o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Michał Gostkiewicz
Michał Gostkiewicz
|
aktualizacja

Smutne dane: Polacy nie wierzą, że na emeryturze będą mieli za co żyć. I nie oszczędzają

40
Podziel się

"Nie wierzę, że emerytura zapewni mi godne życie i byt na starość" - uważa aż 76 proc. badanych przez Wirtualną Polskę w panelu Ariadna. Ale czy jakoś temu przeciwdziałamy? Nie.

Polacy boją się, że na emeryturze nie będą mieli za co żyć
Polacy boją się, że na emeryturze nie będą mieli za co żyć (East News, Bartosz Krupa/East News)
bECelhIl

To chyba jedyne badanie, w którym wyborcy PO i PiS są tak bardzo zgodni. 80 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy Platformy Obywatelskiej jest pewnych, że emerytura, która ich czeka w przyszłości, nie zapewni im godnego życia. Uważa tak też aż 62 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

Badanie pokazuje, że Polacy – niezależnie od preferencji politycznych – nie mają wielkich nadziei na to, że po pracy przez całe życie polskie państwo wynagrodzi im to emeryturą, na której nie będą musieli martwić się o byt. Ale czy próbują zaradzić tej sytuacji? I jak?

bECelhIn

Pierwsza odpowiedź – trzeba oszczędzać. Możliwości oszczędzania jest sporo, tylko najpierw trzeba mieć, żeby z tego oszczędzać. Jak wygląda to w Polsce?
Ile miesięcznie oszczędzamy, jeśli już oszczędzamy? Regularnie odkłada na przyszłość 35 proc. badanych. Prawie połowa – 45 proc. – co miesiąc przeznacza na "wspomożenie emerytury" od 100 do 250 zł. Kolejne 24 proc. oszczędza poniżej 100 zł miesięcznie! To mniej niż 1200 zł rocznie. Zaledwie 11 proc. społeczeństwa może pozwolić sobie na odkładanie powyżej 500 zł miesięcznie.

Natomiast większość badanych przez nas w panelu Ariadna nie oszczędza pieniędzy na emeryturę w ogóle. Aż 65 proc. badanych żyje od pierwszego do pierwszego.

Oczywiście nie w każdym przypadku przyczyną braku oszczędności jest fakt, że bieżące wydatki pożerają wszystkie dochody. Biorąc jednak pod uwagę, ilu polskich obywateli zarabia naprawdę niewiele, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że wiele milionów Polaków nie oszczędza, bo najzwyczajniej w świecie nie ma z czego.

bECelhIO
Źródło:
Ariadna
KOMENTARZE
(40)
Sd
3 lata temu
Z czego tu oszczedzac? Czekam na propozycje. Palenie juz odstawilem alkocholu nie pije. Zarobki kolo 2000 zl
Liliana 35
3 lata temu
A z czego oszczędzać z tej najnizszej krajowej? Stale ceny idą w górę, A zarobki tylko parę gruszy? A kto nam ukradł nasze oszczędzonych środków z ofe?
sd
3 lata temu
Rząd zżyna z nas składki i jeszcze oczekuje od nas, że z ochłapów, które dostaniemy, mamy sobie jeszcze sami odłożyć na emeryturę. Ładnie, nasz system emerytalny jak i reszta instytucji państwowych to totalna patologia.
bECelhIP
Stary matros
3 lata temu
Jedyny sposob na godne zycie po 65 roku zycia to - albo rzadowa emerytura, albo praca co najmniej 20 - 25 lat bez placenia podatku dochodowego. Powyzsze odnosi sie do KAZDEGO kraju. Biorac pod uwage wariant zycia na emeryturze w kraju europejskim oznacza to ekwiwalent ok 1 mln USD gotowki. Jest to mozliwe do zaoszczedzenia.. Po wprowadzeniu przepisow OECD o obowiazkowej rezydencji podatkowej trudne do zrealizowania - ale mozliwe. Oczywiscie nie na zadnej lokacie czy JAKIEJKOLWIEK innej inwestycji do ktorej dostep ma podatkowka, a jako oszczednosci w tzw zlocie inwestycyjnym (monety, sztabki itp.Note - zloto NIE podlega inflacji.
Ewa
3 lata temu
Jak pójdę na emeryturę, skończę ze sobą, żeby nie żyć w tym znienawidzonym kraju. Dawno przestałam być patriotką.
KaWa
3 lata temu
Doświadczenia historyczne nie są pozytywne jak chodzi o oszczędzanie. Niestety. Problemem jest po pierwsze, że nie ma z czego oszczędzać (większość nas ma kredyty), po drugie znalezienie odpowiedniej, dającej gwarancję formy oszczędzania jest niezwykle trudne. Polska to kraj, w którym były 2 wojny światowe, nacjonalizacja, dewaluacja, a nawet ostatni kryzys światowy pokazują jak nasze oszczędności przeskakują do kieszeni bankierów i innych złodziei w majestacie prawa.
piniendzy nim...
3 lata temu
kruk krukowi oka nie wykole !!!
P
3 lata temu
Ale jak umierac skoro nie ma za co pogrzebac....
Pixie
3 lata temu
A z czego maja oszczedzac skoro bardzo czesto brakuje do "pierwszego"? Kolejne podatki, kolejne podwyzki, nie kazdy lapie sie na 500+...
Marco Polo
3 lata temu
Co miesiąc płacę 1200 goownianego zusu i jeszcze mam oszczędzać??? To po co ja to płacę pytam się?
fakt
3 lata temu
Wielkość emerytury czy renty nie jest tak ważna jak to, czy aby dożyjemy aby móc ją pobierać?!!!
Tosiek
3 lata temu
Emeryci i renciści popierajcie władze czynem.....,umierajcie przed terminem.
eh
3 lata temu
odkładałem ale niejaki wincent wszystko ukradł ...kiedy za to odpowie?eh
bECelhIH
Podatnik
3 lata temu
A te wszystkie firmy obiecujące dostatnie życie i podróże na emeryturze doją was nieziemsko a wy becelujwcie wierząc ze tak będzie i dobrowolnie płacicie oszukując się sami sobie. I powiem więcej: te wszystkie firmy obiecujące same w to nie wierzą.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić