o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Skąd zdziwienie zmianami w sądownictwie? "Kaczyński uczciwie uprzedzał, tylko nikt nie chciał mu wierzyć"

32
Podziel się

- Teraz widzimy, jak przybijane jest wieko trumny państwa prawa i trójpodziału władz - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Tymi słowami odniósł się do wprowadzanych przez rząd zmian w sądownictwie. Kto za nimi stoi? - Bądźmy poważni. Ten projekt powstał nie w głowach posłów, ale w Ministerstwie Sprawiedliwości - podkreślił.

Jerzy Stępień
Jerzy Stępień (PAP)
bDTgoEiJ

- Dla mnie to jest czarny dzień dla polskiego sądownictwa, dzień hańby. Propozycje dotyczące Sądu Najwyższego to gwóźdź do trumny - podkreślił Stępień. Mówił też o "pożegnaniu się z niezawisłością sądów, a w konsekwencji z niezawisłością sędziów".

Przypomnijmy, że PiS nie próżnuje. W środę, bez wcześniejszych konsultacji, została przegłosowana nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Co więcej, w nocy władza zaskoczyła projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zobacz także: Zobacz też: "Mord polskiej demokracji". Opozycja o reformie Sądu Najwyższego
bDTgoEiL

Jak zaznaczył Stępień, wszystkie działania rządu są przemyślane. - To minister Ziobro chce przenosić niewygodnych sędziów w stan spoczynku - mówił. - Musimy pamiętać, z jaką intencją przygotowano to rozwiązanie. Z uzasadnienia widać, że nie chodzi o usprawnienie pracy Sądu Najwyższego, ale jest to kara za jego dotychczasowe orzecznictwo - dodał.

Jego zdaniem będziemy mieli do czynienia z powrotem do historii. Zwrócił uwagę, że w PRL też o wszystkim decydował minister sprawiedliwości. - To chichot historii - stwierdził.

"Zamach", od którego nie ma odwrotu

Według Stępnia to, co się dzieje, to "nie tylko zamach na Sąd Najwyższy, ale w pewnym zakresie zamach na prerogatywy prezydenta dotyczące mianowania sędziów Sądu Najwyższego". - Nadgryzanie kompetencji prezydenta zaczęło się wcześniej - powiedział.

bDTgoEiR

Jak podkreślił, lider PiS nie może się cofnąć. - W momencie destrukcji Trybunału Konstytucyjnego prezes Jarosław Kaczyński doskonale zdawał sobie sprawę, że wyłącza najważniejszy hamulec - stwierdził Stępień.

- Teraz widzimy, jak przybijane jest wieko trumny państwa prawa i trójpodziału władz. Trzeba Kaczyńskiemu zresztą przyznać: uczciwie uprzedzał, że o to właśnie mu chodzi. Mówił o tym w wywiadach, pisał w książkach. Tylko nikt jakoś nie chciał mu uwierzyć - podsumował były prezes TK.

bDTgoEiS

Źródło: "Gazeta Wyborcza"/WP

bDTgoEjm
KOMENTARZE
(32)
smerf
4 lata temu
Wiec według pana w Niemczech nie ma trójpodziału władzy bo u nich sędziów SN wybiera parlament i minister sprawiedliwości a nie wybierają się sami
Majk
4 lata temu
Bardzo dobrze! Skończy się największa, rodzinna mafia w Polsce!
Jula
4 lata temu
Będzie jak dawniej.... Bierut, Gomułka, Gierek... sprawiedliwość? jaka?.... hahaha "sąd , sądem ale sprawiedliwości musi być po Ich stronie" i.... BĘDZIE!!!!!! Boję się tylko jednego :)............ prędzej , czy później dojdzie do tego, że wszystko skończy się na ulicach i nie będą to tylko demonstracje :)
bDTgoEjn
Ed.
4 lata temu
Życzę pomyślnego zakonczenia naprawy systemu sądowniczego. Brawo
mafia do paki
4 lata temu
Ta a my mieliśmy tolerować tą bandę nieudolnych kleptomanów bez żadnej odpowiedzialności własnej w imię czego ? Może będzie lepiej może gorzej i trzeba będzie to poprawić ale CZAS NA ZMIANY!!!!
Najnowsze komentarze (32)
czy to nie by...
4 lata temu
Ostro protestują przeciwko Pisowi ,że niby PIS to komuna . Ale mam pytanie , czy Stępień urodził się w PRLu czyli w czasach komuny, czy może z choinki raptem się urwał , ominął polską komunę , a może nie mieszkał w Polsce w czasach komuny ?
KO.
4 lata temu
Wreszcie będzie normalnie,jak w całej Unii ! -Mówią,ze PIS chce wyprowadzić nas z Unii-to kłamstwo!-Rząd chce,żeby bylo normalnie,jak w całej Europie !!! A tak nawiasem,to nie można sobie wyobrazić,żeby np w Bundestagu,szef partii opozycyjnej,oficjalnie do kamery,w Byndestagu mówił o grudniowym puczu i namawiał do następnego PUCZU...wyobrażcie sobie państwo,co by się z nim stało...-to tyle na ten temat !!!!
Niepokorny
4 lata temu
Zgadzam się z komentarzem "Julia. Będzie jak dawniej... sądem ale sprawiedliwości musi być po Ich stronie" . Natomiast nie zgadzam się z komentarzem "Majk" owszem skończy się rodzinna mafia ale zacznie druga jeszcze silniejsza - nowej władzy nie zależy na sprawiedliwości, im zależy na tym żeby mogli rządzić długo i bez żadnych przeszkód. Natomiast utopią jest mówienie, że sędziowie powinni być niezawiśli albowiem nigdy tak nie będzie (sędziowie zawsze będą zależni od władz). Niezawisłe mogą być Trybunały Ludowe, nie prawnicy którzy zawsze są związani koleżeńskimi układami.
axel
4 lata temu
Niech ten pan się "zamachnie" i walnie się w czółko. PRAWDZIWY trójpodział władzy będzie wtedy (i tylko wtedy!!!) gdy WSZYSTKIE władze będą wybierane w wyborach powszechnych i będą mieć mandat społeczny.
koleś
4 lata temu
Te magister, coś ty tam w ogółe robił z tym tytułem w trybunale. Kolega rządził i nie było POtrzeby robić żadnego tytułu.
voni
4 lata temu
DZIWI SKĄD TAK MAŁO NORMALNYCH OCEN? NO PORTALIK BLOKUJE STOSOWNIE DO POprawnoiści
voni
4 lata temu
ŚMIECH I ŻENADA JAK TE DZIADKI PIEPRZĄ BEZ SENSU , ABY TYLKO POprawnie było bo elity wiedzą lepiej-najlepiej co chce suweren!!!
sqira
4 lata temu
...to prawda-sędziowie powinni być niezawiślni,lecz niektórzy winni zbrodni powinni "zawisnąć"na miejscu hańby.
bDTgoEjf
NIE PLATFORMI...
4 lata temu
Czas leśnych dziadków dobiega końca panie Stępień .
trzeźwy
4 lata temu
Wystarczy, że 110 posłom opozycji odbiorą immunitet i wsadzą do aresztu (ich jest prokuratura, ich sądy) - nie muszą skazywać, wystarczy areszt i mają większość pozwalającą zmienić Konstytucję. A wtedy... wolę nie myśleć: PRL bis
123
4 lata temu
nie znam przypadku by po upolitycznieniu instytucji jej sprawność i uczciwość działania wzrosła. Pis ewidentnie zagarnia sądy dla własnych ciemnych interesów
PiSie misie o...
4 lata temu
Wszyscy w koło, w kraju i za granicą, mówią - źle robicie, a PiS - dobrze robimy, a Putin zaciera ręce.
STB
4 lata temu
Czas na uchwalanie takich "Ustaw" wybrany nie przypadkowo latem wszyscy myślą o wycieczkach, wczasach, wrócą z urlopów i obudzą się już w nowej rzeczywistości. Głupota ludzka nie ma granic.w 2015 roku właśnie na ostatniej sesji Sejm uchwalił zbrodniczą ustawę o przymusie szczepień Gardasilem szczepionką przeciw HPV która została wycofana w wielu krajach świata ze względu na dramatyczne powikłania. Nigdzie nie była przymusowa. Polscy posłowie zbrodniarze uchwalili przymus szczepień w Polsce jako jedynym kraju na świecie.Latem nikomu się nie chce zajmować polityką posłom też głosują jak im każą liderzy partii zbrodniarze.
obywatell
4 lata temu
ok koniec z mafią i mafiosami
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić