Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na

Izraelczycy ponownie ruszą na Księżyc. Tym razem misję sponsoruje rząd

19
Podziel się:

Pamiętacie izraelski łazik Beresheet, który rozbił się o powierzchnię Księżyca? Jego twórcy, SpaceIL jeszcze przed wysłaniem w kosmos pierwszej maszyny, zapowiadali budowę kolejnej. Tymczasem nagle misją zainteresował się izraelski rząd.

"Małe państwo, wielkie marzenia" - SpaceIL
"Małe państwo, wielkie marzenia" - SpaceIL (Twitter, SpaceIL)

Minister technologii, nauki i kosmosu rządu Izraela, Ofir Akunis, zapowiedział wsparcie finansowe dla firmy SpaceIL. Państwo ma przeznaczyć na budowę łazika i sondy kosmicznej Beresheet 2 aż 20 milionów nowych szekli. To około 21,3 miliona złotych.

Dotychczas w SpaceIL finansowanie pochodziło głównie z rąk prywatnych darczyńców. A mimo to, osiągnęli prawie tyle, co agencje kosmiczne sponsorowane przez Chiny, Stany Zjednoczone czy Rosję. Gdyby tylko jeszcze udało im się wylądować na Księżycu, to byłby prawdziwy hit.

SpaceIL wie już, dlaczego Beresheet rozbił się o powierzchnię Księżyca. To był przykry widok, gdy po 6,5 miliona kilometrów lotu doszło do awarii silnika. Zaledwie 6 minut przed samym lądowaniem. Inżynierowie wyciągnęli wnioski i wiedzą, że kolejna próba będzie sukcesem.

Zobacz także: Zobacz też: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"

Ofir Akunis już odezwał się do NASA w sprawie dalszej współpracy. W końcu to właśnie oni pomogli w wysłaniu na Księżyc Beresheet. Przede wszystkim NASA dostarczyła Izraelczykom moduł wzmacniający komunikację z sondą.

"Projekt Beresheet zafascynował i zjednoczył Izraelczyków, którzy spodziewali się udanego lądowania na powierzchni Księżyca" - mówi Akunis. "Ogromne zainteresowanie ludzi, ale także osiągnięcia technologiczne SpaceIL przyciągnęły naszą uwagę" - dodaje minister. Rząd Izraela nie ma wątpliwości, że z ogromnym wsparciem finansowym uda się stworzyć Beresheet 2 i posadzić łazik na powierzchni Księżyca.

KOMENTARZE
(19)
dzięcioł
3 lata temu
No i niech tam zostaną a następnie niech zaproszą wszystkich swoich współbraci .
TP
3 lata temu
Wszyscy?
Polak
3 lata temu
No dobrze, bardzo dobrze niech na księżycu szukają frajerów do wypłaty odszkodowań za holocaust i utracone mienie a nie w Polsce!!
Mick
3 lata temu
Niech lecą wszyscy i nie wracają.
pandora
3 lata temu
Niech tam lecą po odszkodowania
kukulka6
3 lata temu
oby sie rizje ba l i
Satelita
3 lata temu
Pewnie tam będą szukać antysemitów!!! To już PO księżycu!!!
Szlomo
3 lata temu
Pamiętajcie, będzie potrzeba też szabes-goj-ów. Rekrutacja wkrótce :) Kto będzie w szabes obsługiwał lądownik ?
'zasponsoruje...
3 lata temu
wyharaczuje od Polski za 'mienie bezspadkowe'
&*.
3 lata temu
Przestali by się wygłupiać. Większe państwa nie stać na takie misje, a ci chyba liczą że będą mieli pieniądze z szantażowanych państw z ustawy 447. Bo innej możliwości państwa utrzymywanego przez USA nie widzę.
hihi
3 lata temu
Miejmy nadzieję, że wyniosą się na Księżyc na stałe.
Figo
3 lata temu
Niech się spakują i lecą wszyscy. Mieliby w końcu swoją ziemię obiecaną. I mieliby spokój z Palestyńczykami.
gość
3 lata temu
No brawo, teraz będą okupować księżyc jako ziemię obiecaną. Palestyna im nie wystarcza, co za ekspansywny chazarski motłoch.
gość
3 lata temu
Dorzucę się do tego szczytnego celu jeżeli obejmować on będzie wylot wszystkich żydów z izraela + amerykańskich żydów wichrzycieli porządku społecznego i prowadzących przedsiębiorstwo holokaust.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić