Maja Kołodziejczyk| 

Sinice w Bałtyku? Nim zaplanujesz wyjazd nad morze, sprawdź, co wpływa na rozwój sinic, przez które w zeszłym roku zamknięto polskie plaże

4

Sinice pojawią się w Bałtyku? W zeszłym roku z powodu zakwitu sinic zamknięto kilkadziesiąt plaż nad polskim morzem. Sprawdź, czym dokładnie są sinice i co wpływa na ich rozwój.

Sinice w Bałtyku? Nim zaplanujesz wyjazd nad morze, sprawdź, co wpływa na rozwój sinic, przez które w zeszłym roku zamknięto polskie plaże
Sinice w Bałtyku? Nim zaplanujesz wyjazd nad morze, sprawdź, co wpływa na rozwój sinic, przez które w zeszłym roku zamknięto polskie plaże (Shutterstock.com)

Sinice w Bałtyku – czy w tym roku znów pojawią się w morzu?

W zeszłym roku z powodu zakwitu sinic zamknięto kilkadziesiąt plaż nad polskim morzem. W lipcu 2018 obowiązywał zakaz kąpieli między innymi w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Jastarni, Pucku i Kuźnicy. Chociaż w tym roku sinice jeszcze się nie rozwinęły, bardzo prawdopodobne, że wkrótce się pojawią. Rozwój tych bakterii w dużym stopniu zależy od pogody. Sinice pojawiają się, gdy jest ciepło, słonecznie i bezwietrznie, a ich zakwit na danym obszarze może trwać nawet dwa tygodnie. W Bałtyku zwykle występują pod koniec lipca. Osoby planujące wyjazd nad morze powinny sprawdzić aktualny stan kąpielisk na prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny stronie Serwisu Kąpieliskowego.

Sinice – co to za organizmy?

Sinice są samożywnymi mikroorganizmami należącymi do królestwa bakterii. Rozmnażają się wegetatywnie (np. przez podział komór) i mogą wystąpić we wszystkich zbiornikach wodnych, choć najczęściej można jest spotkać właśnie w wodzie morskiej. Sinice produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobie i układ oddechowy. Kontakt z tymi związkami chemicznymi może wywołać gorączkę, biegunkę, wymioty, wysypkę na skórze, a w skrajnych przypadkach również niewydolność oddechową i uszkodzenie wątroby oraz nerek. Wody, w której obecne są bakterie, nie wolno podawać zwierzętom ani używać do podlewania roślin.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić