Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Sprytny jak obcokrajowiec. Wybrali tylko miejsca z dużymi zarobkami

13
Podziel się

Nie masz pracownika? Trzeba szukać obcokrajowca - tak w ostatnich miesiącach ratują się pracodawcy. W mniejszych miastach chętnych do pracy Ukraińców jest jednak jak na lekarstwo. Wybrali te lokalizacje, które gwarantują najwyższe zarobki.

Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska - to tutaj jest najwięcej Ukraińców
Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska - to tutaj jest najwięcej Ukraińców (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
bEIOPloB

Realia Warszawy: w sieci pojawia się ogłoszenie o pracę w salonie kosmetycznym. Nie mija pięć minut od umieszczenia oferty, a jest już pierwsze zgłoszenie. "Chcę pracować u was" - pisze młody Ukrainiec. Na kosmetologii się nie zna, ale może robić wszystko. - To była najszybsza odpowiedź na ofertę pracy, jaką miałam w ciągu ostatnich lat - śmieje się Katarzyna, właścicielka salonu.

Realia małego miasta: stawka rynkowa to za mało, by znaleźć chętnych do pracy w handlu. - Niektórzy rzucają pracę po kilku dniach, bo "nie to sobie wyobrażali". Inni nawet jej nie zaczynają, gdy słyszą, że na początku zaczniemy od okresu próbnego, od sprawdzenia, czy w ogóle im pasuje. Tak się teraz szuka pracowników, że samemu trzeba stawać za kasą - mówi Krzysztof, właściciel sklepu w Zielonej Górze.

Z marszu zatrudniłby 4-5 osób. Nie zatrudni, bo tylu chętnych nie przychodzi. A obcokrajowcy? Niewielu ich jest. Obie historie są prawdziwe, obie z jednego okresu.

bEIOPloD

Choć w Polsce jest blisko 1,5 mln Ukraińców, to na miejsce pracy wybrali zaledwie kilka lokalizacji. Na podstawie danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można oszacować, ilu z nich pracuje i mieszka w poszczególnych województwach. Postanowiliśmy więc stworzyć mapę pracowników ze Wschodu w Polsce.

Obcokrajowcy wybierają wysokie pensje

Jak stworzyliśmy mapę? Na podstawie danych ZUS-u. Warto jednak zaznaczyć, że dane Zakładu mają jeden "minus". Odnoszą się tylko ubezpieczonych. A tych jest około 500 tys., czyli dane dotyczą co trzeciego obcokrajowca.

Na tej podstawie można jednak szacować, jak wygląda ostateczna liczba. I tak właśnie zrobiliśmy. Z danych ZUS-u wynika też, że… dla co trzeciego ubezpieczonego Ukraińca nie sposób wskazać województwa, w którym przebywa. Ponad 150 tys. ma adnotację "nieustalone województwo". Nie przeszkadza to jednak, by wskazać województwa, które cieszą się największym powodzeniem.

bEIOPloJ

W całym badanym okresie zdecydowanie najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców mieszkało na terenie województwa mazowieckiego - 16,4 proc. Popularnością cieszą się także województwa dolnośląskie oraz wielkopolskie i śląskie. Listę najpopularniejszych miejsc zamyka Małopolska. Najmniej cudzoziemców mieszkało z kolei w województwie świętokrzyskim.

Jak to przekłada się na liczby? Na samym Mazowszu Ukraińców jest ponad 200 tys. Ukraińców. Z kolei w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku ich liczba spokojnie zbliża się lub przewyższa 100 tys. W większości województw to kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy osób. I nie więcej. Warto jeszcze raz podkreślić, że szacunki nie uwzględniają blisko 400 tys. obcokrajowców, których miejsce pobytu nie zostało ustalone.

bEIOPloK

Co ciekawe, gdyby porównać mapę najbardziej popularnych województw wśród obcokrajowców z mapą najwyższych zarobków w województwach, to obie idealnie się pokrywają. Jak wynika z danych ZUS, od 2015 roku (kiedy ubezpieczonych było trzy razy mniej) najpopularniejsze kierunki się nie zmieniły. To było i jest Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk. Na samym końcu jest województwo lubelskie, które przez wiele lat uchodziło za pierwsze miejsce wyboru Ukraińców, którzy szukają w Polsce edukacji. Dane wskazują, że nie było nigdy pierwszym wyborem do pracy. Wyedukowani Ukraińcy po prostu ruszali dalej w Polskę.

W grudniu średnia płaca skoczyła do rekordowych 5275 zł brutto. To jednak tylko statystyka. Okazuje się, że w 13 z 16 województw przeciętne zarobki są wyraźnie niższe. Na mapach zarobków dobrze widać podział na biedniejszy wschód i bogatszy zachód. Zdecydowanie najniższe płace są na ścianie wschodniej. Między województwem podkarpackim i dolnośląskim jest prawie 1300 zł brutto różnicy. I jak można przypuszczać - obcokrajowcy to doskonale wiedzą.

W średnich i dużych firmach najmniej płaci się w województwie warmińsko-mazurskim. Tam przeciętna płaca na koniec 2018 roku wynosiła 4187,82 zł brutto. To zaledwie 80 proc. uśrednionych zarobków w kraju. Przepaść jest jeszcze większa, jeśli porównamy to z województwem mazowieckim, gdzie zarabia się prawie 6100 zł brutto. Co ciekawe, niewiele mniej niż w mazowieckim płaci się w województwie śląskim. Do okrągłych 6 tys. brakuje niecałe 5 zł. Powyżej średniej krajowej jest jeszcze tylko dolnośląskie.

bEIOPloL
bEIOPlpe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Seniorka
3 lata temu
Obecny napływ to drugi sort: nic nie umieją lub znają przestarzałe technologie(Na Ukrainie malarz pokojowy maluje farbami sypkimi, rozpuszczalnymi wodą i spirytusem) .Są roszczeniowi: dużo zarabiać, wychodzić co godzinę na papierosa, palić gdzie popadnie. Na kwaterach chlać, żądać wygód, ale płacić tanio. Oszczędzanie wody czy energii jest im obce. Świadectwa o zdobytym zawodzie się mocno podejrzane, bo na Ukrainie wszystko można kupić za łapówkę.
wiesiek
3 lata temu
czego oni tu szukaja niech jada tam gdzie bandera jest w poszanowaniu,nie dziwie sie ze rosja ich nie lubi
Rrr
3 lata temu
Rynek pracownika? Brakuje rąk do pracy? Śmieszne bzdury. Zacznijcie ludziom płacić godne i uczciwe pieniądze to się chętni znajdą. Sam właśnie poszukuję pracy i ci wszyscy "Janusze Biznesu" wolą zatrudnić pracownika z Ukrainy bez żadnego doświadczenia A często bez żadnej znajomości języka za 1500-2000zl na umowę smieciową niż zatrudnić człowieka z kwalifikacjami i doświadczeniem za nornalne pieniądze i na normalną umowę.
bEIOPlpf
marcin
3 lata temu
zamiast sciągac polaków z zagranicy jest ich aż głowa boli niektórzy z braku wyboru musieli wyjechac to braki kadrowe uzupełniane są ukraincami niech pracodawcy nie mówią że niema pracowników tylko o pieniądze chodzi bo słabo płacą niech zaczną płacic to i ludzie sie znajdą........
Kazik
3 lata temu
Obcokrajowiec ? To znaczy z pierwszego sortu ?
Taniej
3 lata temu
Nie ma problemu, lepiej zapłacić Ukraińcowi za nieróbstwo niż płacić PiSowi nagrody.
ak001
3 lata temu
Przypominają mi się lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku i ilość Polaków w Niemczech, Austrii i Francji. Gdzie się człowiek nie obejrzał, tam pracował jakiś Polak.
polak
3 lata temu
brawo Świętokrzyskie! NSZ nadal walczą!
Seniorka
3 lata temu
Są bezczelni, niektórzy nawet agresywni. Pala i piją na potęgę. Dokumenty zaświadczające o ukończeniu szkoły lub kursu bywają fałszywe, bo tam można kupić nawet dyplom ukończenia szkoły pielęgniarskiej i kursu na prawo jazdy!!!
Smuteczek
3 lata temu
Ich jest zdecydowanie więcej!! Są dosłownie wszędzie....
he, he!
3 lata temu
2 komentarze? To w jaki sposob wymiotlo ponad setke ? Byc moze pozniej bylo wiecej!
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
Mieszkam juz od ponad 10 lat za granica i nigdy nie mialam problemu ze znaleznieniem pracy ale w moim zawodzie hmmm wiem ze polakow jest duzo wszedzie ale polacy nie sa az tak arogantcy jak ukraincy. hmmm wole zeby ich naplyw byl kontolowany
darek
3 lata temu
Nie 1,5 mln, a prawie 3 mln i to jest tragedia i niebezpieczeństwo dla Polski. Niech oni wszyscy wypieprzają z kraju do niemiec, albo z powrotem na UPAdlinę.
bEIOPloX
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić