Wróć na
Sebastian Łupak
|
aktualizacja

"Solid Gold". Jacek Bromski o żądaniach TVP: "Taka cenzura nie spotkała nawet Wajdy"

24
Podziel się

Pokazy filmu "Solid Gold" zostały zablokowane przez jego koproducenta. W wywiadzie dla WP reżyser filmu Jacek Bromski mówi o tym, jakie żądania musiałby spełnić, aby "Solid Gold" trafiło na ekrany kin.

Jacek Bromski o żądaniach TVP: "To jest skandal bez precedensu"
Jacek Bromski o żądaniach TVP: "To jest skandal bez precedensu" (East News)

Sebastian Łupak, WP: O co tak naprawdę chodzi w zamieszaniu między panem a TVP w sprawie kolaudacji filmu "Solid Gold" i jego wycofania z konkursu w Gdyni?
Jacek Bromski: Chodzi o skrócenie filmu o 18 minut. Teraz film ma 2 godziny 18 minut. A TVP chce, żeby miał 2 godziny.

Przepraszam, dalej nie rozumiem.
Ja też nie. To jest nieuzasadnione żądanie. Ten film i tak jest już po skrótach. Skracałem, ile mogłem. Nie mogę bardziej, bo wtedy zgubię sens i stracę ważne rzeczy dla narracji. To, że ten film jest rzekomo za długi, to nie jest żaden argument. "Solid Gold" jest taki, jaki powinien być.

Czy za żądaniem TVP stoi coś innego?
Nie wiem. Nie możemy się porozumieć co do ostatecznego kształtu tego filmu. To jest skandal bez precedensu, że ten film wycofano z konkursu głównego. Tego jeszcze w Gdyni nie było. Nawet w PRL, jak przyszedł prikaz do jury, żeby nie dawać grand prix filmowi "Człowiek z marmuru" Wajdy, to jednak z konkursu go nie wycofali. Ja chciałem pokazać swój film w Gdyni widzom i środowisku. I to zostało mi uniemożliwione.

Film miał mieć premierę latem. Mamy wrzesień i nic…
TVP przyjęła film do dystrybucji i premiera miała być 5 lipca. Wszystko było do premiery przygotowane. Potem TVP odłożyła premierę…

Chcieli zrobić ją tuż przed nadchodzącymi wyborami…
Prawdopodobnie chcieli i chcą go wykorzystać propagandowo. I zaczęli coś grzebać. To są decyzje Jacka Kurskiego. Cały czas z ich strony jest presja na mnie i na producenta. Wycofanie filmu z Gdyni jest elementem tej presji. A problem w tym, że tego filmu nie można wykorzystać propagandowo, chyba, że się go zmanipuluje.

Czuje się pan ofiarą manipulacji politycznych?
Niedługo wszyscy będziemy ofiarami. Dziennikarze mają podobno przechodzić jakąś weryfikację. Artyści będą klasyfikowani na kategorie. Wie pan, coś jak zasłużony artysta Sowieckiego Sojuza. Teraz będzie zasłużony artysta dobrej zmiany. Ja zawsze byłem neutralny, bo do tego obliguje mnie posada prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ja bronię tylko interesu filmowców. PiS sam sobie robi wrogów.

Jaką macie teraz – pan i producent, czyli Akson Studio - możliwość ruchu?
Wyjście honorowe jest takie, że jeśli TVP się ten film tak nie podoba, to niech nam go oddadzą. My zwrócimy im pieniądze i pójdziemy do innej telewizji z filmem i serialem "Solid Gold". Mam nadzieję, że niedługo sprawa się wyjaśni.

Przypomnijmy: film Jacka Bromskiego "Solid Gold" został w ostatniej chwili wycofany z konkursu głównego na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zaskoczeni byli zarówno widzowie, jak i sam reżyser, którego nikt wcześniej o tym nie poinformował. W oficjalnym oświadczeniu Akson Studio, czyli producenta, czytamy, że "Solid Gold" "wycofano z powodów formalnych wynikających z umowy koprodukcyjnej z TVP S.A.".

KOMENTARZE
(24)
ms
8 miesięcy temu
Pan Bromski mówi nielogiczne rzeczy moim zdaniem. TVP protestowała aby nie wyświetlać filmu? Widać, że kręci.Żałosne !
Marek
8 miesięcy temu
TVP do likwidacji
il
8 miesięcy temu
Wajda robił filmy na zamówienie aparatu. To co go miało spotkać.
rafalwyszynsk...
8 miesięcy temu
tzn. że PO niechce aby przypominać ludziom afere z czasów ich rządów , tylko taki wniosek sam się nasuwa ,
poko.
8 miesięcy temu
TVP, to SUPER Telewizja!
Najnowsze komentarze (24)
adamo
8 miesięcy temu
nie walaj głupa Bromski! chodzi o to że wyciąłeś sceny jak POlitycy ciągną samolot dla Amber Gold!
w zywe oczy
8 miesięcy temu
Czuje się pan ofiarą manipulacji politycznych? Niedługo wszyscy będziemy ofiarami. I wszystko jasne. Przekabacony przez tfu opozycję. Kłamie jak z nut, wyciął kluczowe fragmenty zdziwiony ,ze koproducent wyraził sprzeciw.
alfik
8 miesięcy temu
Teraz zwala na na TVP niech lepiej powie ile dostał za wycięcie niewygodnych fragmentów i ile dostał za to kasy. A swoja drogą sam łazi po sponsoring do telewizji skamlał a teraz wywinął orła i udaje głupiego.
dder
8 miesięcy temu
Kur-wizja i wszystki jasne
Mika
8 miesięcy temu
Nie wierze w ani jedno slowo. Jakos aktorzy u Vegi nie widza problemu na bycie wykorzystywanym w prpagandzie politycznej a tu nagle sprawiedliwy sie znalazl? Za malo ci zaplacili to problemy robisz! Dobrze wiedziales z kim w uklad idziesz a teraz udajesz greka. Daj spokoj. Wstyd.
emeryt
8 miesięcy temu
No i co ? wraca coś gorszego niż komuna ....brawo , głosujcie dalej tak .
Cider
8 miesięcy temu
Politruki ze szmatławca gdzie jest pytanie o to czy ten politruk wyrzucił scenę jak mafia PO ciągnie samolot grandziarza.
telewic
8 miesięcy temu
Kurski nie ma czasu na takie bzdety, on się zajmuje obwieszczaniem wykresów oglądalności i promowaniem swojej rodzinnej fotki.
+++
8 miesięcy temu
Jaki pan, taki kram a w temacie obiecanych zmian w abonamencie RTV dalej nic. Obiecanki cacanki...
abonent RTV
8 miesięcy temu
A czego się można spodziewać po prezesie Kurskim? Jego interesują wykresy oglądalności, które on ogłasza wszem i wobec wraz ze swą małżonką, pierwszą dama TVP.
ADA
8 miesięcy temu
Dopóki w TVP będzie miłościwie panował sekretarz Kurski to tak tam będzie. Wstyd, obciach i żenada!
Bob
8 miesięcy temu
Bromski niesciemniaj!
obserwer
8 miesięcy temu
Gość zwyczajnie kłamie.TVP się wkurzył bo Bromski[ podobno] pod naciskiem w Wyborczej sam ocenzurował i wyciął sceny niekorzystne dla Totalnych. a pozostawił krytykę PISu.
pl
8 miesięcy temu
Kurskowszczyzna do likwidacji!!!!!!!!!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić