o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Setki tysięcy protestujących w Barcelonie. Chcą uwolnienia polityków

2
Podziel się

Demonstranci domagali się wypuszczenia na wolność aresztowanych liderów katalońskiego ruchu niepodległościowego, którym władze Hiszpanii postawiły zarzut "rebelii". Jak szacuje barcelońska policja, w manifestacji wzięło udział ok. 315 tys. osób.

Demonstranci chcą uwolnienia katalońskich polityków
Demonstranci chcą uwolnienia katalońskich polityków (East News, AFP PHOTO/PAU BARRENA)
bDUzload

Demonstrację zorganizowały dwie proniepodległościowe organizacje - Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) oraz Omnium. Wspierały ją również oddziały największych w kraju związków zawodowych Hiszpanii, Komisję Robotniczą (CCOO) i Powszechną Unię Pracujących (UGT). Manifestacja wywołała jednak sprzeciw części członków związków, którzy nie popierają katalońskiego separatyzmu.

- To nie jest proniepodległościowa demonstracja. Czas budować mosty, a kataloński problem nie może zostać rozwiązany poprzez sądy, ale poprzez dialog i politykę - odpowiadał na zarzuty sekretarz generalny katalońskiego oddziału UGT Camil Ros.

Manifestanci protestowali przeciwko aresztowaniu liderów ruchu separatystycznego - byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa, a także Jordiego Cuixarta, lidera Omnium Cultural (OC) - jednej z największych organizacji, które opiowiadają się za separatyzmem.

bDUzloaf
Zobacz także: Zobacz także: Przez analfabetyzm swoich obywateli ten kraj traci miliard euro!

Nawet 30 lat więzienia grozi również byłemu premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi, który jest oskarżony o rebelię i malwersację funduszy. Miała ona nastąpić poprzez wydanie przez jego gabinet środków na nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe z 1 października 2017 roku.

Kataloński parlament ma czas na wybór nowego premiera do 22 maja. Jeśli do tego czasu nie uda sie wyłonić szefa rządu, rozpisane zostaną nowe wybory.

bDUzloal

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUzloaG
KOMENTARZE
(2)
Tak Tak
3 lata temu
He! He! I to u nas jest zagrożona demokracja!? A w Hiszpanii siedzą więźniowie polityczni! Gdzie są kołchozniki z UE!
Ivan
3 lata temu
W polszy tyle ludzi to zbierze się na otwarcie Biedronki
Najnowsze komentarze (2)
Ivan
3 lata temu
W polszy tyle ludzi to zbierze się na otwarcie Biedronki
Tak Tak
3 lata temu
He! He! I to u nas jest zagrożona demokracja!? A w Hiszpanii siedzą więźniowie polityczni! Gdzie są kołchozniki z UE!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić