Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Sławomir Cenckiewicz ujawnił listę przedmiotów wysłana przez władze PRL w kosmos

27
Podziel się

Portrety komunistycznych przywódców, "Manifest Komunistyczny" i "Konstytucja PRL". To część przedmiotów, które komunistyczne władze Polski wysłały w kosmos razem z polskim kosmonautą. Co się z nimi stało?

Piotr Klimuk i Mirosław Hermaszewski przed wejściem na pokład Sojuz 30
Piotr Klimuk i Mirosław Hermaszewski przed wejściem na pokład Sojuz 30 (PAP, Tadeusz Zagoździński)
bCFFXhKd

- Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuję się zaszczycony umożliwieniem mi wykonania lotu kosmicznego na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Okazanego mi zaufania nie zawiodę! - mówił kilka minut przed startem Mirosław Hermaszewski. Jako pierwszy i do tej pory jedyny Polak poleciał w kosmos. 27 czerwca 1978 o godzinie 17:27 czasu warszawskiego statek kosmiczny Sojuz 30 wystartował z kosmodromu Bajkonur.

"Ziemia nadaje muzykę. Rodowicz śpiewa 'Kolorowe jarmarki'. Anna German śpiewa ulubioną przez geologów, ale przede wszystkim kosmonautów 'Nadzieję'. Na tle melodii słyszymy końcowe komendy odliczania - wspominał Hermaszewski moment startu po latach, w książce "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty".

Ówczesne ministerstwo obrony narodowej wyposażyło Hermaszewskiego dość niezwykle na tę podróż. Pełną listę przedmiotów, które zapakowano do plecaka polskiego kosmonauty opublikował na swoim profilu na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz.

bCFFXhKf

"Normalny człowiek w podróż bierze inne rzeczy..., chyba że w Kosmos leci, to bierze zestaw kosmiczny :)" - napisał Cenckiewicz.

Lista jest niezwykle intrygująca. Co się na niej znalazło? Oczywiście, flaga narodowa. Liczba: 21 sztuk. Do tego m.in. dwa godła PRL, Portrety Brezniewa i Gierka, miniaturowe wydanie "Manifestu Komunistycznego", "Manifest PKW"," Konstytucja PRL", ziemia z pól Lenino i Warszawy oraz znaczki VI i VII Zjazdu PZPR.

Internautów, którzy zapoznali się z postem Cenckiewicza bardzo zainteresował los zabranych przez Hermaszewskiego gadżetów. jeden z nich postanowił nawet zapytać się o to zięcia gen. Hermaszewskiego, europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.

bCFFXhKl

"Jak nic komuniści myśleli, że Hermaszewski albo kosmitów, albo anioły spotka i trzeba będzie mieć jakieś podarki" - skomentował listę jeden z internautów.

"Co w tym dziwnego? Dziś też kosmonuaci zabierają flagi, znaczki i np. banknoty w kosmos, bo ich wartość po powrocie jest kosmiczna" - napisał kolejny.

Część internautów zaczęła przewidywać, co musiałby zabrać na orbitę Hermaszewski, gdyby leciał w kosmos dziś.

bCFFXhKm
bCFFXhKG
KOMENTARZE
(27)
wiesiek - ser...
2 lata temu
A co miał zabrać ? ŻYLIŚMY W PRL -u i ten ustrój dał szarym polakom wykształcenie ,opiekę zdrowotną , mieszkania , wczasy ,pracę , sanatoria itd .To nie co to teraz ,bezdomność ,bezrobocie ,beznadzieję, no to co miał zabrać ?
Czas
2 lata temu
Kwasniewski to by zablal pol litra , kaczynski kota a rydzyk podarunki bezdomnych. Tak zmieniaja sie czasy
kij
2 lata temu
Teraz powinien polecieć piernik i ten co ma kota na punkcie kota,
bCFFXhKH
złuda
2 lata temu
Hermaszewski, ani inny Polak już w kosmos nie poleci. Nie te czasy. A teraz wszyscy do kieratu i kredyt hipoteczny spłacać do końca swojego żywota.
Św Anzelm
2 lata temu
Teraz polski astronauta zabralby 21 krzyży, portrety Kaczyńskiego, Maciarewicza I Trumpa, IPN-owski album o żołnierzach wyklętych I nowozaprojektowane godło Polski: kaczkę.
Najnowsze komentarze (27)
Zbig
2 lata temu
Panie Cenckiewicz Pan się zajmie głupotą PIS . Pana choroba powrotu do przeszłości jest co najmniej żenująca. Ale fakt , zbił Pan na tym kapitał . Na pewno dzieci w nieodległej przyszłości będą się uczyć o Panu w elementarzu. I o to przecież tylko chodziło.
Kaszub
2 lata temu
Cenckiewicz, a tobie co do tego.... Historyk z Bożej łaski.... Hiena żerująca na nieszczęściach ludzkich....
bez niku
2 lata temu
Kosmici zobaczyli te podarunki i do dziś boją się tu przylecieć. Amerykanie wiedzieli co zabrać, że obcy się u nich o ziemię rozbili.
pawel z małej...
2 lata temu
A kogo wysłali w kosmos obecni rządzący po 1990? Nie jestem zwolennikiem komuny ale fakty to fakty. Dziś nie jesteśmy w stanie żadnego Polaka wysłać. Pieniądz jest ale nie tu gdzie trzeba, teraz się karmi nierobów po 500 ziko zamiast motywować do roboty i otwierać miejsca pracy. PO-wce też dobre były złodzieje. Czekam na Polski rząd z twarzami nieznanymi nikomu i podejściem do rządzenia jakie nikomu się nie śni. Cóż, marzyć każdy może...
Xxx
2 lata temu
Teraz by Donalda wysłali i jeszcze kilku ociemnialych
123
2 lata temu
dzisiaj by musial wziasc pomnik smolenskich baranow tych z pisu bo reszta jest niewinna
DrKuppelweise...
2 lata temu
A co zabrali Polacy w kosmos w nowej lepszej erze RP III i pół ? Że co ? Że 40 lat później nie było takiego lotu ? Co .... może jeszcze ,że Polska się cofnęła w rozwoju dzięki styropianom ?
wd40
2 lata temu
Może figurki kaczyńskich miał wziąć!!!!
bCFFXhKz
W PiS du
2 lata temu
Już nie będę mówił co dojna zmiana by wysłała.
1999
2 lata temu
zdrajcow takich iak np. bolek lub donald wystrzelic w kosmos (bez powrotnie)
Ja
2 lata temu
Na tym zdjęciu chyba jest Patryk Jaki?? Faktycznie, facet się zachowuje jakby urwał się z kosmosu!!
jxx.
2 lata temu
A co miał zabrać ten pismak zabłysnął wiedzą szkolnego ucznia następny lot z tym całym Cenckiewiczem i będzie ok.
wwwa
2 lata temu
Ja rozliczam siebie i mamę w podatnik. info, bo jest całkowicie darmowy. Nieważne czy online czy offline.
lolek
2 lata temu
musiał by zabrać kota naszego wodza :D
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić