Mateusz Czerniak
|

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. Ostrzeżenie Lasów Państwowych

42 reakcje
0
0
42
Podziel się

Starzec jakubek to roślina, która w dużej ilości występuje na polskich łąkach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano je w medycynie naturalnej, ale dziś wiemy, że to szkodliwa roślina, której należy unikać.

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny.
Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. (WP.PL, Izabela Trzaska)

Jak informują Lasy Państwowe, Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które w dużych stężeniach wykazują bardzo toksyczne i rakotwórcze właściwości. Dodatkowo stężenie tych substancji w starcu jakubku jest bardzo wysokie.

Nalewka i napar ze starca jakubka

Starzec jakubek jeszcze w latach 80. był stosowany jako środek produkcji nalewek i naparów, które miały pomóc w dolegliwościach związanych z jelitami, ciśnieniem krwi, krwawieniem miesiączkowym, oddawaniem moczu i czynnością wątroby.

Dziś zaleca się stosowania produktów z jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie można podawać go kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Roślina jest także niebezpieczna dla zwierząt domowych.

42
0
0
KOMENTARZE
(42)
pzt
4 miesiące temu
pewnie lepiej kupić jakiś lek w aptece . I drożej i mniej skuteczne.
wboy
4 miesiące temu
w duzym stezeniu jest trujace ,,,, a poco braci duze stezenie ???? a lekarstwa nie sa trujace w wiekszej dawce jak przepisana , a jakby wziaci 10 sztuk to nie mozna sie zatruci na simierci ?? trzeba zakazaci wszystkich lekarstw bo na ulotkach jest cala lista dolegliwosici ktore powoduja u ludzi !!!
Mela
4 miesiące temu
Panie Czerniak, nie ma to jak napisać artykuł o starcu jakubku i zilustrować go zdjęciem kaczeńca i filmem o wrotyczu. Fachowe dziennikarstwo.
Sofia
4 miesiące temu
No świetnie, od wieków był używany w ziołolecznictwie i przez wieki nie zorientowali się , że roślina jest taka szkodliwa. To przecież byłaby jedną z najpopularniejszych roślin do uśmiercania potencjalnych wrogów, a jakoś nikt nigdy nie mówił o jakubku w takim kontekście. Dziwne.
gość
4 miesiące temu
Nie jedz masła nie jedz mięsa nie pij alkoholu nie używaj ziół lecz idź do przychodni i tam cie wyleczą w koleje a jak się dostaniesz do lekarza to to co ci kasy zostało bo nic nie kupowałeś daj mu w łapę a on będzie ciebie leczył aż do śmierci takie są prawidła służby zdrowia że to społeczeństwo jest dla nich a nie na odrwotnie i z góry się im płaci a nie za wykonaną usługę ale cóż taki mamy klimat
Najnowsze komentarze (42)
mimi
4 miesiące temu
Ja widze tu wrotycz ziolko p. robakom i nie tylko nic strasznego
mysza
4 miesiące temu
Polskie Lasy nich się lepiej zajmą zdewastowanymi lasami. Takiego syfu, grabieży, marnotrawstwa i bałaganu w lasach nigdy nie było!! Starca Jakubka nawet krowa nie zje a trująca difenbachia jest w wielu mieszkaniach .
2 kule
4 miesiące temu
Najgorszy jest starzec kulawy.
amr
4 miesiące temu
Przed wykupieniem recept, czytam najpierw ulotki w internecie, sprawdzam, jakie są działania uboczne i... nie wykupuję leków, bo zdecydowana wiekszość, to straszne trucizny, więcej zaszkodzą niż pomogą
arm
4 miesiące temu
Czytacie ulotki leków sprzedawanych w aptekach i sklepach spozywczych? Nawet pozornie niewinny apap ma tak szkodliwe działania uboczne, ze włosy na głowie stają. Wszystkie syntetyczne środki niby to lecznicze są bardzo niebezpieczne a przeciez wiele z nich można kupić bez recepty, a jak są zachwalane przez reklamy. Nic tylko brać i umierać
c
4 miesiące temu
Wszystko w nadmiarze szkodzi. Narkotyki w nadmiaże szkodzą a w odpowiednich dawkach leczą. Przedawkowanie witamin szkodzi. Nazywane jest hiperwitaminozą.
fdse
4 miesiące temu
A najbardziej szkodzi koncernom farmaceutycznym, tak jak i wszystkie zioła .
ile to duzo?
4 miesiące temu
mnie zawsze wkurza ze nigdy nie podaja co to sa DUZE ILOSCI: 1 CZY 2 LITRY DZIENNIE?
jorg
4 miesiące temu
Głupota do potegi en. Może autor napisze o barszczu i zajmie sie jego zwalczaniem a zostawi rodzime rosliny w spokoju
Ewa
4 miesiące temu
Co za bzdury.W dużych ilościach wszystko jest szkodliwe.Ale nie ma jak odciąganie od natury i promocja bigfarmy.
Gość
4 miesiące temu
Do takich informacji należy podawać wszystkie nazwy potoczne tej rośliny, np. "wrotycz", a w pierwszej kolejności oryginalną nazwę gatunkową po łacinie - i wtedy to będzie rzetelna informacja, a nie sensacja!!!!!!!
Ostrzegam
4 miesiące temu
Bieluń też jest niebezpieczny. Jedzenie szkła. Wbijanie gwoździ w głowę...
fifkim
4 miesiące temu
ble ble ble. Jest trujący ale jak ktoś wie jak go przygotować i w jakich proporcjach jest wówczas jednym z najlepszych ziół (ale koncerny wówczas tracą) Jest to bardzo pożyteczna roślina.
hehe
4 miesiące temu
No po takiej informacji tylko patrzeć jak narkomani zaczną oblegać dzikie łąki
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić