
DonTomasso
3 lata temu
badania przeprowadzone przez firme durex - i wszystko jasne.
mike
3 lata temu
"Badanie firmy Durex pokazuje, jak paląca jest potrzeba właściwej edukacji seksualnej młodzieży, która nie będzie straszyć przed seksem, ..." Wpierw należałoby wykopać Kościół Katolicki ze szkół i Ministerstwa Edukacji, potem zająć się zdewociałymi nauczycielami i w ogóle powoli wymieniać kadrę na ludzi z wiedzą, posługujących się należycie mózgiem, a nie" przygotowujących" się do lekcji, jak to teraz ma w wielu przypadkach miejsce. Nie jest to proste, bo Kościołowi Katolickiemu nigdy nie zależało na dobru społecznym i jego dobrostanie. Bo, ktoś, kto jest zadowolony z życia, wiedzie szczęśliwe i spełnione życie, w tym seksualne, nie będzie się oglądał na fantazje typu zbawienie. A wtedy "nauka Chrystusa" przepadnie z kretesem, a i mamona też. A tak praktycznie, to wszyscy zarażeni chorobami wenerycznymi, HIV winni podać do sądu swoich "nauczycieli" w tym zakresie: katechetki i katechetów, jeśli pech chciał i "trzymali" się chrześcijaństwa w okresie kształtowania swego świadomego "ja".
joanna
3 lata temu
W Polsce rządzonej przez kosciół i jego agentów w Rządzie,nie jest po drodze z ostrzezeniami o chorobach wenerycznych i zakaźnych poprzez sex.Instytucjom tym sex kojarzy sie wyłacznie z płodzeniem kolejnych podatników i dawców na tace,wiec milczenie ich jest tu zrozumiałe.
wiktor
3 lata temu
Trzeba wiedzieć kogo , czy z kim idzie się do łóżka - żadnych kondonów i żadnych tabletek . Po biurach to jest nie możliwe bo tam kto kogo złapie na tego bęć
prawdy nikt n...
3 lata temu
Te badania tylko potwierdzają słuszność nauki Kościoła na ten temat.
kamcia
3 lata temu
niestety ale młodzi ludzie nie myślą za bardzo o konsekwencjach związanych z sexem. Oczywiście chodzi o zabezpieczanie się i bycie stałym jednemu partnerowi. Jak ja byłam młodsza to też popełniałam jakieś błędy, ale najważniejsze że wszystko dobrze się skończyło. Teraz już jak jestem w stałym związku to biorę tabletki vines i nie muszę się marwtić o żadne konsekwencje bo jestem szczęśliwa z Mateuszem.
Kierowca
3 lata temu
Mnie sie chce, a żona daleko. Ręka nie wystarcza. Co robic?
bDIuJBTf
xyz
3 lata temu
HIV to naturalny mechanizm weryfikacji. Dojrzałość i odpowiedzialność pozostaje bezpieczna, a traktowanie seksu instrumentalnie żle się kończy i tyle. Na młodych ludzi epatuje rozwiązłość seksualna, prawo do aborcji jako środka regulacji urodzeń ( a po imieniu - pozbywania się problemu rozwiązłego seksu).
Maja
3 lata temu
W 2012 r działała w Gdyni " analna malinka",prostytutka. Przyjmowała po 17 facetów dziennie. Wiedziała, że ma HIV.. Jeździła po Polsce. Świadczyła usługi w Poznaniu i Warszawie. Zwłaszcza w Poznaniu. Faceci dopłacali jej za seks bez prezerwatywy! Każdy z nich ma HIV w bonusie. Oni potem zarażali HIVem inne prostytutki, a one innych klientów. Zarażali swoje żony i poczęte dzieci. W postępie geometrycznym. W Polsce są teraz tysiące ludzi, zwłaszcza prostytutek zarażonych HIV. Ci pierwsi już nie żyją. Zabiło ich AIDS, ale sprzedali to tysiącom innych, którzy dalej zarażają. To działa w postępie geometrycznym. To teraz- panowie- dalej płaćcie prostytutkom za seks bez prezerwatywy. Sami się zabijecie i to w męczarniach AIDS.
Janicek
3 lata temu
Gdy jestem głęboko w dziewczynie to mam takie wrażenie jakbym leciał w kosmos. Guma zmniejsza to wrażenie do podróży zatłoczonym autobusem w jesienny wieczór.
don
3 lata temu
Sex z prezerwatywą to tak samo jak lizać cukierer przez papierek
ogarnicje sie
3 lata temu
o HPV to już nikt nie powie? może od tego trzeba zacząć bo niektóre typy HPV moga w przyszłości spowodować raka szyjki macicy a niektóre powodować raka jamy ustnej więc choćby dlatego powinno sie zabezpieczyć bo co tam jakaś kiła czy rzeżączka z której sie da wyleczyć, HPV póki co się nie da
paulos125
3 lata temu
witam kochajmy ale i uważajmy na siebie i 2 osobe warto pamietac o zabezpieczeniu np. prezerwatywa aby później nie nabawić się choroby lub nie spodziewanej ciąży , badzmy mądrzejsi przed a nie po fakcie ja używam zabezpieczenia i dbam o innych zdrowie po to te srodki w końcu sa antykopcyjne
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić