o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
 • Quizy
Wróć na
Arkadiusz Stando
|

Sinice w Morzu Bałtyckim. Teraz możesz sprawdzić, gdzie zamknięto kąpieliska

21
Podziel się

Sinice w ubiegłym roku spowodowały zamknięcie kilkunastu plaż nad polskim Bałtykiem. Zagrożenie pojawi się także w tym roku. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o zamykaniu plaż, ale może do tego dojść w każdej chwili.

Gdzie zamknięto plaże nad Bałtykiem? Wystarczy kilka kliknięć
Gdzie zamknięto plaże nad Bałtykiem? Wystarczy kilka kliknięć (Wikimedia Commons CC0)
bDIIZcEl

Sinice - czym są?

Sinice (cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota) są prokariotami, czyli mikroorganizmami należącymi do grupy bakterii. Wśród sinic wyróżnia się tylko jedną klasę Cyanophyceae Schaffner, mającą 6 rzędów. Należą do organizmów samożywnych i potrafią wytwarzać związki organiczne poprzez fotosyntezę. Z tego względu dawniej uznawano je za rośliny.

Sinice aktualnie zalicza się do grupy najstarszych bakterii na Ziemi. W Polskim morzu sinice pojawiają się najczęściej w gatunku Nodularia spumigena.

bDIIZcEn

Sinice - jak sprawdzić, gdzie zamknięto kąpieliska?

Z racji, że sezon kąpieliskowy ruszył już pełną parą, z pewnością wielu z nas woli wiedzieć, gdzie wybrać się na wakacje, aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką - sinicami. Z tego względu, oprócz obserwowania komunikatów w mediach, możecie skorzystać z mapki online.

Jest to mapa aktualnie otwartych i zamkniętych kąpielisk online. Jest aktualizowana każdego dnia, dlatego spokojnie możecie jej zaufać. Jeśli występuje zagrożenie, mapka pokaże konkretne kąpielisko czerwonym znacznikiem. Wtedy dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wchodzić do wody.

Jak rozpoznać sinice?

Sinice człowiek jest w stanie zaobserwować dopiero w momencie, gdy zaczynają kwitnąć. Zakwit sinic prowadzi do powstania bardzo specyficznej zawiesiny na wodzie. Z pewnością każdy z was ją widział. To zielonkawa, trochę zgniła masa, której towarzyszy charakterystyczny odór.

bDIIZcEt

Zawiesina powstała przez zakwit sinic przypomina kożuch pływający po powierzchni wody. Zazwyczaj przybiera kolor szaro-żółto-zielony, ale czasami jest także niebiesko-zielony, brązowo-zielony czy czerwono-brązowy. To zależy od tego, z którym gatunkiem mamy do czynienia, ilości światła słonecznego oraz wieku zakwitu. Czasami sinicom towarzyszy charakterystyczna piana rozbijająca się o wybrzeże.

Sinice mogą być groźne dla człowieka

Cyjanobakterie o zdolności do produkowania toksycznych związków występują w każdym zbiorniku wodnym. Zaczynają być jednak niebezpieczne dopiero, kiedy ich ilość znacznie wzrasta. Jak zauważyć, że sinice tworzą zagrożenie? Kiedy dochodzi do sinicowych zakwitów wody, co można zauważyć gołym okiem, kiedy woda znacznie mętnieje. Staje się zielonkawa lub szarawa, a na przy brzegu pojawia się biała piana.

bDIIZcEu

Sinicowe zakwity wody mogą zajść tylko w odpowiednich warunkach, więc jeśli przeanalizujecie ostatnią pogodę, możecie stwierdzić, czy potencjalne zagrożenie istnieje. Oto czynniki wpływające na powstawanie sinic:

 • Temperatura wody 16-20 C (to minimum)
 • brak, lub słaby wiatr
 • brak opadów
 • niewielkie fale
 • sole biogeniczne w wodzie

Sinice - Jak może dojść do zatrucia?

Do zatrucia sinicami nie potrzeba wiele. Wystarczy kontakt skóry z toksynami wyprodukowanymi przez bakterie. Wypicie takiej wody również skutkuje pewnym zatruciem. Jeśli doszło do kontaktu ze skórą, natychmiast należy spłukać ciało zimną wodą. Jeśli ubrania miały kontakt z sinnicową wodą, powinny zostać wyprane. Nie zapomnijcie skontaktować się z lekarzem.

bDIIZcEv

Objawy zatrucia sinicami

Sinice, a właściwie toksyczne substancje takie jak mikrocystyny, mogą doprowadzić do ciężkich uszkodzeń organów. Ważne, żeby wiedzieć, jak rozpoznać zatrucie sinicami. Najczęstszymi objawami są:

 • Ból brzucha, nudności i wymioty
 • Podrażnienia skórne - wysypka, pęcherzyki
 • Podrażnienia oczu
 • Podrażnienia gardła oraz jamy ustnej
 • Podrażnienia żołądka i jelit
 • Gorączka
 • Ból mięśni i stawów
 • Napady kaszlu, problemy z układem oddechowym
 • Zapalenie płuc
 • Ogólnie gorsze samopoczucie
 • Pieczenie w przełyku
 • Uszkodzenie wątroby lub nerek
bDIIZcEw

Skąd się biorą sinice?

Zakwity sinic w polskich zbiornikach są spowodowane przez eutrofizację środowiska. To znaczy, że do basenów trafia zbyt wielka ilość składników odżywczych. Są to głównie azotany i fosforany. Gdy ich zbyt duża ilość trafi do basenu Morza Bałtyckiego, przy odpowiednich warunkach powstają ogromne sinicowe zakwity wody.

bDIIZcEO
KOMENTARZE
(21)
sceptyk
2 lata temu
"Zakwity sinic w polskich zbiornikach są spowodowane przez eutrofizację środowiska. To znaczy, że do basenów trafia zbyt wielka ilość składników odżywczych. Są to głównie azotany i fosforany. Gdy ich zbyt duża ilość trafi do basenu Morza Bałtyckiego, przy odpowiednich warunkach powstają ogromne sinicowe zakwity wody." Fosforany wypłukują deszcze. "Składowisko w Wiślince funkcjonuje od 35 lat. W tym czasie Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych zrzuciły na nie 16 mln ton toksycznego fosfogipsu. Od kilkunastu lat media i naukowcy alarmują, że hałda truje, powodując wzrost zachorowalności na raka i inne schorzenia. Jak dotąd jednak jej właściciel - GZNF 'Fosfory' nie zrobił nic konkretnego, by zabezpieczyć mieszkańców i środowisko przed jej szkodliwym wpływem. GZNF produkują nawozy sztuczne. Do tego procesu niezbędny jest kwas fosforowy, który 'Fosfory' wytwarzają we własnym zakresie. To właśnie produkcja kwasu fosforowego jest źródłem zagrażających zdrowiu zanieczyszczeń."
Cudowne Wakac...
2 lata temu
Pogoda i sinice to atrakcja nad Bałtykiem.
kacz
2 lata temu
pewnie jarek spuścił wodę i mamy to co mamy
bDIIZcEP
Hmm
2 lata temu
I rozumiem, ze to nie ma nic wspolnego z syfem ktory wpada do morza z rzek?
gość
2 lata temu
Dorsza już niema, jak woda cieplejsza to sinice, pogoda często tragiczna, ceny jak w Norwegii, olać to i jechać gdzie indziej
Najnowsze komentarze (21)
cxv
2 lata temu
Ja pojadę tylko raz nad Bałtyk, z moim dzieckiem. I powiem, synu to Bałtyk nie przyjezdzaj tu więcej
🌚🌚🌚
2 lata temu
Biorąc pod uwagę, że urlop nad polskim morzem trzeba planować kilka miesięcy wcześniej, ta informacja jest dla większości przydatna, jak psu piąta noga
Hmm
2 lata temu
I rozumiem, ze to nie ma nic wspolnego z syfem ktory wpada do morza z rzek?
paranoik
2 lata temu
Z sinic robię kotlety
marsjańskiepu...
2 lata temu
Bałtyk zamienia się w wielkie bagno
empol
2 lata temu
To nie złośliwe bo koledzy są światowi i matematyczne układanki ich ciekawią
Darek
2 lata temu
Albo on wcale nie wyjechał Dode albo nikt ani nic nie wskazywało
gość
2 lata temu
Dorsza już niema, jak woda cieplejsza to sinice, pogoda często tragiczna, ceny jak w Norwegii, olać to i jechać gdzie indziej
bDIIZcEH
Pasmantullo
2 lata temu
Niekiedy trzeba czekac,aż coś sie uzbiera.
Pasmantullo
2 lata temu
Nie mowie że to procent musi byc wiekszy z czegos,ale jest wiele możliwosci.
Pasmantullo
2 lata temu
Powinno byc tak ze z jakichs bizow zakladanych za granica żeby przydzial z tego przychodzil na konto czy przekazem czy przez listonosza.
Pasmantullo
2 lata temu
Zalezy czym kto dysponuje kapitalem zakladowym czy czyms innym czy innego rodzaju deal.
Pasmantullo
2 lata temu
A reszte zostawic na life i nie tylko.
Pasmantullo
2 lata temu
Jesli chodzi o stope zwrotu to musi byc na pewnym stalym poziomie ,żeby można bylo wziac z rożnych miejsc i zrobic inwestycje.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić