o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Czerniak
|

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. Ostrzeżenie Lasów Państwowych

42
Podziel się

Starzec jakubek to roślina, która w dużej ilości występuje na polskich łąkach. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykorzystywano je w medycynie naturalnej, ale dziś wiemy, że to szkodliwa roślina, której należy unikać.

Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny.
Starzec jakubek rośnie na łąkach i jest niebezpieczny. (WP.PL, Izabela Trzaska)
bEKfpySt

Jak informują Lasy Państwowe, Starzec jakubek zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które w dużych stężeniach wykazują bardzo toksyczne i rakotwórcze właściwości. Dodatkowo stężenie tych substancji w starcu jakubku jest bardzo wysokie.

Nalewka i napar ze starca jakubka

Starzec jakubek jeszcze w latach 80. był stosowany jako środek produkcji nalewek i naparów, które miały pomóc w dolegliwościach związanych z jelitami, ciśnieniem krwi, krwawieniem miesiączkowym, oddawaniem moczu i czynnością wątroby.

bEKfpySv

Dziś zaleca się stosowania produktów z jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie można podawać go kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Roślina jest także niebezpieczna dla zwierząt domowych.

bEKfpySW
KOMENTARZE
(42)
mimi
2 lata temu
Ja widze tu wrotycz ziolko p. robakom i nie tylko nic strasznego
mysza
2 lata temu
Polskie Lasy nich się lepiej zajmą zdewastowanymi lasami. Takiego syfu, grabieży, marnotrawstwa i bałaganu w lasach nigdy nie było!! Starca Jakubka nawet krowa nie zje a trująca difenbachia jest w wielu mieszkaniach .
2 kule
2 lata temu
Najgorszy jest starzec kulawy.
bEKfpySX
amr
2 lata temu
Przed wykupieniem recept, czytam najpierw ulotki w internecie, sprawdzam, jakie są działania uboczne i... nie wykupuję leków, bo zdecydowana wiekszość, to straszne trucizny, więcej zaszkodzą niż pomogą
arm
2 lata temu
Czytacie ulotki leków sprzedawanych w aptekach i sklepach spozywczych? Nawet pozornie niewinny apap ma tak szkodliwe działania uboczne, ze włosy na głowie stają. Wszystkie syntetyczne środki niby to lecznicze są bardzo niebezpieczne a przeciez wiele z nich można kupić bez recepty, a jak są zachwalane przez reklamy. Nic tylko brać i umierać
c
2 lata temu
Wszystko w nadmiarze szkodzi. Narkotyki w nadmiaże szkodzą a w odpowiednich dawkach leczą. Przedawkowanie witamin szkodzi. Nazywane jest hiperwitaminozą.
fdse
2 lata temu
A najbardziej szkodzi koncernom farmaceutycznym, tak jak i wszystkie zioła .
ile to duzo?
2 lata temu
mnie zawsze wkurza ze nigdy nie podaja co to sa DUZE ILOSCI: 1 CZY 2 LITRY DZIENNIE?
jorg
2 lata temu
Głupota do potegi en. Może autor napisze o barszczu i zajmie sie jego zwalczaniem a zostawi rodzime rosliny w spokoju
Ewa
2 lata temu
Co za bzdury.W dużych ilościach wszystko jest szkodliwe.Ale nie ma jak odciąganie od natury i promocja bigfarmy.
Gość
2 lata temu
Do takich informacji należy podawać wszystkie nazwy potoczne tej rośliny, np. "wrotycz", a w pierwszej kolejności oryginalną nazwę gatunkową po łacinie - i wtedy to będzie rzetelna informacja, a nie sensacja!!!!!!!
Ostrzegam
2 lata temu
Bieluń też jest niebezpieczny. Jedzenie szkła. Wbijanie gwoździ w głowę...
fifkim
2 lata temu
ble ble ble. Jest trujący ale jak ktoś wie jak go przygotować i w jakich proporcjach jest wówczas jednym z najlepszych ziół (ale koncerny wówczas tracą) Jest to bardzo pożyteczna roślina.
bEKfpySP
hehe
2 lata temu
No po takiej informacji tylko patrzeć jak narkomani zaczną oblegać dzikie łąki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić