Wróć na
Mateusz Czerniak
|

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. Ostrzeżenie Lasów Państwowych

42
Podziel się

Starzec jakubek to roślina, która w dużej ilości występuje na polskich łąkach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano je w medycynie naturalnej, ale dziś wiemy, że to szkodliwa roślina, której należy unikać.

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny.
Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. (WP.PL, Izabela Trzaska)
bCOYrJmd

Jak informują Lasy Państwowe, Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które w dużych stężeniach wykazują bardzo toksyczne i rakotwórcze właściwości. Dodatkowo stężenie tych substancji w starcu jakubku jest bardzo wysokie.

Nalewka i napar ze starca jakubka

Starzec jakubek jeszcze w latach 80. był stosowany jako środek produkcji nalewek i naparów, które miały pomóc w dolegliwościach związanych z jelitami, ciśnieniem krwi, krwawieniem miesiączkowym, oddawaniem moczu i czynnością wątroby.

bCOYrJmf

Dziś zaleca się stosowania produktów z jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie można podawać go kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Roślina jest także niebezpieczna dla zwierząt domowych.

bCOYrJmG
KOMENTARZE
(42)
pzt
11 miesięcy temu
pewnie lepiej kupić jakiś lek w aptece . I drożej i mniej skuteczne.
wboy
11 miesięcy temu
w duzym stezeniu jest trujace ,,,, a poco braci duze stezenie ???? a lekarstwa nie sa trujace w wiekszej dawce jak przepisana , a jakby wziaci 10 sztuk to nie mozna sie zatruci na simierci ?? trzeba zakazaci wszystkich lekarstw bo na ulotkach jest cala lista dolegliwosici ktore powoduja u ludzi !!!
Mela
11 miesięcy temu
Panie Czerniak, nie ma to jak napisać artykuł o starcu jakubku i zilustrować go zdjęciem kaczeńca i filmem o wrotyczu. Fachowe dziennikarstwo.
bCOYrJmH
Sofia
11 miesięcy temu
Jak wielka farma mówi że szkodliwy to na bank ma w sobie coś bardzo potrzebnego
Sofia
11 miesięcy temu
No świetnie, od wieków był używany w ziołolecznictwie i przez wieki nie zorientowali się , że roślina jest taka szkodliwa. To przecież byłaby jedną z najpopularniejszych roślin do uśmiercania potencjalnych wrogów, a jakoś nikt nigdy nie mówił o jakubku w takim kontekście. Dziwne.
Najnowsze komentarze (42)
mimi
10 miesięcy temu
Ja widze tu wrotycz ziolko p. robakom i nie tylko nic strasznego
mysza
10 miesięcy temu
Polskie Lasy nich się lepiej zajmą zdewastowanymi lasami. Takiego syfu, grabieży, marnotrawstwa i bałaganu w lasach nigdy nie było!! Starca Jakubka nawet krowa nie zje a trująca difenbachia jest w wielu mieszkaniach .
2 kule
10 miesięcy temu
Najgorszy jest starzec kulawy.
amr
11 miesięcy temu
Przed wykupieniem recept, czytam najpierw ulotki w internecie, sprawdzam, jakie są działania uboczne i... nie wykupuję leków, bo zdecydowana wiekszość, to straszne trucizny, więcej zaszkodzą niż pomogą
arm
11 miesięcy temu
Czytacie ulotki leków sprzedawanych w aptekach i sklepach spozywczych? Nawet pozornie niewinny apap ma tak szkodliwe działania uboczne, ze włosy na głowie stają. Wszystkie syntetyczne środki niby to lecznicze są bardzo niebezpieczne a przeciez wiele z nich można kupić bez recepty, a jak są zachwalane przez reklamy. Nic tylko brać i umierać
c
11 miesięcy temu
Wszystko w nadmiarze szkodzi. Narkotyki w nadmiaże szkodzą a w odpowiednich dawkach leczą. Przedawkowanie witamin szkodzi. Nazywane jest hiperwitaminozą.
fdse
11 miesięcy temu
A najbardziej szkodzi koncernom farmaceutycznym, tak jak i wszystkie zioła .
ile to duzo?
11 miesięcy temu
mnie zawsze wkurza ze nigdy nie podaja co to sa DUZE ILOSCI: 1 CZY 2 LITRY DZIENNIE?
bCOYrJmz
jorg
11 miesięcy temu
Głupota do potegi en. Może autor napisze o barszczu i zajmie sie jego zwalczaniem a zostawi rodzime rosliny w spokoju
Ewa
11 miesięcy temu
Co za bzdury.W dużych ilościach wszystko jest szkodliwe.Ale nie ma jak odciąganie od natury i promocja bigfarmy.
Gość
11 miesięcy temu
Do takich informacji należy podawać wszystkie nazwy potoczne tej rośliny, np. "wrotycz", a w pierwszej kolejności oryginalną nazwę gatunkową po łacinie - i wtedy to będzie rzetelna informacja, a nie sensacja!!!!!!!
Ostrzegam
11 miesięcy temu
Bieluń też jest niebezpieczny. Jedzenie szkła. Wbijanie gwoździ w głowę...
fifkim
11 miesięcy temu
ble ble ble. Jest trujący ale jak ktoś wie jak go przygotować i w jakich proporcjach jest wówczas jednym z najlepszych ziół (ale koncerny wówczas tracą) Jest to bardzo pożyteczna roślina.
hehe
11 miesięcy temu
No po takiej informacji tylko patrzeć jak narkomani zaczną oblegać dzikie łąki
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić