o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Tomek Orszulak
|
aktualizacja

Skandal z harcerzami na Westerplatte. Jest reakcja prezydenta Dudy, domaga się wyjaśnień od MON

97
Podziel się

Poważny zgrzyt 1 września podczas programu uroczystości na Westerplatte. Apel Pamięci zamiast harcerza odczytał żołnierz. ZHP zwrócił się o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy i doczekał się. - Kancelaria Prezydenta poprosiła MON o wyjaśnienia ws. obchodów - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Incydent z harcerzami na Westerplatte
Incydent z harcerzami na Westerplatte (Facebook.com, Paweł Adamowicz)
bDZUnGid

Plan uroczystości na Westerplatte zakładał, że harcmistrz Artur Lemański odczyta Apel Pamięci. Tak się jednak nie stało. - Wojsko złamało obietnicę - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Żołnierze zablokowali harcerza, który był już niemal gotowy do odczytania apelu. Jak się okazuje, do podobnej sytuacji miało również dojść podczas próby generalnej. Agnieszka Michalak z MON oświadczyła wtedy, że to nie harcerze, tylko żołnierze będą odczytywać Apel Pamięci.

Związek Harcerstwa Polskiego uznał sytuację za "niecodzienną i niezrozumiałą". Zwrócił się do prezydenta o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

bDZUnGif
Zobacz także: Zobacz, jak zablokowano harcerza na Westerplatte

- To co się wydarzyło dzisiaj to sytuacja niecodzienna. Harcerze od 1999 roku biorą udział w tych uroczystościach. Pełnią służbę reprezentacyjną, porządkową i ratowniczą. Wcześniej sami je organizowali - powiedziała WP harcmistrz Martyna Kowacka, rzeczniczka prasowa ZHP.

Kancelaria Prezydenta poprosiła MON o wyjaśnienia

Na sytuacje zareagował już prezydent. - W imieniu pana prezydenta Andrzeja Dudy minister Wojciech Kolarski zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, która zaistniała na Westerplatte - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

bDZUnGil

Łapiński w Śniadaniu Radia ZET powiedział, że "ta sytuacja prawdopodobnie będzie też jednym z tematów spotkania prezydenta z harcerzami, które jest planowane w najbliższych tygodniach".

- Mam wrażenie, że powinniśmy na spokojnie do tego podchodzić, bo wiemy że ta sprawa jest w tej chwili upolityczniania. Widać, że pan prezydent Gdańska bardzo mocno tę sprawę podbija medialnie - dodał.

bDZUnGim

Zwrócił uwagę, że zgodnie z przepisami regulującymi kwestię asysty wojskowej, apel poległych powinien być odczytywany przez żołnierza. - Z drugiej strony mamy pewną tradycję już od prawie dwóch dekad, gdzie na Westerplatte czytał to harcerz - zaznaczył.

MON: żołnierze ŻW nie utrudniali udziału w ceremonii

Po wydarzeniu głos zabrała rzeczniczka resortu ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz. "Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które odbyły się z udziałem najwyższych władz państwowych, Marszałka Senatu RP, Premier Rady Ministrów oraz Rządu przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym" - napisała w komunikacie zamieszczonym na stronie MON.

bDZUnGin

Podkreśliła, że "Żandarmeria Wojskowa realizowała zadania zgodnie z prawem", a jej żołnierze "w żaden sposób nie utrudniali osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii". "Funkcjonujące w mediach nagrania z części uroczystości obrazują moment, kiedy apel pamięci jest odczytywany" - dodała rzeczniczka resortu.

bDZUnGiG
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(97)
Robin
4 lata temu
No i co z tego ? Znowu sztucznie pompowana "afera"....dajcie juz spokoj.
gość 44
4 lata temu
Pomimo dużej sympatii do wielu (nie wszystkich) działań Rządu to nadal uważam że min. Antoni Maciarewicz jest człowiekiem który powinien być natychmiast odwołany ze stanowiska i zamknięty na obserwację w Tworkach. To niebezpieczny, niezrównoważony człowiek który czyni wiele złego rządowi i Partii której jest przedstawicielem.
Polak
4 lata temu
Obojetnie kto jest "winny" 1. Totalna brak organizacji i to w takim resorcie jak MON?? 2. Straszny przyklad doroslych dla mlodzierz. Zero honoru
bDZUnGiH
mos
4 lata temu
jak długo ekscesy tego niezrównoważonego ministra ,bedą tolerowany jak długo będziemy oszukiwani kolejnymi kłamstwami, jakie ma haki na kaczyńskiego
prawda to
4 lata temu
Skandal na Westerplatte! Adamowicz wyłączył mikrofony podczas apelu poległych!!!
justyn
4 lata temu
bez przesady jaki skandal! Mamy gorsze problemy
inny.
4 lata temu
I co niby się stało miał być i nie był, nie pierwszy i nie ostatni któremu ktoś coś obiecał.
znesmaczony z...
4 lata temu
reklama ? czy skandal - wybierajcie autorzy.
generali
4 lata temu
Takie PRAWO SIEMONIAKA z PO .... Tylko oficer WP może być odczytywany tylko przez oficera WP
men
4 lata temu
Skandal to jest z PO-myjami od 10 juz lat...
alina
4 lata temu
kiedys w armi byli politruki mieli pensje jak kazdy oficer teraz sa panowie w sukienkach za 8 tys najlepiej awansowal BISKUP GLUDZ z szeregowca na generala i jak zwykle ich rola szerzenie ciemnoty
qwerty
4 lata temu
jak zawsze sianie sztucznej trawy
druch
4 lata temu
tylko bolszewicy tak robili pis musi odejsc
bDZUnGiz
polak 14
4 lata temu
zgodnie z przepisami regulującymi kwestię asysty wojskowej, apel poległych powinien być odczytywany przez żołnierza.Podpisał to kilka lat temu Siemoniak. Koniec kropka Panie Adamowicz, nie bij piany
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić