Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Smartfon przetrwa upadek z 30m, ale wypadnie ci z rąk i po nim. Jest na to wytłumaczenie

9
Podziel się

"Pajęczynka" na ekranie to jedno z najbardziej przykrych doznań związanych ze smartfonami. Czasem wystarczy upuścić urządzenie z wysokości nawet 20-30 cm i może dojść do uszkodzenia wyświetlacza.

Z kilku urządzeń można było wciąż korzystać
Z kilku urządzeń można było wciąż korzystać (Youtube.com)
bEUwNxQR

Mój świeżo kupiony smartfon wypadł z kieszeni, gdy kucnąłem. Nie zdążyłem jeszcze kupić do niego etui, a ekran już miałem uszkodzony. Swoją drogą to pierwszy i jedyny taki mój przypadek "pajęczynki". Tymczasem w internecie można natrafić na filmiki przedstawiające ludzi zrzucających smartfony z ogromnej wysokości, a te jeszcze potrafią działać, lub nawet obyć się bez większych skutków ubocznych.

Komuś wypadł telefon z samolotu podczas nagrywania. Spadł na ziemię i wciąż działał.

bEUwNxQT

Ekipa z portalu Tom's Guide postanowiła sprawdzić, co się stanie, gdy upuszczą telefon z wysokości 30 metrów. Okazuje się, że telefon może przetrwać taki upadek, podczas, gdy z wysokości około 2 metrów to samo urządzenie rozbiłoby się. Jak to możliwe? Znaczenie ma tutaj wiele czynników, oczywiście głównie to powierzchnia uderzenia i kąt upadku. Jednak wynika to również z unikalnej struktury atomowej szkła.

Aby to przetestować, ekipa zebrała kilka kamer, drona i 12 smartfonów, o łącznej wartości 18 tys. dolarów. Następnie urządzenia zrzucono przy użyciu latającej maszyny z wysokości około 30 metrów. Niektóre telefony się rozbiły ale inne przetrwały uderzenie. Zaskoczeniem nie jest rozbicie się iPhone'a X. Istnieje stereotyp, że ekrany tych urządzeń mają skłonność do tłuczenia się.

Innym urządzeniem, które nie nadawało się do użytku był LG V30. Natomiast co ciekawe, praktycznie bez szwanku wyszedł Samsung Galaxy S9. Co prawda nie wszystkie urządzenia uderzały w to samo podłoże. Sporo zależało też od kąta kontaktu z podłożem.

bEUwNxQZ

Szkło dobrze znosi siły uderzające bezpośrednio w całą strukturę, dlatego smartfon upadający na ekran jest w stanie przetrwać uderzenie. Natomiast w przypadku naprężenia jest gorzej. Nie próbuj wyginać szkła, ale jeśli to zrobisz, masz pewność, że pęknie i "wystrzeli" w tysiącach kawałeczków. Taki wniosek wysnuł Peter Houk, dyrektor MIT Glass Lab, w rozmowie z Tom's Guide.

bEUwNxRu
KOMENTARZE
(9)
pirat
4 lata temu
Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa
aaa
4 lata temu
A dodam jeszcze, że jak wpadnie do wody to się utopi, ale jak będzie bardzo płytko to może się rozbić. Albo też wbić dno jak będzie miękkie. 1000 USD z zaoszczędzony kolejnych kilkunastu tysięcy proszę przesłać na konto...
aaa
4 lata temu
Trzeba było siedzieć w szkole i się uczyć to by nie stracili 18 tys. dolków. Wielkie mi "odkrycia". Mogłem im to powiedzieć za 1000 dolarów, szczególnie tak wielkie nowości jak to, że uszkodzenia są zależne od kąta upadku.
bEUwNxRv
Alibaba
4 lata temu
Niezła reklama ,kto zarobił ?
gość
4 lata temu
Zrzucili każdy model RAZ i na tej podstawie wyciągają wnioski... Brawo!
naprawa smart...
4 lata temu
Jak sie zrobi pajeczynka, wystarczy jako tlo dac zdjecie pajaka i smarfon naprawiony.
wyder33
4 lata temu
"Komuś wypadł telefon z samolotu podczas nagrywania. Spadł na ziemię i wciąż działał" Większych bzdur nie czytałem.Zresztą cały artykuł nic nowego nie wnosi no chyba że dla ludzi z wypranymi mózgami co na rzeczy oczywiste reagują wielkimi oczami wymawiając magiczne słowo "wooow"
BOLEK
4 lata temu
Mam starego poczciwego Sonego SP, dziesiątki razy mi wypadł, obudowa już wytarta i nic mu nie dzieje się. Szkoda że chodzi wolno bo inaczej w życiu nie myślałbym o zmianie
gość
4 lata temu
Lokowanie produktu...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić