Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Sikora
Kamil Sikora
|

Skąd te kolejki w sądach? Ten wpis sędziego daje odpowiedź - dostał pozew o 1,93 zł

24
Podziel się:

1,93 zł - sprawę o taką kwotę będzie musiał rozstrzygnąć jeden z sędziów. "Mniej jeszcze nie było" - skomentował. Jak wskazali jego koledzy po fachu, prawo nie ogranicza dolnej granicy wysokości pozwów, więc teoretycznie można sobie wyobrazić sprawę o 1 grosz.

Toga i łańcuch sędziego
Toga i łańcuch sędziego (Forum, Marian Zubrzycki)

Codzienna praca sędziego to nie wielkie procesy i skazywanie za milionowe przekręty, ale drobne sprawy. Czasami chodzi o kilka tysięcy złotych, czasami o kilkaset, a czasami o 1,93 zł. Taką sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sędzia Mariusz Gotowski z Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto.

Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta Dudy ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

- Pozew o zapłatę 1, 93 zł. Mniej jeszcze nie było... - napisał na swoim koncie na Twitterze. Później dodał, że to nie pozew od instytucji objętej ustawą o dyscyplinie finansów publicznych, a sprawa trafiła do niego z tzw. e-sądu.

Jego wpis nagłośniła Fundacja Court Watch Polska, która zajmuje się monitorowaniem pracy sądów. Do tweeta dołączono fragment blogowego wpisu innego sędziego, który postuluje utworzenie oddzielnej instancji, która rozstrzygałaby drobne sprawy. Bo to właśnie one są jednym z głównych powodów kolejek w sądach i przeciążenia sędziów. Nie rozwiąże tego wymiana prezesów czy nawet większości sędziów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(24)
Fred
5 lata temu
Według Brukseli Polskie Sądy działają prawidłowo nawet podczas złodziejskiej reprywatyzacji Warszawy.
młody
5 lata temu
Przegrany zapłaci dużo więcej. Wolałbym się dogadać.
jakie sądy ta...
5 lata temu
Idealna sprawa dla sędziego Tuleji.
z00
5 lata temu
ja się domyślam, że dla takiego sędziego kilka tysięcy czy tym bardziej kilkaset złotych to niewielkie pieniądze ale sporo ludzi musi uczciwie pracować na takie pieniądze często przez kilka tygodni więc nie rozumiem dlaczego nie mieliby prawa ubiegać się o ich zwrot, bo sędziowie są zapracowani?
Cymal
5 lata temu
Tego pozwu w sądzie nie powinno być, a na miejscu sądu obciążyć właściciela pozwu łącznie z wydatkami za sprawę sądową. Może trochę otrzeźwieją!
afrykaner
5 lata temu
w normalnych krajach są sądy dla błahych spraw,w Polsce za duperelę siedzi się z recydywistami.
Otaku
5 lata temu
Dlatego trzeba powołać sądy pokoju i tyle...
gosc
5 lata temu
pierdołami zajmuja czas dla sądów, powinna byc wyznaczona kwota do zaskarżenia a mniejsze powinne byc uznana przez dany zakład i umarzana
iwan
5 lata temu
Ja tylko nie rozumie czy głupota w Polsce pochodzi od sądów czy sędziów????
Andrzej-Gdańs...
5 lata temu
Przecież to instytucja ministra "00" wnosi pozwy do sądów.Ale Jak widać prokuratury są cacy i nietykalne.
Proste
5 lata temu
Dlatego jest 16 milionów spraw rocznie w sądach a więc na jednego sędziego wypada ok. 1600 rocznie, statystycznie ponad 6 spraw dziennie... (odliczając soboty niedziele i święta). Oczywiście, że każdy ma prawo do sądu, ale przez ten system czeka się na wyznaczenie i rozpoznanie poważniejszych spraw.
Onore de Balz...
5 lata temu
Agent Moskwy sciaga wojska Usa na granice swoich mocodawcow....takie jaja tylko w PISLANDII
PINOKIO
5 lata temu
21 GROSZY - na taką kwotę był pozew w Sądzie w Poznaniu przy ul.Kamiennogórskiej.Sprawę wytoczył ochroniarz zarzucając klientowi kradzież śrubki. Sąd uznał pozew za bezzasadny stwierdzając że prowadzenie sprawy kosztowało kilkanaście tysięcy razy więcej od wartości rzekomo skradzionego towaru.
:)
5 lata temu
Ja rok czekałem i gnojek dostał grzywnę a ja odzyskałem pieniądze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić