Wróć na
oprac. Anna Jastrzębska
|
aktualizacja

Skarby na "nielegalu". Samozwańczy archeolog z Wągrowca słono zapłaci za wykopaliska

92
Podziel się

35-letniemu mieszkańcowi Wągrowca przy pomocy detektora metalu udało się zgromadzić w domu imponującą kolekcję zabytków. Niestety na swoje poszukiwania mężczyzna nie miał żadnych pozwoleń. Ok. 800 przedmiotów o olbrzymiej wartości historycznej zostało zabezpieczonych przez policję.

Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca
Rzymskie denary, ozdoby z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - to niektóre skarby zabezpieczone w mieszkaniu samozwańczego archeologa z Wągrowca (Polica w Wągrowcu, Materiały prasowe)
bCYegfqt

Przyszła kryska na Matyska. Zapalony archeolog kopacz z wielkopolskiego został ujęty przez policję tuż po tym, jak sprzedał nielegalnie pozyskaną monetę z czasów rzymskich. W mieszkaniu 35-latka funkcjonariusze znaleźli niesamowity zbiór ok. 800 zabytków.

Wśród znalezisk są takie skarby jak: rzymskie denary (datowane na I lub II w n.e), ozdoby z epoki brązu, a nawet moneta z czasów piastowskich (prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego), na ten moment uznana przez ekspertów za jeden z najcenniejszych artefaktów w nielegalnej kolekcji.

bCYegfqv

Przedmioty zostały wykopane bez żadnych pozwoleń, a ponieważ mają dużą wartość historyczną, poszukiwaczowi skarbów z Wągrowca postawiono zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że samowolne poszukiwania utrudniają prace profesjonalnym archeologom, a od przyszłego roku roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia (będą traktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie, jak było do tej pory).

bCYegfqB

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie archeologiczne w Meksyku

bCYegfqW
KOMENTARZE
(92)
Głupota nie z...
3 lata temu
Lepiej niech gnije i przepadnie niż ktoś ma to wykopać ... jakie to „nasze”
Odyniec
3 lata temu
Lepiej wywieść i opylić potem niech odkupują, bo to chory kraj
wojtask68
3 lata temu
wolność i demokracja :)
bCYegfqX
hary-63
3 lata temu
sam się prosił.Należało sprzedać za granicą i olać złodziejski kraj.Okazuje się ,że nie bandytów musimy się bać ,ale tego kraju w którym przyszło nam żyć.Zamiast cieszyć się ,że ktoś znalazł i dogadać się z nim ściga się jak bandytę.
123
3 lata temu
Tacy właśnie jesteśmy wolni, żyjąc w wolnym kraju.
Najnowsze komentarze (92)
Hhjjjj
2 lata temu
Złodziejski pańsywo lepiej nich gnje
Prawy obywate...
2 lata temu
Dziadowskie prawo, jeśli w czasie przekopywania ogrodu znajde kawałek blachy czy kapsel z PRLu to wysyłam do Wojewódzkiego Konserwtora Zabytków bo to może być zabytek😈 Nie chcę iść do więzienia! Proponuje wszystkim zrobić tak samo😇
Aaa
3 lata temu
Zamiast mieć prawo pierwokupu przez państwo i nie wymyślać bzdur to ludzi sekuja za pasje
Jo
3 lata temu
Kara za wykopaliska bo samozwanczy poszukiwacz sam wykopal starocie z ziemi .a ja jestem ciekaw kto to miał wykopać i skad by wiedział gdzie szukac tego skarbu ,lezalo by to wszystko w ziemi jeszcze tysiąc lat .moze niech określą się archeolodzy kiedy mieli zamiar znaleźć to i gdzie ,a jak nie maja odpowiedzi to im po 5 lat a nie znalazcy .
niedlazłodzie...
3 lata temu
Komentarze świadczą o tym, że większość z was ma mentalność złodzieja. I powielanie tych bzdur o gniciu w ziemii.... ciekawe ilu z tych złodziei poddaje wydobyte zabytki fachowej konserwacji, żeby zapobiec ich całkowitej degradacji.
miki
3 lata temu
Szkoda chłopa niedość ze wykopał to jeszcze kara co za prawo mamy w Polsce.
Guzdaw
3 lata temu
Po same jaja.
Kris
3 lata temu
Uważajcie na niego w więzieniu. Na pewno będzie robił podkop.
bCYegfqP
Ari
3 lata temu
I niech się cieszą, że w ogóle ktoś podejmuje takie czynności jak poszukiwania. O ilu rzeczach by się nie słyszało, gdyby nie Ci ludzie, którzy robią coś co lubią i tak naprawdę wszyscy na tym korzystają.
Ari
3 lata temu
Złodziejskie prawo. Znalazł, właściciel z pewnością nie żyje. Połowa wartości jego, połowa właściciela ziemi. A jak muzeum nie chce kupić? To znaczy, że to śmieć.
Tomi1q
3 lata temu
Te monety to zwykle smieci po 1-2zeta do kupienia na allegro
nm
3 lata temu
to skandaliczne ostatecznie znalazł więc jego
Gość
3 lata temu
Rzymskie denary to takie zabytki że chodzą po 30 zł
tra la la
3 lata temu
No to teraz tylko śledzić allegro i sklepy internetowe. Jak kto kupi wykrywacz albo łopatę to rweizja, konfiskata majątku, dla właściciela więzienie i już jest kasa na 500+ i misiewiczów.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić