Wróć na
oprac. Katarzyna Bogdańska
|

SOS dla Ziemi: Francuscy naukowcy biją na alarm

54
Podziel się

Ekstremalne temperatury w Europie, Japonii, Afryce Północnej i w USA, pożary lasów, topniejące lodowce na Antarktydzie: to tylko tegoroczne oznaki zmiany klimatu. 700 francuskich ekspertów bije na alarm.

Naukowcy skarżą się, że walka z globalnym ociepleniem postępuje o wiele za wolno
Naukowcy skarżą się, że walka z globalnym ociepleniem postępuje o wiele za wolno (DW)
bCPzCAmt

W niekonwencjonalny sposób 700 francuskich naukowców zwraca uwagę światowej społeczności na grożącą katastrofę klimatyczną. We wspólnym apelu opublikowanym na tytułowej stronie dziennika "Libération" wzywają rządy wszystkich krajów do niezwłocznego działania dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Do 2030 r. można podołać wyzwaniom, jakie stawiają zmiany klimatyczne tylko pod warunkiem, że nastąpią "natychmiastowe zmiany w ramach ambitnych i jasno wyznaczonych celów".

Podpisanie porozumienia to za mało

Zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne, choćby przez rosnące średnie temperatury, topniejące lodowce, pak lodowy i lądolody, podnoszenie się poziomów mórz i oceanów, zniszczenie ekosystemów i zakwaszanie oceanów. "Samo mówienie nie wystarcza, jak pokazują najnowsze dane o emisji gazów cieplarnianych” – krytykują eksperci, wśród nich ekolodzy, ale też fizycy i ekonomiści.

Całkowita wartość spalania paliw kopalnianych takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz, wzrosła w Europie w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o 1,8 proc., w tym o 3,2 proc. we Francji.

bCPzCAmv

Naukowcy skarżą się, że walka z globalnym ociepleniem postępuje o wiele za wolno. Wskazują na paryskie porozumienie klimatyczne z grudnia 2015 i przyjęty w jego ramach globalny plan działania – rządy zobowiązały się do zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie "dużo poniżej 2°C” w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Ale tak ogromnego projektu nie realizuje się samym podpisaniem umowy, ostrzegają eksperci.

"Cel najwyższej rangi”

Autorzy apelu zwracają jednocześnie uwagę, że "wiele rozwiązań mogących przeciwdziałać zmianom klimatycznych stoi już do dyspozycji”. Są to na przykład korzystanie z bezwęglowych źródeł energii, lepsza izolacja budynków, inna forma mobilności czy rolnictwo ekologiczne. Naukowcy podkreślają, że walka z globalnym ociepleniem jest „politycznym celem najwyższej rangi”.

"Rise For Climate"

W stolicy Tajlandii Bangkoku kończy się w niedzielę ostatnie, międzynarodowe spotkanie przed grudniowym szczytem COP24 w Katowicach. W sobotę w Tajlandii i 82 innych krajach odbyły się demonstracje i protesty w ramach światowej akcji "Rise for Climate”. Ich uczestnicy domagali się bardziej zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

Różne imprezy odbyły się także w Berlinie. Sojusz organizacji ekologicznych wezwał rząd do podjęcia ostrzejszych kroków przeciwko wykorzystywaniu i spalania paliw kopalnych. Motto protestów: "Nasza Ziemia płonie: działajcie nareszcie!”.

bCPzCAmB

DW / stas

bCPzCAmW
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(54)
ala
2 lata temu
Znów Niemcy mają najwięcej do powiedzenia. Koniec z węglem a sami chcą kupować polskie kopalnie. Brakuje im węgla i dlatego tyle robią hałasu.
Crusader
2 lata temu
Gdzie byli ci "naukowcy" kiedy wikingowie w XII wieku mogli uprawiać ziemię na Grenlandii.
das
2 lata temu
To niech w końcu powiedzą o PRZEBIEGUNOWANIU ziemi a nie siedzą cicho i wymyślają jakieś GLOBALNE OCIEPLENIE. Jak ktoś nie wie co to PRZEBIEGUNOWANIE to niech poczyta. A nawet na Disco very był dokument i dowody na to że ziemia się przebiegunowuje.
bCPzCAmX
INFORMER
2 lata temu
Samochody elektryczne mają albo b.mały zasięg albo b.długi czas ładowania albo po prostu niską trwałość kosztownych akumulatorów. Niedopracowany środek transportu, znacznie lepszy byłby czysty napęd wodorowy. Zarówno do ładowania akumulatorów jak i wytwarzania paliw z H2 na czele wymagana jest spora energia, więc bez powszechnej zmiany rodzaju elektrowni na nie wytwarzające spalin nic, ale to nic z tego nie wyjdzie (poza mega zyskami władz państwowych - podatki i firm energetycznych - większy popyt na prąd naturalnie znacznie zwiększy jego cenę).
SEVER-E
2 lata temu
Zwietrzyli łatwy hajs
Najnowsze komentarze (54)
kowal
2 lata temu
A wystarczyłoby wysterylizowac połowę populacji, zaczynając od nieprzystosowanych
Ja
2 lata temu
Sami na atolu muroa odpalali bomby atomowej teraz się krzywda dzieje ?
opo
2 lata temu
kolejny atak bzdur klimatycznych
koko
2 lata temu
Lipa artykuł.....
Timon i Pumba
2 lata temu
a co mnie to obchodzi niech się podnosi i opada, niech topnieje i marznie , niech pada i wieje , niech świeci słońce i pada śnieg, koniunktura, normalna sprawa Hakunamatata
Przemek496
2 lata temu
Ich nic nie obchodzi klimat,chcą jeszcze więcej surowców ukrytych pod lodem i będą dalej grzać.Lodowce które znikną już nie wrócą,tylko na nich miejsca będą kopalnie i pola uprawne to już przesądzone
DIG
2 lata temu
Klimat sie zmienia od kiedy istnieje Ziemia. Naukowcy niech wezma lepiej dluzszy urlop, poczytaja cos madrego i popracuja nad czyms uzytecznym.
aaaaaaa
2 lata temu
przed chwilą czytalam artykul ze w dubaju chcą przyciągnąć gore lodowa to arabom można ale nas alarmują bez sensu
bCPzCAmP
ktośtam
2 lata temu
Te bzdury biją już po głowie normalnie . Nie ma ,żadnego globalnego ocieplenia ,tylko przebiegunowanie ziemi, po drugie wieksza aktywność słoneczna i PO TRZECIE NAJWAŻNIEJSZE w przeszłości erach kredy i innych , zawartość co2 była dużo większa i temperatura także dlatego ludzie byli ogromni , zwierzęta ogromne i roścliny ogromne , bo CO2 jest niezbednym budulcem do życia. Dlatego rośliny ze znikomym dostępęm światła a dużą ilością co2 rosną bez problemu
Schetino
2 lata temu
Najbardziej truje Totalna Opozycja i KODziarze
gośc
2 lata temu
Ciekawe czym się żywiły mamuty które teraz odnajdują w wiecznej zmarzlinie.
yhym
2 lata temu
skonczy sie tak ze i tak wszyscy umra
Gość
2 lata temu
Co za kłamstwa niemieckie drukujecie. Przestańcie bawić się haarpem to Ziemia i ludzie odpoczną i życie wróci do równowagi.
Zorro
2 lata temu
Propaganda i prowokacja. Jaki my mamy na to wpływ ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić