Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Stary Passat bardziej ekologiczny niż Tesla. Prawda o elektrykach

37
Podziel się

Po ostatnich aferach związanych z emisją spalin samochodów pojawił się prawdziwy wysyp zapowiedzi modeli o napędzie elektrycznym. Tymczasem, jak ustalili amerykańscy naukowcy, takie auta niekoniecznie są odpowiedzią na rosnące zanieczyszczenia.

Tesla Model S może nie być tak ekologiczna, jak wszyscy uważają.
Tesla Model S może nie być tak ekologiczna, jak wszyscy uważają. (Materiały prasowe)

Najbardziej rozpoznawalny "elektryk", Tesla Model S, emituje do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż malutkie Mitsubishi Space Star. Jak to możliwe? Chociaż miejski Japończyk ma pod maską niewielki, trzycylindrowy silnik, produkujący mało spalin, to nawet taki powinien być mniej ekologiczny niż elektryczna jednostka w tesli.

Badanie przeprowadzone przez renomowaną uczelnię MIT patrzyło jednak na zanieczyszczenia wydobywają się podczas całego życia samochodu. Od wyprodukowania go w fabryce, przez wytworzenie potrzebnego paliwa (benzyny czy prądu), po poddanie auta recyklingowi. Z ich obliczeń wyszło, że przejechanie kilometra Teslą Model S średnio wiąże się z emisją 226 g CO2, podczas gdy w Mitsubishi Space Star wynik ten wynosi 192 g CO2 na km.

Trzeba jednak nadmienić, że wartość przypisana do samochodu elektrycznego może ulec zmianie, jeśli zmienimy sposób produkcji prądu. Elektrownia wiatrowa produkuje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń niż jej odpowiednik wykorzystujący, np. węgiel.

KOMENTARZE
(37)
inż. Mamoń
4 lata temu
Wiatraki nie produkują wcale prądu, ale robią wiatr. To antyludzka, a szczególnie antypolska działalność, mająca osłabić Polską rodzinę. Te wichury teraz to nie przypadek. Masoni chcą nas złamać, ale my się nie damy, bo mamy Matkę Boską.
me
4 lata temu
badanie bylo sponsorowane przez firmy olejowe...
INFORMER
4 lata temu
BRAWO!!! Wreszcie ktoś napisał prawdę i udowodnił naukowo :-))))))))))
m_czester
4 lata temu
Przecież samochód potrzebuje prądu. Więc wszystko zależy od tego jak jest wytwarzany prąd. Jeżeli prąd jest wytwarzany ekologicznie, to można mówić o samochodzie ekologicznym. Co z tego że samochód nie dymi,skoro kopci elektrownia ,która do niego prąd wytwarza.
uno
4 lata temu
Z jednej strony nagłówek nieadekwatny do treści - "Stary Passat bardziej ekologiczny niż Tesla", zapewne odpłatny. Z drugiej jaki sens ma porównywanie tak dużego auta jak Tesla S (niemalże 5 m długości) z samochodzikiem pokroju Mitsubishi Space Star.
kręcą
4 lata temu
Najbardziej zanieczyszczaja wiatraki,bo one sie tak kręcą,i kręcą
ff
4 lata temu
a co ze skladowaniej zuzytych baterii!?
strazak
4 lata temu
prad to ja zatankuje dzisiaj po robocie a jak sie komus nie podoba prad czy paliwa ciekle to niech se chodzi pieszo - piechota zdrowiej :-) siema wiekszych bzdur jeszcze nie czytalem !!!!
derx
4 lata temu
do xtx Często przejeżdżam obok Twoich super ekologicznych elektrowni węglowych w Rybniku, Łaziskach Górnych oraz w Jaworznie. Wiec nie pieprz głupot trollu.
Łysy
4 lata temu
Muj Golf Trujka w tedeiku z czipem jest najbardziej ekologiczny! Poza tem to prestisz w gminie i szacun we wsi!
Wicio
4 lata temu
Ta ekologia to fikcja tak jak ta cała Unia - bez żadnej wartości. Fasada tylko, atrapa, pudrowana lala.
qqq
4 lata temu
Wiatraki to bzdura . Z prostej przyczyny trzeba mieć drugie źródło (z reguły elektrownię opalaną czymś) Wiatraki pracują efektywnie jakieś 20% czasu. Jak wieje. Nikt rozsądny nie ładuje się w wiatraki.
mile
4 lata temu
Musieli nieźle się natrudzić by nie naruszyć interesów zleceniodawców.
Aa
4 lata temu
To zróbcie auto na tyn wyngiel
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić