Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Białczyk
Piotr Białczyk
|

Tylko w WP. Skandal w Teatrze Bagatela. Oskarżenia o molestowanie

9
Podziel się

- Nie jestem fanem teorii spiskowych, urzędniczego "krycia" w tej sprawie nie było. Jeśli była zmowa milczenia, to raczej w kręgach towarzyskich Krakowa - mówi w rozmowie z WP Łukasz Gazur. Dziennikarz liczy, że sprawa z Teatru Bagateli "ośmieli inne zastraszone aktorki".

Kraków. Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen jest oskarżany o mobbing i molestowanie (zdj. arch.)
Kraków. Dyrektor Teatru Bagatela Henryk Jacek Schoen jest oskarżany o mobbing i molestowanie (zdj. arch.) (East News, Damian KLAMKA/East News)
bEJuoXfV

Przypomnijmy: 8 aktorek krakowskiego Teatru Bagatela oskarża dyrektora sceny o mobbing i molestowanie w pracy. - Milczałyśmy przez tyle lat z obawy o utratę pracy i reakcję otoczenia - przyznają artystki.

- Wcześniej pojawiały się sygnały o pewnych nieprawidłowościach w Bagateli. Może nie aż tak wprost, jak w tym wypadku. Jednak pojawiały się sugestie odchodzących aktorek, że panował "zbyt krótki dystans z dyrektorem". To funkcjonowało jako plotka, żadna nie odważyła się powiedzieć: tak, byłam molestowana, tak byłam mobbingowana - przyznaje Łukasz Gazur. Redaktor działu kultura "Dziennika Polskiego" rzuca także nieco więcej światła na sprawę.

- Nie jestem fanem teorii spiskowych i nie podejrzewam, że mogło dojść do "urzędniczego krycia" Henryka Schoena. Ale już takie "krycie" mogło być w krwiobiegu towarzyskim. To taki rodzaj chronienia, który wynika z pewnej sympatii, funkcjonowania w krakowskim obiegu - mówi w rozmowie z WP.

bEJuoXfX

Dlaczego zmowa milczenia w krakowskim teatrze została złamana tak późno? - To nie jest w żadne sposób inspirowane. Odpowiedź dają zresztą same dziewczyny - jedna z nich po spotkaniu z dyrektorem dostała ataku paniki. Któraś najzwyczajniej nie wytrzymała i powiedziała: dość! A za tym poszła solidarność kobieca - ocenia Gazur.

Po wybuchu afery prezydent miasta (Teatr Bagatela jest miejską sceną - przyp. red.) zgłosił nieprawidłowości do organów ścigania. Pod listem do Jacka Majchrowskiego podpisało się 7 pokrzywdzonych kobiet, jednak w ciągu ostatnich dni dołączyły kolejne. Nie jest wykluczone, że po nagłośnieniu sprawy, do grupy oskarżających dołączą kolejne artystki. Szczególnie, że na jaw wychodzą przypadki molestowania i mobbingowania innych pracownic teatru - nie tylko aktorek.

- Nie mamy żadnych narzędzi, aby usunąć dyrektora ze stanowiska. Jedyne co w takiej sytuacji może zrobić pracodawca, to zalecić urlop - przyznała w rozmowie z WP rzeczniczka Jacka Majchrowskiego. - Jednak prezydent Krakowa - w osobnym wniosku do prokuratury - wystąpi o zawieszenie pana dyrektora - dodała Monika Chylaszek. Obecnie gromadzone są dokumenty, pismo do śledczych ma trafić jeszcze w tym tygodniu.

- Ta sprawa może bardzo różnie wpłynąć na środowisko. Może się okazać, że ośmieli ona inne dziewczyny, które są zastraszone przez szefa. Jeśli faktycznie dyrektor Schoen zostanie zawieszony, to będzie to wielki sukces tych dziewczyn - ocenia Gazur.

bEJuoXgd

Dyrektor teatru odrzuca wszelkie oskarżenia. "Mam poczucie wielkiej, niezasłużonej krzywdy, którą wyrządzono mnie i mojej żonie. Będę bronić swojego dobrego imienia i swojej niewinności" - zapewnia Schoen w oświadczeniu, które zawisło na drzwiach wejściowych do teatru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz: Tajemnicze wyznanie Joanny Lichockiej ws. Krystyny Pawłowicz
bEJuoXgy
KOMENTARZE
(9)
słuchaj tylko
2 lata temu
halo.radio
Ast
2 lata temu
To napewno jakiś nominat z PiS-u. Nie wiem dlaczego jeszcze nie ma takiego komentarza
ja
2 lata temu
NIK NIKOGO NIE ZMUSI .Przecież miały mężów ,ciekawe co oni na to teraz .Nie warto rozdzierać szat po takim czasie .Nie one pierwsze ani ostatnie . Reakcja tych kobiet powinna być natychmiastowa ,jeśli ktoś się szanuje .A SPRAWIEDLIWOŚĆ można wymierzyć samemu .
bEJuoXgz
as
2 lata temu
babska mafia potrafi zniszczyć faceta,bo może nie jest żydem
Cdtderr
2 lata temu
Facjata jak wójta z rancza, a taka analogia nie wróży świętoszkowatości.
Strach te bab...
2 lata temu
'adorować'
GdzieJestPraw...
2 lata temu
Warto przyjrzeć się tej sprawie - nie tylko w celu zbadania czy doszło do nieprawidłowości ze strony dyrektora, ale też - a może przede wszystkim - by poznać PRAWDZIWE MOTYWY formułowanych pod jego adresem oskarżeń. W obecnych czasach mężczyznę bardzo łatwo dyskredytować pomówieniem o rzekome wykorzystywanie seksualne czy agresję wobec kobiet, bo głos tych ostatnich jest słyszalny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - co jest to słuszne i potrzebne, ale rodzi też zagrożenie NADUŻYĆ i falę bezzasadnych oskarżeń.
edzio
2 lata temu
NO siekielski RUSZDUPEI DO ROBOTY
ale jaja
2 lata temu
Ale jaja, Siekielski niech zrobi z bratem film, nie tylko o klerze , już dawno o tym agitujemy. To się okaże co jest grane w teatrach, teatrzykach , a o Sadowskim jakoś cisza, tylko o klerze ciągle głośno.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić