o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Spór o Westerplatte. Ministerstwo kultury stawia ultimatum

47
Podziel się

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego jest gotowe, by podjąć rozmowy ws. przyszłości Muzeum Westerplatte z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Najpierw resort domaga się jednak cofnięcia decyzji o wyrzuceniu archeologów, którzy prowadzili na Westerplatte prace wykopaliskowe.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (Agencja Gazeta, Maciek Jaźwiecki)
bDYIZDFN

Do spotkania Aleksandry Dulkiewicz z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem miało dojść 25 czerwca. Warunkiem ze strony prezydent Gdańska było zagwarantowanie udziału w rozmowach przedstawicielom kombatantów, środowisk muzealniczych oraz związanych z architektami i historykami sztuki.

Z komunikatu przesłanego przez MKiDN w środę wynika, że do spotkania może jednak nie dojść. "MKiDN jest zaskoczone, że po wielokrotnych prośbach wiceministra Jarosława Sellina o spotkanie z prezydent Gdańska i rozmowę na temat przyszłości Muzeum Westerplatte, oraz po ustaleniu terminu takiego spotkania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pani prezydent Gdańska stawia dodatkowe warunki. Stawianie warunków metodą post factum rodzi pytanie o rzeczywiste intencje pani prezydent, dotyczące przyszłości Westerplatte. MKiDN nie będzie uczestniczyło w prywatnym projekcie politycznym prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wszelkie rozmowy z Panią Prezydent będą możliwe po wycofaniu się z decyzji sprzed 3 dni o wyrzuceniu archeologów z półwyspu. W przeciwnym razie spotkanie zaplanowane na wtorek 25 czerwca nie odbędzie się" - czytamy.

bDYIZDFP

Resort podkreśla również, że dzięki pracom archeologów, które są prowadzone od 2016 roku, udało się pozyskać 50 tys. nowych artefaktów, z których część może trafić do ekspozycji muzealnej. Jednocześnie MKiDN zaznacza, że dotychczas przebadano zaledwie ok. 3 proc. półwyspu. - Badania te zostały brutalnie przerwane przez prezydent Gdańska, co jednoznacznie świadczy o braku dobrej woli w dążeniu do wspólnego upamiętnienia tego świętego miejsca - pisze ministerstwo kultury.

Zobacz także: Zobacz także: "Czy PO wie, co robi?". Rozenek-Majdan na konferencji Platformy w Sejmie

W dalszej części komunikatu resort podkreśla, że to wiceminister Jarosław Sellin jako pierwszy wyszedł z inicjatywą spotkania z prezydent Gdańska - po raz pierwszy 29 stycznia tego roku. MKiDN podkreśla, że mimo wielu prób nawiązania kontaktu z Aleksandrą Dulkiewicz, ta zainteresowała się sprawą dopiero wtedy, gdy PiS przygotowało specustawę dotyczącą budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

bDYIZDFV

Rząd oferuje władzom Gdańska 150 mln złotych na budowę muzeum. Gdański ratusz twierdzi jednak, że PiS próbuje wykorzystać sprawę Westerplatte politycznie i przygotowało projekt specustawy w tej sprawie "na kolanie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYIZDGq
KOMENTARZE
(47)
gdk
2 lata temu
Trzeba pr okuraturę zainteresować działalnością prezydenta Gdańska, niezła afera
zebra
2 lata temu
to co adamowicz i dulkiewiczowa robili, właściwie nie robili, czyli pozwalali na dewastację WEsterplatte powinno być ocenione przez prokuraturę.
aaa
2 lata temu
i po co tą dulkiewicz powoływali w ramach poszanowania demokracji? a ona odpłaca takim brakiem szacunku. jej gadanina że klimat w Polsce jest podobny do czasów stalinizmu była już niezłym przegięciem. czy ona szanuje wybory Polaków?
bDYIZDGr
Lizusek Preze...
2 lata temu
Jestem Gdańszczaninem, ale niestety nie mogę pochwalić się poczynaniami Pani Prezydent, chociażby Jej uczestnictwo w Paradzie Równości, gdzie Najświętsze Symbole zostały sprofanowane, same przez się mówią w jakim kierunku zmierza moje ukochane miasto Gdańsk, straszne to jest, że kobieta nie widzi nic złego w tym co robi, jestem przekonany że Prezydentem długo nie będzie, ludzie zrozumcie, i Prezydentówno również, że jak nie buduje się życia, ustaw, uchwał itp., na solidnym, sprawdzonym przez dawne pokolenia, fundamencie chrześcijańskim, jeśli Pan Bóg nie zagości na politycznych salonach, to idziemy na zatracenie, dlatego nie będzie Pani długo Prezydentem.
Hdkk
2 lata temu
Piękna focia.Jak z czarnej mszy.
wla
2 lata temu
mieszczanom śni się wolne miasto pod niemiecką kuratelą.... żałosne...
Wódz OTUA
2 lata temu
Nawiedzona baba Ryżego Fryca. Jeden smród POniemiecki w tym Gdańsku.
Łapcycki
2 lata temu
Gdańszczanom tym z PO marzy się WOLNY GDAŃSK i trzecia rzesza. Brawo piąta kolumna działa.
dąbrowski
2 lata temu
Westerplatte to część Polski a nie Wolnego Miasta Gdańsk! przed wojną Gdańsk był bardziej faszystowski niż Berlin!
hej
2 lata temu
ludzie przecież to teren Polski i rząd ma tu ostatnie zdanie a nie jakaś tam urzedniczka , teren jest symbolem i należy dbać o ten kawałek ziemi jak o całą Polskę a może jeszcze lepiej bo krwią polską zlana !
marek
2 lata temu
Tej pani Gdańszczanie POwinni zafundować bilet i odesłać do Reichu ,do Rudego Fryca na POkojówkę.
lolek
2 lata temu
Ta Pani to marionetka,ktora sobie kompletnie nie radzi z ukladem korupcyjnym po poprzednim wlodarzu...
precz
2 lata temu
Kto tą Dulkiewicz wybrał, chyba Niemcy mieszkający w Gdańsku. Czy Polak mógłby tak rządzić w Niemczech, jak Niemcy chcą rządzić Polską, wara od nas macie swój kraj to sobie rządźcie.
bDYIZDGj
BALLERMANN
2 lata temu
KTOS PONIZEJ RELATYWIZUJE TAK WARSZAWA BYLA ZNISZCZONA W PROCENTACH. ODPOWIADAM TAK MYSLACYM TU I W BERLINIE: JAK TO BYLA ZNISZCZONA ,SYSTEMATYCZNIE ZNISZCZYLI JA NIEMCY I TERAZ BEDA OBCIAZENI KONTRYBUCJA.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić